REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

BBC skelbia, kad Lietuvoje prieglobsčio pasiprašė Rusijos karinių oro pajėgų leitenantas Dmitrijus Mišovas. Pokalbio metu Vilniuje jis paaiškino, kad nenori dalyvauti Rusijos agresijoje prieš Ukrainą ir tikino daugiau nei metus bandęs palikti Rusijos kariuomenės gretas.

BBC skelbia, kad Lietuvoje prieglobsčio pasiprašė Rusijos karinių oro pajėgų leitenantas Dmitrijus Mišovas. Pokalbio metu Vilniuje jis paaiškino, kad nenori dalyvauti Rusijos agresijoje prieš Ukrainą ir tikino daugiau nei metus bandęs palikti Rusijos kariuomenės gretas.

REKLAMA

Išskirtiniame BBC interviu su į Lietuvą pabėgusiu rusų karininku skelbiama, kad prieglobsčio mūsų šalyje jis pasiprašė intervių paviešinimo dieną – birželio 8-ąją. Pats pokalbis su žurnalistu Ilja Barabanovu vyko gegužės 30-ąją Vilniuje.

„Aš esu Mišovas Dmitrijus Andrejevičius. Pagal karinį laipsnį - leitenantas“, – prisistatė jis. – Mano rangas buvo sraigtasparnio vado padėjėjas. Toliau tapau atakos sraigtasparnio šturmanu-operatoriumi. Tarnavau kariniame dalinyje Ostrovo mieste. Kalbame apie karinį dalinį Nr. 44440 nedideliame Pskovo srities miestelyje. Tai 15-oji armijos aviacijos brigada, kuri nuo pirmos karo dienos dalyvavo Rusijos invazijoje į Ukrainą. Brigada apginkluota sraigtasparniais Ka-52, Mi-28N ir Mi-35M, Mi-26 ir Mi-8MTV-5“.

D. Mišovo teigimu, iki pat karo pradžios jis negalėjo patikėti, kad taip nutiks, nors tam tikrų akivaizdžių požymių jau buvo ir gerokai prieš prasidedant plataus masto Rusijos puolimui. „Pasienio teritorijų žvalgybą pradėjome dar lapkričio mėnesį (2021-ųjų). Tada jie kažkodėl ketino mums pratyboms duoti ginkluotę ir ant sraigtasparnių uždėti šarvo plokštes. Įprastai prieš pratybas mūsų dalinyje tai nebuvo daroma“, – aiškino jis. Tuo metu kariai suprato, kad artėja karas.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario 24-osios naktį, kuomet buvo paskelbta plataus masto karinė invazija į Ukrainos teritoriją, D. Mišovas miegojo kareivinėse Baltarusijoje. Pabudo gavęs žinutę, kad turi skristi į Hostomelio aerodromą netoli Kyjivo. Tačiau netrukus jo skrydis buvo atšauktas dėl nuostolių: „Tuomet jie sakė, kad nuostolių nėra, tačiau pirmą dieną žuvo mano kursiokas. Ten netekome penkių orlaivių ir dviejų įgulos narių“.

REKLAMA

Nujautęs, kas vyksta, dar 2022-ųjų sausio 21-ąją, jo paties teigimu, pateikė prašymą palikti Rusijos ginkluotąsias pajėgas, tačiau nespėjo laiku iki karo pradžios, todėl atsidūrė Baltarusijoje. Dmitrijus tikina, kad nedalyvavo karinėse operacijose ir nėra skridęs į Ukrainos teritoriją, tik sraigtasparniu Mi-26 gabeno Rusijos kariuomenei skirtus krovinius per Baltarusijos teritoriją (BBC pažymima, kad nei patvirtinti, nei paneigti šių jo teiginių negali). Baltarusijoje išbuvo iki 2022-ųjų balandžio, vėliau buvo išsiųstas atgal į savo karinį dalinį Pskove tęsti tarnybą.

REKLAMA
REKLAMA

D. Mišovas interviu BBC aiškino, kad neigiamai vertina Rusijos puolimą Ukrainoje. Pažymėjo, kad jis yra kariškis, kuris turi ginti šalį nuo agresijos, nenori būti nusikaltimo bendrininkas. „Kodėl turėčiau pulti ukrainiečius ir juos žudyti, naikinti miestus? Niekas to nepaaiškino. Juk pusė ukrainiečių, tarkim, turi giminių Rusijoje. Nelabai aišku, kodėl mums juos reikia žudyti. Manau, kad visa tai yra daroma tik tam, kad būtų išsaugota vieno žmogaus, jeigu konkrečiai, tai Putino, valdžia. Jis tiesiog nusprendė tokiu būdu įtvirtinti savo valdžią. Manė, kad tai yra gera idėja“, – cituojamas buvęs rusų kariškis.

Kariškis iškart suprato, kad šiame kare dalyvauti jis nenori, todėl ieškojo įvairių būdų, kaip pasitraukti iš kariuomenės. Nesėkmingai Išbandęs formalius pasitraukimo būdus ėmėsi netgi tokių beviltiškų, kaip bandymas žalotis negiliai persipjaunant venas. Patekęs į ligoninę ir sužinojęs, kad vis tiek bus grąžintas atgal į dalinį, bei informuotas apie tai, kad jo atžvilgiu gali būti keliama baudžiamoji byla dėl kariuomenės pareigų atlikimo vengimo, jis nusprendė bėgti iš šalies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Mišovo karinei vadovybei dar 2022-ųjų sausį pateiktas prašymas dėl pasitraukimo iš karo tarnybos į atsargą buvo patenkintas tik rugsėjo pradžioje, tačiau visas kortas sumaišė V. Putino to paties mėnesio pabaigoje paskelbta mobilizacija. Jau spalio 15-ąją įsakas dėl D. Mišovo atleidimo iš pareigų buvo atšauktas, o pačiam D. Mišovui buvo pranešta, kad jis turi grįžti į dalinį. Tuomet jis kreipėsi į teismą, kur irgi pralaimėjo bylą ir privalėjo grįžti į tarnybą.

Iš kolegų sužinojęs apie „Respublikos ordiną“, buvusių rusų karininkų organizaciją, kuri padeda su Putino režimu nesutinkantiems rusams, kreipėsi į juos pagalbos. Anot D. Mišovo, būtent šie asmenys padėjo jam pabėgti į Lietuvą, kur jis ir pasiprašė prieglobsčio.

REKLAMA

Anot Rusijos karinių oro pajėgų piloto, nuotaikos Rusijos kariuomenėje dabar yra įvairios: nedidelė dalis jo buvusių kolegų visiškai palaiko karą, nedidelė dalis kategoriškai jį smerkia, o dauguma tiesiog nepatenkinti buitiniais dalykais. Pavyzdžiui, kad turi kariauti, gaudami „ankstesnį“ atlyginimą pagal kontraktą (pilotai karininkai su visais priedais uždirba Rusijoje per mėnesį 80-90 tūkst. rublių, apie 900-1000 eurų), kai šauktiniams valstybė žada po 204 tūkst. (2,3 tūkst. eurų).

Karininko teigimu, konkrečių ateities planų jis kol kas neturi, tačiau tarnauti kokioje nors kariuomenėje jis daugiau nebenori. D. Mišovas tikisi susikurti naują gyvenimą kurioje nors Europos Sąjungos šalyje, įgyti išsilavinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų