• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijai užpuolus Ukrainą, Rusijos patriotinės organizacijos buvo priverstos apsispręsti dėl savo pozicijos pagrindiniu politikos klausimu. Daugelis šių asociacijų palaikė karą, tačiau kol kas tai niekaip nepaveikė jų padėties – sulaikymai ir areštai tęsiasi kaip įprasta, skelbia BBC. Rusijos valdžia persekioja net ir karą palaikiusius opozicionierius.

Rusijai užpuolus Ukrainą, Rusijos patriotinės organizacijos buvo priverstos apsispręsti dėl savo pozicijos pagrindiniu politikos klausimu. Daugelis šių asociacijų palaikė karą, tačiau kol kas tai niekaip nepaveikė jų padėties – sulaikymai ir areštai tęsiasi kaip įprasta, skelbia BBC. Rusijos valdžia persekioja net ir karą palaikiusius opozicionierius.

REKLAMA

Anksti ryte Maskvos Izmailovskio plento pramoniniame rajone keli žmonės greitai krauna dėžes į sunkvežimį. Žmogus, kuris parodo, kas vyksta, nukreipia telefono kamerą į save. Jis dėvi balaklavą, akis dengia veidrodiniai akiniai, ant galvos kepuraitė – nė centimetro veido nesimato, kad miesto vaizdo kameros neatpažintų. Kraštutinės dešinės ideologinio nacionalisto Dmitrijaus teigimu, jis jau trečius metus yra ieškomų asmenų sąraše, todėl ilgą laiką negyveno Maskvoje, o buvo „arčiau Donbaso“, tačiau dabar grįžo į gimtąjį miestą, kad „efektyviau padėtų broliams rusams“.

„Lengvai atsakau į klausimą, ką veikiau prieš aštuonerius metus, – linksmai sako jis. – Tai „apešečka“ (Prezidento administracija) blaškosi pirmyn ir atgal, bet aš visada sakiau, kad ukrofašistus reikia mušti, ir aš pats juos mušiau, gerai mušiau.“

REKLAMA
REKLAMA

Ant jo riešo tatuiruotė – du žaibai, skandinaviškos runos. Nacistinėje Vokietijoje jie buvo naudojami kaip SS emblema. Dėžėse, kurias Dmitrijaus bendražygiai krauna į sunkvežimį, yra medicininės medžiagos, naktinio matymo prietaisai, ginklai bei, kaip pats sako, „dar kažkas“.

REKLAMA

Rusijoje persekiojama ne tik demokratinė opozicija

Rusijos valdžia vykdo represinę politiką ne tik demokratinės opozicijos atžvilgiu. Pirma, jie nuosekliai išvalė tautininkus – 2006 metais pagrindinis nacionalistus vienijantis renginys „Rusų maršas“ subūrė daugiatūkstantines minias, jį aplankė Valstybės Dūmos deputatai, dabar renginys nėra organizuojamas, o dalyviai ir koordinatoriai yra sulaikomi prevencine tvarka.

Kairiųjų judėjimo nariai, iš dalies bandantys veikti po visiškai sisteminės komunistų partijos sparnu buvo sulaikomi, o jų bandymai registruoti savo asociacijas baigdavosi nesėkme. Daugelis opozicinių judėjimų jau ilgą laiką rėmė nepripažintas respublikas Rytų Ukrainoje – teikė ​​humanitarinę pagalbą ir siuntė savanorius.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis Rusijos opozicinių judėjimų pasekėjų laikosi itin radikalių pažiūrų Ukrainos atžvilgiu. Tai galioja ir „kairiosioms“, ir „dešiniosioms“ organizacijoms: tiek „Kairysis frontas“, tiek nacionalistai kalba apie „nacius“, „ukrofašistus“ ir „Ukrainos vyriausybės nesėkmę“, o tai visiškai atitinka dabartinę Rusijos Federacijos valdžios institucijų retoriką.

