Sekmadienį Senegale vyko prezidento rinkimai. Dabartinis šalies prezidentas Abdoulaye Wade (Abdulajė Uadė) tikisi juos laimėti ir dar penkerius metus vadovauti vienai iš stabiliausių Afrikos žemyno demokratinių valstybių.
A.Wade, nuo 2000 metų valdantis šią vandenyno pakrantėje esančią Vakarų Afrikos šalį, prognozuoja, kad gali laimėti rinkimus jau pirmajame rate, tačiau 14 jo konkurentų, tarp kurių yra ir jo buvusių sąjungininkų, teigia, kad tai neįmanoma neklastojant rinkimų rezultatų.
Jie tvirtina, kad užginčys rinkimų rezultatus, jeigu pirmajame rinkimų rate pirmaus dabartinis 80-metis prezidentas. Tai reiškia, kad gali kilti politinių neramumų šioje šalyje, kurioje, o tai Afrikoje retai pasitaiko, nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1960 metais nėra buvę jokių perversmų.
Tarp kitų svarbesnių kandidatų į prezidentus yra Moustapha Niasse (Mustafa Niasė) ir jaunatviškasis Idrissa Seckas (Idrisa Sekas), abu jie yra dirbę ministro pirmininko poste valdant prezidentui A.Wade.
Rinkimų teisę Senegale, buvusioje Prancūzijos kolonijoje, turi apie penkis milijonus gyventojų. Pirmųjų balsavimo rezultatų tikimasi sulaukti pirmadienį.
Senegale gyvena apie 12 mln. žmonių, daugiausia musulmonų. Jie dažniausiai verčiasi žemės ūkiu ir žvejyba. Pietinėje šalies Kazamanso provincijoje vyksta neintensyvus, bet porą dešimtmečių trunkantis separatistinis konfliktas.
A.Wade savo šalininkams pareiškė esąs tikras, jog laimės daugiau kaip 50 proc. rinkėjų balsų ir antrojo rinkimų rato nereikės. Jo priešininkai kaltina jį ketinimais klastoti rinkimų rezultatus.
27 metų gatvės prekiautojas Alioune Diopas (Aliunė Diopas) sako: "Tikiuosi, kad rinkimai praeis ramiai. Bet vienas iš kandidatų jau sako, kad laimės rinkimus, kai mes dar net nebalsavome. Kažkas čia negerai".
2000 metais A.Wade išrinkus prezidentu baigėsi keturis dešimtmečius trukęs socialistų valdymas. Ekonomikos požiūriu būdamas liberalas jis giriasi sukūręs Senegale stabilią demokratiją.
Tai atsispindi ir jo dabartinėje rinkimų kampanijoje: jis žada ambicingų projektų, turinčių sukurti daug naujų darbo vietų - greitkelių, geležinkelių, oro uostų, prabangių viešbučių statybas.
Tačiau opozicija teigia, kad bent jau iki šiol A.Wade nepavyko įveikti kaimo vietovėse viešpataujančio skurdo, augančių kainų ir nedarbo. Iš šalies, kurioje daugiau kaip pusė gyventojų yra iki 18 metų, nuolat išplaukia laivai, pilni jaunų nelegalių migrantų, mėginančių pasiekti Ispanijai priklausančias Kanarų salas. Didžioji dalis iš 30 tūkst. migrantų, čia išsilaipinusių 2006 metais, buvo senegaliečiai.