Nancy Pelosi (Nensi Pelosi), viena iš demokratų pergalės lapkričio 7-osios rinkimuose, po kurių jie perėmė Kongreso kontrolę, architektų, ketvirtadienį buvo prisaikdinta Atstovų Rūmų pirmininke.
N.Pelosi tapo pirmąja moterimi Jungtinių Valstijų istorijoje, užėmusia šį postą, ir pati savo išrinkimą Atstovų Rūmų pirmininke pavadino vilties žiburiu Amerikai.
Už liberalių pažiūrų demokratės iš Kalifornijos paskyrimą Atstovų Rūmų pirmininke balsavo visi 233 į Kongresą išrinkti demokratai, tačiau ji negavo nė vieno respublikonų balso.
M.Pelosi, pastaruosius ketverius metus buvusi demokratų mažumos lydere Kongrese, dabar yra aukščiausią postą JAV vyriausybėje užimanti moteris. Prezidentui ir viceprezidentui negalint eiti pareigų, ji perimtų prezidento įgaliojimus.
"Tai istorinė akimirka Kongresui ir šios šalies moterims", - pareiškė N.Pelosi, kai jai buvo įteiktas Atstovų Rūmų pirmininko plaktukas. - Tai akimirka, kurios laukėme daugiau nei 200 metų...Mūsų dukterims ir vaikaitėms nuo šiol nėra jokių ribų".
"Išrinkę mane pirmininke, jūs priartinote mus prie lygybės, kuri yra Amerikos paveldas ir viltis, idealo", - sakė N.Pelosi kolegoms Kongrese.
Prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) pasveikino N.Pelosi, su kuria anksčiau ne kartą rimtai nesutarė įvairiais klausimais, ypač susijusiais su visuomenėje nepopuliariu Irako karu, ir pažadėjo naujiesiems Kongreso lyderiams: "Esu pasirengęs dirbti su jumis visais".
Per 2006 metų Kongreso rinkimų kampaniją 66 metų N.Pelosi buvo pasmerkta respublikonų, kurie teigė, kad ji padidins mokesčius, priešinsis konservatorių pastangoms uždrausti homoseksualių asmenų santuokas ir trukdys vykdyti karą su terorizmu.
Tačiau lapkričio 7 dieną vykusiuose rinkimuose pirmą kartą per pastaruosius 12 metų N.Pelosi su kolegomis demokratais užsitikrino abiejų Kongreso rūmų kontrolę. Viena svarbiausių priežasčių, lėmusių demokratų pergalę, buvo visuomenės nepasitenkinimas karu Irake.
G.W.Bushas, kuris anksčiau dažnai ignoruodavo ar net pašiepdavo N.Pelosi, dabar turės vesti su ja derybas, nes priešingu atveju per likusius dvejus kadencijos metus jam nepavyks prastumti savo įstatymų projektų Kongrese.
SIGNALAS IMTIS PERMAINŲ
"2006 metų rinkimai buvo signalas imtis permainų - ne tik pakeisti Kongreso kontrolę, bet ir pasirinkti naują mūsų šalies kursą. Amerikiečiams visiškai aišku, kad naujas kursas, kaip niekur kitur, būtinas Irake", - pareiškė N.Pelosi.
Demokratai rinkimų kampanijos metu pasisakė už laipsnišką JAV karių išvedimą iš Irako.
Jamesas Thurberis (Džeimsas Terberis) iš Amerikos universiteto Kongreso ir prezidento studijų centro sakė, jog su N.Pelosi sieja nemažai vilčių, nes ji moka siekti konsensuso, išklausyti ir aiškiai reikšti savo mintis.
Demokratų rinkimų programoje, be kita ko, buvo numatyta pirmą kartą per dešimtmetį padidinti minimalų darbo užmokestį, sumažinti studentams teikiamų paskolų palūkanų normas ir panaikinti dalį lengvatų bei subsidijų didelėms naftos bendrovėms.
N.Pelosi žada, kad per pirmąsias 100 Kongreso darbo valandų nuo antradienio bus surengti balsavimai dėl atitinkamų įstatymų projektų.
"Tikrasis išmėginimas yra ne pirmosios 100 valandų, bet pirmasis pusmetis", - sakė J.Thurberis.
Kalbėdama Atstovų Rūmuose, N.Pelosi prisiminė, kaip augo savo itališkas šaknis puoselėjusioje katalikų šeimoje Baltimorėje, kur iš tėvo, ėjusio šio miesto mero pareigas, gavo pirmąsias politikos pradžiamokslio pamokas.
"Mano tėvai mane išmokė, kad valstybės tarnyba yra kilnus pašaukimas, ir mes privalome padėti tiems, kam reikia pagalbos", - sakė ji.
Pirmą kartą į Kongresą N.Pelosi buvo išrinkta 1987 metais San Franciske, kuriame ji apsigyveno ir su vyru išaugino penkis vaikus, o anksčiau buvo valstijos partijos pirmininkė.
N.Pelosi padėkojo savo vyrui Paului (Polui), su kuriuo susituokė prieš 43 metus, ir savo šeimai "už jų įkvėptą pasitikėjimą, kuris padėjo man nueiti kelią nuo namų virtuvės iki Kongreso".