Kovo 20 dieną Ukraina atmetė Rusijos ultimatumą atiduoti Mariupolį, o miesto apylinkėse žuvo Rusijos Juodosios jūros laivyno vado pavaduotojas. O Sankt Peterburge nacionalbolševikai („Kita E. V. Limonovo Rusija“ partija), partija „ROT-Front“ ir Rusijos imperatoriškasis judėjimas planavo surengti konferenciją „Za pobedu!“ (Už pergalę!).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip patys save vadina, „nepriklausomų patriotinių jėgų“ atstovai planavo aptarti karo veiksmų Ukrainoje eigą, kariuomenės rėmimo priemones, gatvės akcijų organizavimą, humanitarinės pagalbos rinkimo koordinavimą ir informacinio karo vykdymą.

Iš pradžių konferencija turėjo vykti viešbutyje „Kijevskaja“, vėliau – viešbutyje „Oktiabrskaja“, tačiau nuomos sutartis buvo atšaukta. „Manome, kad tai buvo padaryta spaudžiant „iš viršaus“, nors nesuprantame, kas lėmė tokį valdžios elgesį“, – sako organizatoriai.

REKLAMA

„Rospotrebnadzor“ „sprogo vamzdis“, „atsirado nuolatinis klientas“, „FSB“ (turbūt nuoširdžiausias atsakymas), – sako nacionalbolševikas Andrejus Pesotskis. – Paprastas patriotizmas nėra labai sveikintinas. Gerai, Kremliau – tau nereikia tų, kurie buvo už 2014-ųjų „Rusijos pavasarį“, bet ar sukūrėte ideologiją Ukrainai? Ar pakaks skubotos denacifikacijos ir demilitarizavimo?

Galiausiai konferencija vyko ankštose partijos „ROT Front“ patalpose po didžiuliais Lenino ir Stalino biustais. Pirmiausia pranešėjai tai, kas vyksta Ukrainoje, vadina „specialiąja operacija“. Vienas iš Nacionalbolševikų Maskvos skyriaus koordinatorių Michailas Akselis (jis save vadina nepriklausomu kariniu korespondentu), ką tik grįžęs iš Donecko sako: „Vadinamoji specialioji operacija... Man nepatinka šis žodis, sakykime tiesiai – karas.“

REKLAMA

Rusijos nacionalistai giriasi nebijantys kalėjimo, šalyje tikisi karo padėties

Ypatingas konferencijos svečias pulkininkas Vladimiras Kvačkovas atrodo nepaprastai patenkintas. Jis nė karto nepasakė žodžio „specialioji operacija“, siūlo kautis su „žydų-banderovcais“ (mini, kad šį žodį sugalvojo Ukrainos oligarchas Igoris Kolomoiskis).

Rusijos kariuomenės karines sėkmes Kvačkovas vertina santūriai, manydamas, kad „tempas buvo prarastas“ ir karas negali būti baigtas „kol Rusijos pasienio postai nebus dislokuoti pasienyje su Lenkija, Slovakija ir Rumunija“. Apie Rusijos kariuomenės problemas Kvačkovas BBC korespondentui pasakojo šių metų sausio 2 dieną. Tada, gurkšnodamas šaltalankių arbatą madingoje Maskvos kavinėje, jis kalbėjo apie „Serdiukovo geluonius“ ir artėjančio karo bei gyvenimo sunkumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bus (maisto produktų) kortelės! – entuziastingai kalbėjo jis, žvelgdamas aplinkui į gražiai apsirengusius žmones. – Bus naujos taisyklės, girdėjote, „pagal karo padėties įstatymus“?

Dabar į klausimą „Ar bijote sėsti?" Vladimiras Kvačkovas, kuris aštuonerius metus kalėjo dėl sukilimo ir terorizmo aktų organizavimo, juokdamasis ramiai sako: „Taip, aš tikrai sėsiu. Galiu pasakyti, kad dirbu dėl to“.

