Milijonai žmonių visame pasaulyje palieka savo namus bėgdami nuo karo arba persekiojimo. Dauguma ieško prieglobsčio kaimyninėse besivystančiose šalyse. Pavyzdžiui, Pakistane ir Sirijoje iš viso yra apsistoję maždaug 3 milijonai pabėgėlių.
Kai kurie iš pabėgėlių negali arba nenori grįžti, nes bus vėl persekiojami. Daugelio padėtis tokia pavojinga arba jie turi tokių ypatingų poreikių, kad jais negalima pasirūpinti šalyje, kurioje jie prisiglaudė. Tokiais atvejais įprastas sprendimas yra perkelti pabėgėlius į kitą prieglobsčio šalį.
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros skaičiavimu, perkelti būtina 747 000 pabėgėlių. Tačiau 2008 m. į naujas šalis perkelta mažiau kaip 66 000, o iš jų tik 4 378 apgyvendinti Europos Sąjungos šalyse. Tai gerokai mažiau, palyginti su kitomis išsivysčiusiomis pasaulio šalimis, visų pirma JAV, Kanada ir Australija.
Šiuo pasiūlymu siekiama, kad pabėgėliai būtų aktyviau perkeliami gyventi į Europą ir sumažinti pabėgėlių, kurie rizikuoja savo gyvybe bandydami neteisėtai pasiekti ES krantus, skaičių.
Šiuo metu tik 10 ES šalių sistemingai priima pabėgėlius iš ES nepriklausančių šalių. Tai darydamos jos paprastai mažai tariasi tarpusavyje ir menkai koordinuoja veiksmus. Planu raginama parengti savanorišką programą, kuria būtų skatinamas politinis ir praktinis bendradarbiavimas.
Programa siekiama, kad šalys galėtų paprasčiau ir ekonomiškiau priimti pabėgėlius. Ji taip pat padidintų humanitarinį ir politinį šalių veiklos šioje srityje poveikį. Siekiant paskatinti šalis dalyvauti programoje, joms būtų skirta 4 000 eurų už kiekvieną pagal programą priimtą pabėgėlį.
Pagal programą būtų įsteigta ekspertų grupė, kuri nustatytų grupes pabėgėlių, kuriems turėtų būti teikiama pirmenybė, pavyzdžiui, pabėgėliams iš Irako Sirijoje ir Jordanijoje arba pabėgėliams iš Sudano Čade. Naujas Europos prieglobsčio paramos biuras padėtų šalims įgyvendinti bendrus veiksmus, pavyzdžiui, atrinkti pabėgėlius ir atlikti tiriamąsias misijas.