Rusija ir Kinija 2009 metais suvienys pastangas tyrinėdamos Marsą ir vieną jo palydovų, pranešė trečiadienį Kinijos laikraštis "China Daily" po abiejų valstybių bendradarbiavimo sutarties pasirašymo.
Rusijos raketos-nešėjos paleis į kosmosą Kinijos palydovą ir Rusijos stotį, kurie skries Marso ir Fobo - didžiausio Raudonosios planetos palydovo link, praneša laikraštis, remdamasis Kinijos nacionaline kosmoso agentūra.
Susitarimas buvo pasirašytas Maskvoje, kur su vizitu lankosi Kinijos pirmininkas Hu Jintao (Hu Dzintao).
Pasak Kinijos kosmoso agentūros atstovo, šis susitarimas leis glaudžiau bendradarbiauti Rusijai ir Kinijai, norinčioms išplėsti savo veiklą kosmose, kur JAV mėgina išlaikyti savo pranašumą.
"Sudarytas susitarimas reiškia, kad abi šalys žengė labai svarbų žingsnį, numatydamos įgyvendinti didelę kosmoso programą", - cituoja laikraštis pareigūno žodžius.
Nedidelis Kinijos palydovas tyrinės Marsą, o Rusijos kosmoso aparatas nusileis Fobo paviršiuje, kur ištirs aplinką ir paims dirvožemio mėginių.
Rusija turi kur kas didesnį patyrimą kosmoso tyrimo srityje nei Kinija, bet Pekinas panaudos savo ekonominę ir techninę galią, kad patektų į kosminių valstybių klubą.
2003 metais išsiuntusi į kosmosą pirmąjį "taikonautą" (kosmonautą) Kinija tapo trečiąja šalimis, atliekančia savarankiškus skrydžius į kosmosą po JAV ir SSRS. Pernai skrydį į orbitą atliko antrasis kinų kosmonautas, ir Pekinas paskelbė, kad planuoja išsilaipinti Mėnulyje.
JAV taip pat pareiškė, kad rengiasi tyrinėti Marsą ir galiausiai pasiųsti į Raudonąją planetą žmogų. Sausį Vašingtonas iškritikavo Pekiną vieną Kinijos palydovų sunaikinusios raketos bandymą ir pasiskundė, kad likusios orbitoje nuolaužos gali sugadinti kitus palydovus.