Lenkijos sostinės gyventojai juokauja, kad laimingiausias Varšuvos žmogus yra prižiūrėtojas, kuris gyvena viršutiniame Kultūros rūmų aukšte, nes jis yra vienintelis, galintis žiūrėti pro savo langą ir nematyti šio pastato.
230 metrų aukščio neogotikinis dangoraižis, daugeliui pagyvenusių lenkų keliantis pasibjaurėjimą kaip priespaudos simbolis, 6-ajame dešimtmetyje buvo "padovanotas" sovietų diktatoriaus Josifo Stalino, bet subrendus pokomunistinei kartai, jis įgavo naują vaidmenį.
Pilkšvai rudi rūmai, stūksantys tarp centrinės stoties ir pagrindinio prekybinio rajono, atlaikė raginimus juos nugriauti ir dabar tapo viena madingiausių sostinės muzikinio gyvenimo vietų.
Praėjusią savaitę pastatui buvo suteiktas istorinio paminklo statusas. Dabar jis tampa simboliu, rodančiu, kaip lenkai, 1989 metais nuvertę komunistinį režimą, derina dvi nesutaikomas sistemas.
"Šie rūmai yra mūsų miesto širdis. Kiekvienais metais jais naudojasi daugybė žmonių, - teigė pastato techninis direktorius ir jo valdybos viceprezidentas Krzysztofas Markowskis (Kšyštofas Markovskis). - Jis gali priminti seniai dingusią epochą, bet dabar atgimė antram gyvenimui, tarnaudamas mums visiems".
Rūmai, kurie tebėra aukščiausias Lenkijos statinys, dominuoja sostinės pastatų kontūruose ir yra matomi iš 30 km nuotolio. Specifiniai, puošnūs rūmai, kuriuos suprojektavo rusų architektas Levas Rudnevas, turi ir Niujorko dangoraižio "Empire State Building", ir socialistinio realizmo bruožų.
Dabar varšuviečiai jame įrengtus kino teatrus, restoranus, barus, tris universitetus ir koledžus, teatro dirbtuves, šokių ir dramos studijas bei 25 m ilgio baseiną naudoja savo nuožiūra.
"Nesvarbu, kad kadaise jis buvo vadinamas Stalino vardu, - teigė architektūros istorijos profesorius Marekas Kwiatkowskis (Marekas Kviatkovskis). - Jeigu norime, galime jam duoti (ir buvusio Lenkijos prezidento ir "Solidarumo" lyderio) Lecho Walesos (Lecho Valensos) vardą. Pavadinimai keičiasi".
1955 metais atidaryti buvę Josifo Stalino kultūros ir mokslo memorialiniai rūmai visoje buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje turi pustuzinį pastatų brolių, įskaitant Maskvos Lomonosovo universitetą.
Rūmai, pastatyti ant Centrinės Varšuvos, kurią Antrojo pasaulinio karo pabaigoje beveik visiškai sugriovė vokiečių armija, griuvėsių, turi 123 tūkst. kvadratinių metrų ploto, 3 288 kambarius, sales ir kabinetus, 42 aukštus bei 36 liftus.
Pastatas sunaudoja tiek pat elektros kiek ir 30 tūkst. gyventojų turintis miestas, o jo valdyba teigia, kad į darbą priimtiems apsaugininkams prireikia dvejų metų, kol jie susipažįsta su visomis marmuro laiptinėmis, salėmis, koridoriais ir pasažais.
Eklektiškas pastato klasikinių kolonų, reljefų ir XX amžiaus didvyriškų darbininkų statulų mišinys atspindi daugelį kitų Lenkijos statinių, teigė M.Kwiatkowskis.
"L.Rudnevas keliavo po Lenkiją ir lankėsi jos renesansiniuose pastatuose. Vėliau į rūmų projektą jis įtraukė kai kuriuos tipiškus lenkų architektūros motyvus. - sakė profesorius. - Mano nuomone, šis pastatas yra veikiau lenkiškas nei rusiškas".
Kai kas tvirtina, kad pastato kilmė nusveria jo vertingumą, todėl Varšuvai geriau būtų apsieiti be jo. Dėl kivirčų buvo atidėtas ir jo paskelbimas istoriniu paminklu.
Lechas Klosiewiczius (Lechas Klosevičius) iš Varšuvos politechnikos universiteto Architektūros fakulteto tvirtina, kad rūmų architektūrinė vertė menka.
"Jauni žmonės jame randa kino teatrus, kavines ir barus, bet mes negalime pamiršti, kas mums jį "padovanojo".
"Jeigu architektūrą vertinsime pagal grožį ir naudą, šie rūmai mažai atitiks šiuos kriterijus. Jie yra bjaurūs, o daugiau kaip 60 proc. jų erdvės yra nepanaudota", - sakė jis.
Tačiau Mazovijos provincijos, kuriai priklauso sostinė Varšuva, paminklosaugos vadovo pavaduotojas Maciejus Czeredysas (Macejus Čeredysas) tvirtino, kad šis pastatas primena apie laikotarpį, kurį greitai užmiršo į laisvos rinkos kapitalizmą pasinėrusi šalis.
"Šie rūmai yra toks pat totalitarizmo simbolis kaip Versalis - absoliutizmo", - teigė M.Czeredysas.
Šiuose rūmuose įsikūrusi kavinė "Kulturalna" tapo Lenkijos "nepriklausomos" muzikos traukos centru, priviliojanti į Lenkijos sostinę naujausias roko ir alternatyvios muzikos grupes, taip pat remianti folkloro kolektyvus iš kitų Vidurio bei Rytų Europos šalių.
Pastaraisiais mėnesiais rūmuose koncertavo Baltarusijos grupė NRM ir folkloro grupė "Troifa", taip pat lenkų džiazo grupė "James Ashen", surenkančios daugybę žiūrovų.
Kavinėje "Kulturalna" kiekvieną mėnesį taip pat vyksta "Vinilo kelionės" - 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečių muzikos vakarai, į kuriuos susirenka paaugliai su to meto šukuosenomis.
"Man šie rūmai yra susitikimų ar tiesiog pasivaikščiojimo vieta", - teigė 21 metų Varšuvos socialinių mokslų instituto studentė Katarzyna Koj (Katažyna Koi).
"Suprantu jų keliamas istorines emocijas, bet man jie yra tiesiog Varšuvos dalis, ir labai smagi dalis", - teigė ji.