Latvijos atstovas ESBO Richardas Kolsas savo kalbos pabaigoje rusiškai pasiuntė posėdyje dalyvavusią Rusijos delegaciją, pakartojęs plačiai pasaulyje nuskambėjusią Gyvačių salos gynėjų frazę „Ruskij korabl, idi n*****“.
Rusijos atstovai, atsakydami į tokį pareiškimą, tikino dalyvaujantys čia „turėdami tam teisę“ ir pareiškė, kad nesutinkantys gali palikti salę.
Dalis ten buvusių politikų protestuodami pakilo iš savo kėdžių.
Lietuvos delegacija iš anksto paskelbė, kad boikotuos ESBO susitikimą, jeigu jame dalyvaus Rusijos atstovai.
ESBO susitikimą temdo protestai dėl jame dalyvaujančių rusų
Vienoje ketvirtadienį prasidėjo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikimas, o šalia jo vietos buvo protestuojama dėl jame dalyvaujančių rusų parlamentarų.
Susitikimas, dėl kurio jau kelias savaites vyksta ginčai, rengiamas likus vienai dienai iki Rusijos karo prieš Ukrainą metinių.
Austrija išdavė devynias vizas rusams, įskaitant šešis asmenis, kuriems taikomos Europos Sąjungos sankcijos, teigdama, kad privalėjo tai padaryti, nes ESBO yra įsikūrusi Vienoje.
Tačiau Ukraina ir Lietuva pareiškė, kad boikotuoja šį susitikimą – 57 narių ESBO parlamentinę asamblėją.
Rusijos delegacijai vadovauja Rusijos parlamento žemųjų rūmų pirmininko pavaduotojas Piotras Tolstojus, kuriam taikomos tarptautinės sankcijos.
Tai pirmas kartas po invazijos, kai P. Tolstojus ir dar vienas parlamentaras, kuriam taikomos sankcijos, atvyko į ES.
Posėdis buvo transliuojamas tiesiogiai, o žurnalistai negalėjo patekti į posėdžių salę.
„Rusijos agresyvus karas Ukrainoje kelia pavojų Europos saugumui; Rusija pažeidžia visus ESBO principus“, – sesijos pradžioje sakė parlamentinės asamblėjos pirmininkė Margareta Cederfelt.
Vasario pradžioje Ukraina ir 19 kitų šalių Austrijos vyriausybei nusiuntė protesto laišką, kuriame teigė, kad Rusija pasinaudos susitikimu „dezinformacijai, melagingoms naujienoms ir neapykantos kalbai skleisti“.
Jungtinė Karalystė ir Lenkija pernai atsisakė išduoti vizas rusams, turėjusiems dalyvauti jų surengtuose ESBO susitikimuose.
Tačiau Austrija pareiškė, kad kaip ESBO būstinės šeimininkė „pagal tarptautinę teisę privalo leisti įvažiuoti delegatams“, ir pridūrė, kad „data labai nevykusi“
ESBO buvo įkurta 1975 metais, siekiant skatinti Vakarų ir Rytų blokų santykius, o tarp dabartinių 57 jos narių yra ir NATO valstybių, ir Maskvos sąjungininkių.
Organizacija siunčia stebėtojus į konfliktus ir rinkimus visame pasaulyje. Ji taip pat vykdo programas, pavyzdžiui, kovos su prekyba žmonėmis ir žiniasklaidos laisvės užtikrinimo srityse.
Nuo karo pradžios organizacija sunkiai veikia, nes Rusija blokuoja visus svarbius sprendimus, kuriems priimti reikia bendro sutarimo.