DCA yra svarbus žingsnis šaliai, kovą atsisakiusiai du šimtmečius vykdytos neprisijungimo politikos ir įstojusiai į NATO.
Pagal gruodį Stokholmo ir Vašingtono pasirašytą susitarimą, JAV suteikiama galimybė pasinaudoti 17 karinių bazių ir poligonų Švedijoje, taip pat šios šalies teritorijoje laikyti ginklus, karinę įrangą ir šaudmenis.
Pasak oponentų, susitarime turėtų būti aiškiai nurodyta, kad Skandinavijos šalis neleis savo teritorijoje laikyti branduolinių ginklų.
„Susitarime nėra nubrėžta jokių ribų“, – teigė vienas iš opozicinės Žaliųjų partijos, kuri kartu su Kairiųjų partija nepritaria DCA, lyderių Danielis Helldenas (Danielis Heldenas).
„Jis atveria galimybę Švedijos teritorijoje laikyti branduolinius ginklus [...]. Viskas parašyta taip neaiškiai, kad vyriausybė galėtų leisti juos dislokuoti net taikos metu“, – visuomeniniam radijui SR pirmadienį sakė jis.
„Mes būsime branduolinių ginklų taikinys. Turėsime 17 bazių, kuriose amerikiečiai galės laikyti reikmenis“, – pridūrė jis.
Švedijos ministro pirmininko Ulfo Kristerssono (Ulfo Kristersono) centro dešiniųjų mažumos vyriausybė, remiama kraštutinių dešiniųjų Švedijos demokratų, tvirtina, kad šiuo susitarimu gerbiamas Švedijos suverenitetas.
„Švedija yra suvereni valstybė ir ji visada spręs, kokio tipo ginklus galima dislokuoti“, – SR sakė gynybos ministras Palas Jonsonas (Polas Jonsonas).
„Parlamentas jau susitarė, kad mums niekada nereikės nuolatinių bazių ar branduolinių ginklų Švedijos teritorijoje, ir tai buvo nurodyta mums stojant į NATO“, – pridūrė jis.
Kad įstatymo projektas būtų priimtas, antradienį jis turi gauti 75 proc. daugumą.
Balsavimas numatytas po 17 val. 15 min. vietos (18 val. 15 min. Lietuvos) laiku.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!