Kaip ir Kvačkovas, Rusijos kariuomenės ir šalies vadovybės veiksmus kontroversiškai vertina Igoris Girkinas-Strelkovas. Buvęs FSB pareigūnas 2014 m. buvo svarbi karinė ir politinė figūra nepripažintoje Donecko liaudies respublikoje. Jis taip pat yra vienas iš keturių kaltinamųjų Amsterdamo procese dėl Malaizijos „Boeing“ lėktuvo, kuris 2014 metų liepos 17 dieną buvo numuštas Rusijos raketos virš Donecko srities.

REKLAMA

Dabar Girkinas kritikuoja čečėnų būrių veiksmus, ragina imtis visuotinės mobilizacijos ir siūlo Rusijos prezidentui „pasirinkti kėdę“ iš tų, kurios jau daugelį metų „keitėsi po užpakaliu“: „valstybinė-patriotinė ideologija“ ar „liberaliosios-oligarchinės ekonomikos modelis“. Atsakydamas į BBC prašymą pakomentuoti šio meto įvykius, Girkinas pasakė, kad „priėmė sprendimą neduoti interviu priešo žiniasklaidai iki karo pabaigos“.

Nacionalbolševikas Aleksandras Averinas, kovojęs Donbase ir 2018-aisiais gavęs trejus metus kalėjimo už tai, kad gabeno į DLR ginklų kontrabandą, kruopščiai rinkdamas žodžius, sako, kad „Karas yra tai, kas aštuonerius metus vyksta Donbase, o tie kariniai veiksmai, kuriuos šiuo metu vykdo Rusija yra specialioji karinė operacija“.

REKLAMA

Atsakydamas į klausimą apie nacionalbolševikų persekiojimą (kelis mėnesius iki vasario 24 dienos „Kitos Rusijos“ nariai buvo sulaikomi, dažnai prie pat išėjimo iš specialiojo sulaikymo centro), jis pateikia Permės nacionalbolševikų lyderio Kirilo Imaševo pavyzdį. „Jis buvo kelis kartus sulaikytas, badavo specialioje sulaikymo vietoje – bet dabar jis yra karo komisaras ir rašo apie mūsų kariuomenės sėkmes."

„Galimas įkalinimas yra Rusijos politiko profesinė rizika. Esant dabartinei situacijai, abejoju, ar valdžia tuos žmones, kurie remia „operaciją Z“, represuos kiek kitaip nei valstybės oficiozas", – sako nacionalbolševikas Pesockis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie kovojo LLR ir tyčia žudė žmones

Neutralumas Baškirijoje dar nepasiektas – kovo 27 dieną ten buvo suimti marksistinio rato nariai, kurie buvo apkaltinti terorizmu, tarp jų – Baškirijos Kurultų (respublikos parlamento) deputatas Dmitrijus Čuvilinas.

„Tyrimo duomenimis, 2019–2022 metais respublikos teritorijoje veikė teroristinė organizacija, kurios tikslas buvo pasirengti smurtiniam konstitucinės santvarkos pakeitimui Rusijoje“, – nurodė Tyrimų komitetas.

REKLAMA

Pavelas Matisovas-Jūreivis buvo įvardintas nusikalstamos bendruomenės organizatoriumi. 2014 metais jis išvyko kariauti į Donbasą, o grįžęs, tyrėjų teigimu, nusprendė nuversti valstybinę santvarką Rusijoje.

