Nepripažintų respublikų atstovai reikalauja Konstitucijoje įtvirtinti ypatingąjį Donbaso statusą, neblokinį Ukrainos statusą, o taip pat įvesti ypatingąjį ekonominį režimą. Be to, DLR ir LLR yra įsitikinę, kad pokyčiai turi paliesti ir teisinės sistemos įstatymus, prokuratūrą, savivaldą ir Ukrainos administracinę teritorinę būseną.
„Jeigu Ukraina atliktų atitinkamus pokyčius savo Konstitucijoje, tai LLR ir LNR taip pat pasikeistų savo pagrindinį įstatymą“, – pažymėjo D. Pušilinas. V. Deinega pažymėjo, kad „Ukrainos, LLR ir DLR konstitucinės reformos sinchronizacija ir harmonizacija yra vienintelis galimas vieningos politinės erdvės ir Minsko susitarimų vykdymo modelis“.
Gegužės 12-ąją prokremliškų smogikų kontroliuojamų separatistų atstovai iškėlė savo reikalavimus dėl būsimų rinkimų užgrobtoje Donbaso teritorijoje. Savo siūlymus jie perdavė Kontaktinės derybų grupės dėl situacijos Ukrainoje sureguliavimo atstovams. Vienas iš jų buvo „Ukrainos partijų, kurios dalyvavo įvedant Antiteroristinės operacijos režimą, ekonominę blokadą, karinės propagandos, socialinės ir nacionalinės neapykantos skatinime“, išbraukimą iš rinkėjų sąrašų.
Separatistų įsitikinimu, 2015-ųjų vasario mėnesį pasirašytas Minsko susitarimas numato DLR ir LLR ypatingojo statuso nustatymą. Ukrainos Aukščiausioji Rada kovo 17-ąją šį statusą nustatė paskelbusi šių nepripažintų respublikų teritorijas okupuotomis. Be to, ypatingojo statuso įvedimas buvo atidėtas iki regione įvyks pirmalaikiai rinkimai pagal Ukrainos įstatymus.
2014-ųjų gruodį Aukščiausioji Rada atšaukė 2010-aisiais priimtą neblokinio (neutraliteto) statuso įstatymą. Tuo pačiu Kijevas atvėrė kelią šaliai jungtis prie kokio nors karinio aljanso. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad šalyje turėtų būti surengtas prisijungimo prie NATO referendumas.
Donbasas gali turėti tiek autonomijos, kiek ir kitos Ukrainos sritys
Donbasas gali gauti autonomijos statusą tik vienu atveju: jeigu autonomijas gaus ir kitos Ukrainos sritys, gegužės 12-ąją pareiškė „Petro Porošenkos blokas“ frakcijos vadovas Jurijus Lucenka, kalbėdamas apie galimą decentralizaciją.
„Aš nesu prieš, kad Donbasas turėtų autonomiją, tačiau su ta sąlyga, kad autonomiją gautų ir kitos sritys. Aš kalbu apie tai, kad Donbasas gaus tiek įgaliojimų, kiek gaus, pavyzdžiui, Galicija. Jos visos turi turėti maksimumą įgaliojimų“, – pažymėjo J. Lucenka.
„Donbasas – neatskiriama Ukrainos dalis. Ir jokių ypatingųjų, išskirtinių nuo likusios šalies statusų“, – pareiškė jis.