REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną vasarą Svetlana Buzea ir jos šeima sėda į automobilį ir leidžiasi į kelionę iš Vokietijos per Lenkiją ir Ukrainą į savo gimtąją Moldaviją atostogų, rašoma „The Washington Post“ Judy Dempsey straipsnyje. Kiekvieną sykį, kai ji grįžta, Svetlana džiaugiasi nusprendusi palikti savo gimtinę prieš šešerius metus. „Žmonės mano šalyje yra labai, labai neturtingi. Viskas labai pabrango,“ – pasakojo ji leidiniui.

Kiekvieną vasarą Svetlana Buzea ir jos šeima sėda į automobilį ir leidžiasi į kelionę iš Vokietijos per Lenkiją ir Ukrainą į savo gimtąją Moldaviją atostogų, rašoma „The Washington Post“ Judy Dempsey straipsnyje. Kiekvieną sykį, kai ji grįžta, Svetlana džiaugiasi nusprendusi palikti savo gimtinę prieš šešerius metus. „Žmonės mano šalyje yra labai, labai neturtingi. Viskas labai pabrango,“ – pasakojo ji leidiniui.

REKLAMA

„Blogiausia yra korupcija. Aš negaliu to pakęsti. Tu turi mokėti kyšius vien tam, kad patektum pas gydytoją. Tai yra viena iš pagrindinių priežasių, kodėl aš palikau šią vietą“, – tikino moteris.

„Žinokite, darosi tik blogiau, – tęsė 40-metė moteris. – Bet kokios lėšos, gautos iš ES yra tik iššvaistomos korumpuotų politikų. Eiliniai žmonės jų net nemato. Labai liūdna dėl to, kas vyksta su mano šalimi. Aš neįsivaizduoju savęs grįžtančios namo“.

REKLAMA
REKLAMA

Per 26 metus paliko 20 mln. žmonių

Svetlanos istorija yra masinės gyventojų iš Rytų Europos migracijos į Vakarus atspindys. Taip pat ir to, kokio efekto dėl išvykstančiųjų tos šalys sulaukia.

REKLAMA

Šimtai tūkstančių jaunų žmonių iš Centrinės, Rytų ir Pietryčių Europos (CESEE) persikėlė dirbti į Didžiąją Britaniją ar Airiją, Vokietiją ar Švediją, Ispaniją ar Portugaliją. Mažiausiai 900 tūkst. lenkų dirba Britanijoje. Nuo Berlyno sienos griūties 1989-ųjų lapkritį, beveik 20 milijonų žmonių paliko šį regioną. Anot Tarptautinio valiutos fondo duomenų, tai yra 5,5 proc. visos jo populiacijos.

Rytų Europos šalys kenčia nuo emigracijos rykštės: viskas brangsta, naudą susirenka Vakarai (nuotr. SCANPIX) 

Talentingų žmonių migracija nėra sietina tik su galimybių stoka ar geresnio gyvenimo Vakarų valstybėse paieškomis. Vienas iš pagrindinių variklių yra visa apimanti politikos elito ir vietos oligarchų korupcija, ypač Vakarų Balkanų ir Pietryčių Europos šalyse. Tai žmonės, kurie gelbėjasi nuo korupcinio tinklo pinklių.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jų išvykimas reiškai tik gerėjantį korumpuoto elito gyvenimą. Paskutinis dalykas, ko norėtų toks elitas, yra aktyvi, išsilavinusi, bendruomeniška visuomenė, reikalaujanti pokyčių, skaidrumo, atskaitomybės ir ryškios demokratijos.

Vakarams, savo ruožtu, migracijos nauda yra aiški. Priimančios šalys gauna gerai motyvuotus ir dažniausiai puikiai išsilavinusius žmones. Sunku nekreipti dėmesio į statistiką, tačiau yra daug migrantų, kurie dirba darbą atitinkantį savo kvalifikaciją, pavyzdžiui, gydytojai ar inžinieriai. Kiti, su viltimi ateityje išsikovoti geresnes sąlygas, dirba darbus daug žemesnės, nei jų pačių, kvalifikacijos darbus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Svetlana turi viešojo administravimo bakalauro išsilavinimą. Berlyne jos nuolatinis darbas yra valykloje. Dalį uždirbtų pinigų ji siunčia namo savo senstantiems tėvams. Likučius ji taupo ir tikisi nusipirkti būstą Vokietijos sostinėje.

Piniginės perlaidos neatsveria atsiveriančios mokesčių spragos

Piniginės perlaidos yra vienas iš teigiamų migracijos dalykų. Tačiau Daria Zacharova, viena iš TVF migracijos ir jos ekonominio poveikio Rytų Europai ataskaitos autorių leidiniui pasakojo, kad šis reiškinys turi ir kitą pusę. „Jaunų ir kvalifikuotų žmonių migracija iš Rytų Europos labiau pasitarnavo priimančioms šalims Vakaruose, – pasakojo ji interviu leidiniui „The Washington Post“. Dviejuose trečdaliuose CESEE šalių pastebėmas BVP augimo mažėjimas dėl migracijos ar žemesnės kvalifikacijos darbuotojų grįžimo namo. Trumpai tariant, protų nutekėjimas turi neigiamą efektą ekonomikai. Geriausi ir šviesiausi protai dažniausiai išvyksta, palikdami už savęs nekvalifikuotą ir senstančią visuomenę. Siunčiamos perlaidos nekompensuoja trūkstamų investicijų ar lėšų biudžete finansuoti besikeičiančios visuomenės poreikių.

REKLAMA

Maža to, dar pasireiškia ir politiniai efektai. Sovietų laikais, Kremlius politinius disidentus arba užrakindavo, arba priversdavo bėgti. Likusios komunistinės valstybės naudojo panašius metodus.

TVF tyrimas rodo, kad institucijų, tokių kaip teisės padėtis valstybėje, veikla ir korupcijos kontrolė veikia polinkį emigruoti.

Tyrime pažymima, kad kuo silpnesnė yra valstybės valdžios struktūra, tuo labiau jauni ir išsilavinę žmonės yra linkę ieškoti geresnių gyvenimo sąlygų užsienyje.

Moldavija tam yra idealus pavyzdys, teigiama Judy Dempsey straipsnyje. Vietiniai ir rusų oligarchai valdo visas šalies sritis. Jų rankose atsidūrusios bendrovės kontroliuoja šalies institucijas ir administraciją. Jų valdomos visos pagrindinės politinės partijos ir bankai. Prieš keletą matų jų aferos „sunaikino“ gyventojų santaupas ir valstybei kainavo 13 proc. jos bendrojo vidaus produkto. Nepaisanta masinių protestų, nė vienas atsakingas asmuo nebuvo suimtas, o korumpuotas elitas išlieka valdžioje.

Svetlana visa tai matė iš arti: „Aš dirbau Vidaus reikalų ministerijoje. Aš mačiau, kas darosi. Tu kritikuoji, tada tave išspiria lauk arba nekelia pareigose. Aš netekau vilties. Keliu kepurę prieš tuos, kurie lieka ir bando tai pakeisti“.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų