Amerikiečiai trečią kartą stebėjo kandidatų į Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentus demokrato Baracko Obamos ir respublikono Johno McCaino susidūrimą tiesioginiuose televizijos debatuose. Regis, smunkantis J.McCaino populiarumas gniuždo ir patį respublikonų kandidatą, rašo „Respublika“.
Dar viena demokrato pergalė
Kaip jau įprasta, abiejų kandidatų į JAV prezidentus debatuose netrūko nei kaltinimų, nei kandžių replikų, nei pažadų, tačiau, respublikonų nelaimei, taip pat įprasta, kad debatus J.McCainas, kurio populiarumas ir toliau smarkiai krinta, ir vėl pralaimėjo. Juodaodžio demokratų senatoriaus iš Ilinojaus pergalę parodė netrukus po debatų surengta apklausa.
Nors per trečiuosius debatus J.McCainas privalėjo pasirodyti geriau nei per ankstesnius, taip neįvyko. Amerikiečiams šiuo metu labiau palaikant B.Obamą, J.McCaino padėtis darosi vis sudėtingesnė.
Savaitės pradžioje skelbtos apklausos parodė, kad B.Obama smarkiai atitrūko nuo savo varžovo, o naujausios prieš pat debatus atliktos apklausos duomenys beveik nepaliko šansų J.McCainui. B.Obama savo varžovą respublikoną pralenkė net 14 proc.
Grįžusi J.McCaino retorika
Tuo tarpu pusantros valandos trukusiuose debatuose, kuriuos vedė CBS naujienų žurnalistas Bobas Shiefferis, pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ekonomikos problemoms, energetikos ir sveikatos priežiūros klausimams.
Kaip ir anksčiau J.McCainas vėl ėmėsi senos ir ne kartą kritikuotos taktikos. Jis vėl apkaltino demokratų kandidatą melu ir ryšiais su vidaus teroristais.
Pagrindiniu J.McCaino argumentu vėl tapo B.Obamos ryšiai su Billu Ayersu, kuris kaltinamas tuo, esą protestuodamas prieš karą Vietname galėjo prisidėti prie teroristinių išpuolių šalyje organizavimo praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje.
Tačiau B.Obama teigė, kad J.McCaino kaltinimai jam ir universiteto profesoriui B.Ayersui, kuris šiuo metu aktyviai remia labdaringą veiklą, yra nepagrįsti. „Tais laikais, kai ponas Ayersas buvo įsitraukęs į veiklą, už kurią jį dabar kaltina J.McCainas, buvau dar vaikas, – pašaipiai pareiškė B.Obama. – Apskritai B.Ayersas nėra įtrauktas į mano rinkimų kampaniją“.
Sulyginimai, kritika ir replikos
J.McCainas puolė kaltinti savo varžovą dėl siekių padidinti mokesčius ir nešvarios rinkimų kampanijos, tačiau B.Obama atmetė kaltinimus ir teigė niekada didinti mokesčių ir neketinęs. „Niekas nemėgsta mokesčių, bet investicijos į ekonomiką būtinos“, – išsisuko demokratas.
Sulaukęs savo progos įgelti varžovui, B.Obama sulygino J.McCaino politinius planus su dabartinio prezidento George'o W.Busho vykdoma politika ir minėjo, kad kandidatas neteisėtais būdais bando pelnyti rinkėjų palankumą. B.Obama tikino nepainiojąs J.McCaino ir dabartinio prezidento politikos, tiesiog mato tarp respublikonų politikų daugybę panašumų.
Į tai J.McCainas atsakė, kad jis nesąs G.W.Bushas. „Jei norėjote prezidento rinkimuose varžytis su juo, tai padaryti galėjote prieš ketverius metus“, – pareiškė J.McCainas.
Niūrios prognozės
Šalies ekonominė padėtis šiuo metu yra aktualiausia rinkėjams. JAV deficitas siekia rekordines aukštumas, 455 mlrd. Dolerių kiekvienais finansiniais metais. Be to, mokesčių mokėtojų pečius užgriuvo ir finansų krizė bei valdžios planas iš biudžeto skirti ekonomikos sektoriui 700 mlrd. dolerių finansinę paramą.
Tačiau demokratams, dėl krizės kaltinantiems respublikonus, sudėtinga valstybės finansinė padėtis turėjo teigiamos įtakos. Ištikus krizei smarkiai išaugo ir B.Obamos populiarumas, jį šiuo metu palaiko jau 53 proc. rinkėjų, tuo tarpu J.Mccainą – tik 39 proc. Pasak politikos ekspertų, patys respublikonų strategai savo kandidato padėtį vertina kaip komplikuotą.