REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Masiniame kape prie uždaryto internato, turėjusio „asimiliuoti“ indėnų vaikus į Kanados visuomenę, buvo rasti 215-os vaikų palaikai. Tai išryškino dažnai pamirštamą šios valstybės istorijos laikotarpį.

Masiniame kape prie uždaryto internato, turėjusio „asimiliuoti“ indėnų vaikus į Kanados visuomenę, buvo rasti 215-os vaikų palaikai. Tai išryškino dažnai pamirštamą šios valstybės istorijos laikotarpį.

REKLAMA

Kaip gegužės 27 dieną pranešė Tk‘emlups te Secwepemc – genties būstinės Kanadoje –vadovė, gegužės mėnesį, naudojantis specialiu radaru, vaikų kūnai buvo rasti buvusio Kamloopso indėnų internato teritorijoje.

Nors vietinėje bendruomenėje ir sklido gandai, kad mokyklos teritorijoje yra masinių kapaviečių, jų dydis niekuomet nebuvo dokumentuotas ar oficialiai pripažintas. Lieka neaišku, kaip vaikai mirė, tačiau panašu, kad jie tapo tuo metu mokyklų sistemoje paplitusio smurto aukomis. Iki šiol Kanados Nacionalinis tiesos ir susitaikymo centras atskleidė kiek daugiau nei 50-ies ten palaidotų vaikų tapatybes. Visi jie mirė laikotarpyje nuo 1919 m. iki 1964 m.

„Mūsų bendruomenė tai nujautė, ir dabar tai patvirtinome. Mūsų žiniai, šių dingusių vaikų mirtys nebuvo niekaip dokumentuotos“, – sakė Tk‘emlups te Secwepemc vadovė Kukpi Rosanne Casimir.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai kuriems buvo vos treji. Mes ieškojome būdų, kaip tai patvirtinti. Tai darėme iš giliausios pagarbos ir meilės tiems prarastiems vaikams ir jų šeimoms, suvokiančioms, kad Tk‘emlups te Secwepemc yra galutinė šių vaikų poilsio vieta.“

REKLAMA

Kamloopso industrinė mokykla Kamloopso mieste Britų Kolumbijoje buvo įsteigta 1890 m. Ją administravo katalikų bažnyčia ir ji tapo didžiausiu šalyje indėnų vaikų internatu. 1969 m. internato valdymą perėmė federalinė valdžia. Jis galiausiai buvo uždarytas 1978 m.

Visą XIX ir XX a. Kanadoje veikė čiabuviams skirtų internatų tinklas. Daugiausia administruota katalikų bažnyčios, ši sistema buvo valstybės remiamas kolonijinis užmojis „asimiliuoti“ Kanados indėnų populiacijas į krikščionišką ir europietišką Kanados kultūrą. Vaikai būdavo atimami iš jų šeimų, jiems buvo liepiama lankyti internatus, kur buvo draudžiama praktikuoti jų šeimų tradicijas.

REKLAMA
REKLAMA

Internatuose taikyti destruktyvūs metodai. Jais buvo siekiama išnaikinti indėnų kultūras ir jų kalbas. Sistemoje buvo gausu fizinio smurto ir seksualinės prievartos, o šiose mokyklose mirė šokiruojantis skaičius vaikų. Nors tikslūs skaičiai nėra žinomi, manoma, kad lankydami šias mokyklas mirė apie 6 tūkst. vaikų.

Kanada oficialiai pripažino šį žiaurių savo istorijos skyrių, įkurdama Kanados Tiesos ir susitaikymo komisiją, kurios 2015 m. paskelbta ataskaita parodė, kad šiose mokyklose buvo vykdomas „kultūrinis genocidas“.

Atskleidus šią tiesą apie Kamloopso indėnų internatą, daug politikų reiškė savo pasipiktinimą. Ministras pirmininkas Justinas Trudeau „Twitter“ rašė: „Naujiena, kad buvusio Kamloopso internato teritorijoje buvo rasti palaikai sudaužė mano širdį – tai skausmingas priminimas apie tamsų ir gėdingą mūsų šalies istorijos laikotarpį.“

Katalikų bažnyčia anksčiau atsisakė atsiprašyti už smurtą, vykusį jų prižiūrimose Kanados mokyklose. Ministras pirmininkas Justinas Trudeau 2018 m. parašė popiežiui Pranciškui, kviesdamas atsiprašyti, tačiau šis prašymas buvo paprasčiausiai atmestas. Dabar pasipylė nauji raginimai bažnyčiai pasmerkti savo vaidmenį šioje tragedijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų