Pasak leidinio „Važnyje Istoriji“, lapkričio pabaigoje Rusijos Gynybos ministerija pasiūlė pakeisti medicininio patikrinimo tvarką, taikomą šaukiant į kariuomenę. Šiais pakeitimais siekiama atsižvelgti į „karinės operacijos patirtį“ ir neįtraukti ligų, kurios „neturi didelės įtakos gebėjimui atlikti karinės tarnybos pareigas“.
Todėl Rusijos karo prievolininkai, anksčiau po patirtų sužeidimų siųsti į sveikimo pulkus, dabar, kaip pranešama, grąžinami į fronto linijos šturmo dalinius, net nepraėję karinės medicininės komisijos ir negavę tinkamos medicininės priežiūros.
Į frontą – su skyle kojoje
Vienas iš išskirtinių atvejų – Michailas, kurį 2023 m. balandį sužalojo šrapnelis – dėl to jo kojos kaule atsirado skylė. Jis buvo priskirtas į sveikimo pulką, kur, pasak jo žmonos, negavo tinkamos medicininės pagalbos.
„Pažeisti raiščiai, pažeistas kaulas. Skylė kojoje kas mėnesį didėja, vyksta uždegiminis procesas“, – „Važnyje Istoriji“ pasakojo jo žmona.
Ji teigė, kad traumatologas be tinkamų tyrimų priskyrė Michailui kategoriją „B“, o tai reiškia, kad „su apribojimais jis gali eiti [į tarnybą]“.
Po vėlesnės apžiūros tas pats gydytojas Michailui jau suteikė „A“ kategoriją, atverdamas kelią grįžti į fronto liniją.
„Dabar su lagaminais laukiame, kol jį išsiųs į frontą... Vietoj dantų jis turi penkias dantų liekanas, o trintuvės su savimi pasiimti negalima“, – kalbėjo Michailo žmona.
Kai ji paklausė, kaip Michailas fronte ten valgys, gydytojas atsakė: „Troškinys ten minkštas“.
„Per 14 mėnesių mano gražus, stiprus vyras virto senu, ligotu seneliu. Jie tiesiog sugniuždė žmogų, kaip ir mane, jo žmoną“, – pridūrė moteris.
Pasak pranešimo, keli šimtai asmenų iš Kantemirovo divizijos „sveikstančiųjų“ pulko laukia išsiuntimo į frontą.
„Iš ten kasdien atgal [į frontą] siunčiami „invalidai“ – šlubi, apkūnūs, be dantų, – sakė rusų kario žmona. – Ten nėra, kam jų gydyti. Jie turi tik vieną tikslą – pribaigti nepribaigtus“.
Į frontą – po daugiau nei 10 operacijų
Pačių gydytojų liudijimai rodo, kad jiems „buvo įsakyta į frontą grąžinti suluošintus kovotojus“.
36 metų samdomas karys iš Archangelsko srities Andrejus, kuris nuo kulkos patyrė sunkius vidaus organų sužalojimus dubens srityje, atskleidė, kad gydytojai jį grąžino į aktyvią tarnybą.
Andrejus ligoninėje praleido daugiau kaip tris mėnesius, jam buvo atlikta 10 operacijų. Trys iš jų buvo skirtos jo šlapimo pūslei, kurios sienelės „nuolat trūkinėjo“.
„Nepraėjo nė mėnuo [nuo paskutinės operacijos], kai staiga urologas jam nustatė „A“ kategoriją“, – „Važnyje Istoriji“ pasakojo Andrejaus motina Natalija.
„Jis išėjo iš gydytojo, paskambino man ir beveik sušuko: mama, kaip tai gali būti?!“ – pridūrė moteris.
Natalija taip pat teigė, kad vienintelis tyrimas, kuris vyrui buvo paskirtas prieš karinę medicininę apžiūrą, buvo kraujo tyrimas.
Andrejui savo iniciatyva atlikus kompiuterinės tomografijos tyrimą, vaizdas parodė, kad jo dubens srityje ir kojoje yra kulkos fragmentų.
„Chirurgas tada paskyrė „B“ kategoriją, bet pasakė: jus vis tiek išsiųs, bet gal į užnugarį“, - sakė Andrejaus motina.
„Pasakiau sūnui, kad jie tave paskyrė į savižudžių sprogdintojų batalioną: sužeidė, gydė ir siuntė atgal, kol tau nuplėšys rankas ir kojas, ir tik tada paliks ramybėje“, – pridūrė Natalija.
Vladimiro Putino mobilizaciniame įsakyme nėra aiškaus draudimo mobilizuoti neįgaliuosius, tačiau vėlesniuose pranešimuose teigiama, kad neįgalieji neva nėra mobilizuojami. Tačiau juose nieko nekalbama apie jau mobilizuotus žmones, kurie tarnybos metu patiria traumas.
Tačiau Rusijos kariai vis dažniau ieško būdų, kaip pabėgti nuo karo tarnybos. Rudenį pagalbos išvengti tarnybos prašė 89 proc. daugiau rusų kariškių nei šių metų vasarą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!