Žlugus 2015 m. sudarytam susitarimui, pagal kurį mainais už panaikintas sankcijas Iranas įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą, tarp Irano ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ne kartą kilo įtampa.
Ataskaitoje TATENA vadovas Rafaelis Grossi pareiškė, kad „Irane nuskambėję vieši pasisakymai dėl jo techninių galimybių gaminti branduolinius ginklus tik dar labiau paskatina generalinio direktoriaus susirūpinimą dėl to, ar Irano deklaruojamos saugumo priemonės atitinka tikrovę“.
Pastaraisiais metais Iranas palaipsniui ėmė vis mažiau bendradarbiauti su TATENA, be kita ko atjungdamas branduolinę programos stebėseną užtikrinančius prietaisus ir nušalindamas tikrintojus.
R. Grossi dar kartą pakvietė Teheraną „visapusiškai ir aiškiai bendradarbiauti su agentūra“, nes šių dviejų susitarimo šalių santykiai nuolat prastėja.
„Šį susirūpinimą galima išsklaidyti tik konstruktyviai ir prasmingai bendradarbiaujant“, – riboto naudojimo ketvirčio ataskaitoje teigė R. Grossi.
Nors Teheranas neigia siekiąs įsigyti branduolinių ginklų, kai kurie politikai ir oficialūs asmenys yra padarę susirūpinimą keliančių pareiškimų apie šalies technines galimybes, pranešė vienas diplomatinis šaltinis.
Tuo pat metu Iranas ženkliai padidino savo branduolinės programos apimtis ir šiuo metu turi pakankamai medžiagų pagaminti keletą atominių bombų.
Dar vienoje iki kitą savaitę įvyksiančio TATENA valdybos posėdžio pasirodžiusioje riboto naudojimo ataskaitoje agentūra teigia, kad Irano turimos prisodrintojo urano atsargos 27 kartus viršijo 2015 m. susitarime nustatytą limitą.
Skaičiuojama, kad vasario 10 d. Irano turimos prisodrintojo urano atsargos sudarė 5 525,5 kg – 1 038,7 kg daugiau nei spalį, teigiama ataskaitoje.
Branduoliniams ginklams gaminti uranas turi būti prisodrintas iki 90 proc., tuo tarpu branduolinėms jėgainėms pakanka susitarime numatyto 3,67 proc. prisodrinimo lygio.
Ataskaitoje nurodoma, kad Iranas turi 712,2 kg iki 20 proc. prisodrinto urano ir 121,5 kg - iki 60 proc. prisodrinto urano.
Pastangos ES tarpininkaujant atnaujinti susitarimą, užtikrinant, kad į jį sugrįžtų JAV, o Iranas vėl imtų vykdyti jo reikalavimus, kol kas buvo bevaisės.
R. Grossi taip pat „giliai apgailestauja“, kad Iranas kol kas neatšaukė savo sprendimo nušalinti keletą jo inspektorių.
Rugsėjį Iranas panaikino keleto inspektorių akreditaciją, teigdamas, kad tokiu būdu keršijama už Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos „politinį priekabiavimą“.
Diplomatinio šaltinio teigimu, TATENA tokį aštuonių aukščiausio rango inspektorių, tarp kurių – Prancūzijos ir Vokietijos piliečiai, atžvilgiu priimtą sprendimą pasmerkė.
„Beprecedentis“ Irano sprendimas turėjo „tiesioginės ir rimtos įtakos“ JT institucijos darbui.
Susidurdama su vis didėjančia kritika, Irano vyriausybė praėjusią savaitę pranešė pakvietusi R. Grossi atvykti į Teherane gegužę vyksiančią tarptautinę energetikos konferenciją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!