Su aiškia piktdžiuga Sirijos ministrai kaltino Turkijos vyriausybę "terorizuojant" savo žmones, o kelias pastarąsias dienas vykusius protestus Stambule ir kitur vadino "tikruoju (Turkijos) pavasariu".
Tos demonstracijos buvo plačiai nušviečiamos Sirijos valstybinės televizijos, kuri skelbė nepaprastuosius naujienų reportažus, nurodydama, kad protestuotojai reikalauja Turkijos premjero Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) atsistatydinimo.
"Turite atsistatydinti, jeigu išties gerbiate demokratiją. Šis judėjimas Turkijoje yra tikrasis pavasaris", - sakė vienas analitikas, duodamas valstybinei televizijai "Ikhbariya" ir kreipdamasis į R.T.Erdoganą.
"Sirija palaiko Turkijos žmones", - pridūrė jis.
Šeštadienį Sirijos informacijos ministras Omranas al Zohbi (Omranas Zohbis) taip pat pareiškė, kad R.T.Erdoganas turėtų atsistatydinti.
"Turkijos žmonių reikalavimai nepateisina šio smurto, o jeigu Erdoganas nepajėgus naudoti nesmurtinių metodų, jis turėtų atsistatydinti", - valstybinė televizija citavo O.al Zohbi.
"Faktas, kad jis malšina taikias demonstracijas, įrodo, jog Erdoganas yra atitrūkęs nuo tikrovės, - pridūrė ministras. - Turkijos žmonės nenusipelnė tokio barbariškumo."
Kitą dieną O.al Zohbi sakė žurnalistams Damaske, kad Ankara turėtų "paleisti visus sąžinės kalinius Turkijoje" ir kad "nėra jokio pateisinimo tokios daugybės taikių demonstrantų areštui".
"Erdoganas turėtų gerbti savo žmonių valią ir išvykti į Dohą", - pridūrė jis. Kataras kartu su Turkija buvo svarbūs Sirijos sukilimo rėmėjai.
Įvykiai kaimyninėje šalyje Damaskui suteikė galimybę suvesti sąskaitas su Turkijos vyriausybe, kuri viešai kritikavo Sirijos režimą dėl kruvino susidorojimo su sukilimu, prasidėjusiu kaip taikios demonstracijos 2011-ųjų kovą.
Ankaros pozicija dėl tų demonstracijų ir ginkluoto sukilimo, įsiplieskusio, kai Damasko vyriausybė ėmėsi jėga malšinti protestus, lėmė kadaise buvusių glaudžių Sirijos ir Turkijos santykių visišką nutrūkimą.
Tačiau Sirijos televizija, transliuojanti reportažus apie demonstracijas Turkijoje ir vadinanti R.T.Erdogano vyriausybę valdančiąja chunta, visiškai neužsiminė apie Sirijoje vykstančius panašius protestus.
Epitetai, tokie kaip "liaudies protestai", "taikios demonstracijos" ir "revoliucija", kuriais valstybinė žiniasklaida apibūdina įvykius Turkijoje, niekada nebūdavo taikomi demonstracijoms prieš Sirijos prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą).
Vyriausybės ruporai šį sukilimą vadina užsienio sąmokslu, kurio "taikiniu" tapo Sirija, o sukilėliai įvardijami kaip teroristai, remiami Turkijos, Vakarų šalių, Kataro ir Saudo Arabijos.
Sirijos žiniasklaida netgi siejo Turkijoje vykstančius protestus su Doha, teigdama, kad planai pastatyti prekybos centrą Taksime įsikūrusio Stambulo parko teritorijoje yra projektas, kurį remia "investuotojai iš Kataro ir Erdogano šeimos nariai".
Analitikai teigė, kad pagrindinė Turkijos piliečių pykčio priežastis yra Ankaros pozicija dėl Sirija, planus dėl prekybos centro statybos vadindami tik "šiaudu, kuris sulaužė nugarą kupranugariui".
Sirijos vyriausybei artimas dienraštis "al Watan" taip pat ėmėsi kaimyninėje šalyje vykstančių protestų analizės.
"Po dešimčių pranešimų, kritikuojančių Siriją, Turkijos ministras pirmininkas savo pajėgoms atrišo rankas naudoti perdėtą jėgą ir barbariškus veiksmus prieš tūkstančius taikių demonstrantų", - laikraštis rašė sekmadienį.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.