Bulgarijos prezidentas Georgis Pervanovas penktadienį per prisaikdinimo ceremoniją antrajai penkerių metų kadencijai paragino socialistų vadovaujamą vyriausybę kovoti su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu.
G.Pervanovas, buvęs Bulgarijos valdančiosios Socialistų partijos lyderis, spalio mėnesį per antrąjį rinkimų turą nedideliu skirtumu įveikė nacionalistą Voleną Siderovą, kurio partija priešinosi šalies įstojimui į Europos Sąjungą (ES).
49 metų buvęs istorikas teigė raginsiantis daryti didesnę pažangą kovojant su aukštų pareigūnų korupcija ir įtakingomis organizuoto nusikalstamumo gaujomis, kurios, diplomatų teigimu, kontroliuoja didžiąją dalį Bulgarijos ekonomikos, - tai problemos, dėl kurių galėjo būti užvilkintas Bulgarijos prisijungimas prie ES sausio 1 dieną.
"Nusikalstamumą laikau didele grėsme saugumui. Prisijungimas prie ES neturėtų sulėtinti kovos su organizuotu nusikalstamumu. Priešingai, tai turėtų jį suintensyvinti", - davęs prezidento priesaiką parlamentui sakė G.Pervanovas.
Nors prezidento pareigos Bulgarijoje iš esmės yra reprezentacinės, G.Prrvanovas yra laikomas šalies moraliniu autoritetu ir valdančiosios trijų partijų koalicijos architektu.
Analitikai taip pat teigia, kad jo perrinkimas - pirmas kartas nuo komunizmo žlugimo, kai prezidentas išrenkamas antrajai kadencijai iš eilės, - sutvirtino socialistų, kuriems jis vadovavo iki 1998 metų, pozicijas.
Tačiau jie priduria, kad rekordiškai žemas rinkėjų aktyvumas, siekęs 41,2 proc., atspindėjo visuomenės nusivylimą nesėkmingomis jo pastangomis paskatinti vyriausybę sumažinti skurdą ir išspręsti tokias problemas kaip korupcija ir nusikalstamumas.
G.Pervanovas sakė, kad vyriausybė turėtų įkurti nepriklausomą kovos su korupcija instituciją, kuri patobulintų kovos politiką, iki šiol leidusią pateikti kaltinimus tik vidutinio rango pareigūnams, bet leidusia išsisukti aukštesnio rango politinės scenos veikėjams.
G.Pervanovas taip pat teigė, kad skatins gerinti švietimą ir paramos sistemą, kuri pakeltų žemą pragyvenimo lygį, taip pat sieks, kad Bulgarija įgytų svarbesnį vaidmenį priimant sprendimus ES transporto ir energijos srityse.