Kaltinimo liudytojas Sergejus Sapožnikovas, taip pat kovojęs Donbase (2017 m. Ukrainos specialiųjų tarnybų ekstradicijos prašymu jis dviem mėnesiams buvo patalpintas į laikino sulaikymo patalpą Ufoje) pasakoja, kad Matisovas „ne kartą siūlė paimti ginklus ir žudyti teisėsaugos pareigūnus, kovojo LLR ir tyčia žudė žmones.“

REKLAMA

Deputatas Čuvilinas yra „Kairiojo fronto“– organizacijos, kuri specialia rezoliucija rėmė invaziją į Ukrainą, – koordinatorius. „Kairysis frontas“ prarado keletą svarbių funkcionierių, įskaitant vieną iš įkūrėjų Aleksejų Sachniną, kuris sakė: „Nepaisant visų retorinių gudrybių, (rezoliucija) reiškia paramą šiam nusikalstamam karui“. Alternatyvios rezoliucijos projektas, smerkiantis karą, surinko 20 procentų balsų.

Dvejus metus kalintas, dešimtis kartų dėl įvairių priežasčių sulaikytas organizacijos lyderis Sergejus Udalcovas to neišvengė ir po teigiamos rezoliucijos nutarimo. Kovo 19 dieną jis buvo sulaikytas prie metro išėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Udalcovas sako, kad, laikydamasis „patriotinės pozicijos“, norėtų gauti valdžios atsakymą į klausimą, ar jie gerai apmąstė šį karą. „Iš istorijos žinome daug pavyzdžių, kai valdovai, remdamiesi pačiomis tikėtiniausiomis ir teisingiausiomis dingstimis, tempė savo žmones į katastrofiškus ir kruvinus karus. Donbaso gynyba yra viena, o imperialistinis užkariavimo karas yra kita!" – priduria jis.

Tačiau kol „Kairiojo fronto“ aktyvistai kartu su Rusijos Federacijos komunistų partija rengia akcijas „specialiajai operacijai paremti“ – mitingus su raudonomis vėliavomis, „humanitarinę pagalbą Donbasui“ ir pavienius piketus.

„Iždo patriotai“ ir prokuroro įspėjimas

Iškart po karo pradžios nacionalistinių leidinių žurnalistai Artemijus Syč ir Sviat Pavlov, taip pat stačiatikių publicistas ir RT apžvalgininkas Jegoras Cholmogorovas pateikė Maskvos savivaldos valdybai prašymą surengti „Liaudies ir kariuomenės solidarumo maršą“ Tverskaja gatvėje.

Buvo tikimasi, kad dalyvaus 25 tūkst. žmonių. Kovo 4 dieną Maskvos meras atmetė prašymą, motyvuodamas savo sprendimą tuo, kad mieste yra „sunki epidemiologine situacija“. Jegoras Cholmogorovas po kelių dienų gavo prokuratūros įspėjimą dėl neleistinumo pažeidinėti įstatymus.

„Tiesą sakant, tai yra teistumas, kuris tikrai pateks į įvairiausias duomenų bazes. Kartoju, žmogus bus teisiamas dėl noro surengti patriotinį mitingą", – BBC sakė Cholmogorovas.

REKLAMA

Jis ketina ir toliau reikšti savo palaikymą Rusijos kariuomenei, tačiau privačiai, socialiniuose tinkluose. „Ir viešai, kaip matote <...> mane perspėjo valdžios patriotai“, – priduria jis.

Kitas žinomas nacionalistinio judėjimo veikėjas Aleksandras Barkašovas, ilgą laiką dalyvaujantis formuojant „savanorių pajėgas“, paklaustas apie sąveiką su valdžia lakoniškai atsako: „Gelbėk mane Viešpatie! Aš nebendradarbiavau su satanistais ir nebendradarbiausiu“.

Savo įrašuose socialiniame tinkle Vkontakte jis naudoja Rusijoje draudžiamus simbolius, svastiką ir nacių simbolius.

Socialinis tinklas „Vkontakte“ Rusijos Federacijos teritorijoje užblokavo Tautininkų sąjūdžio, DN (Rusų eitynių organizatorių ir, galbūt, paskutinio aktyvaus Rusijos Federacijos nacionalistų protesto formavimo) grupę. Šios paskyros blokuotos remiantis Rusijos Federacijos Generalinės prokuratūros 2022-02-24 prašymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų