Šeštadienį eidamas 97-uosius mirė Maurice'as Paponas (Morisas Paponas) - vienintelis Prancūzijos nacių kolaborantas, apkaltintas Antrojo pasaulinio karo metais trėmęs žydus, pranešė šaltiniai policijoje.
Pokario metais M. Paponas sėkmingai darė politiko karjerą ir buvo tapęs ministru, kol neišaiškėjo faktų apie jo praeitį.
Antradienį M. Paponui buvo atlikta širdies operacija, o šeštadienį jis mirė privačioje klinikoje netoli Paryžiaus.
1998 metais M. Paponas buvo nuteistas 10 metų kalėti už bendrininkavimą vykdant nusikaltimus žmoniškumui. Apskundęs teismo sprendimą, M. Paponas pabėgo į Šveicariją, bet buvo šveicarų policijos suimtas ir perduotas Prancūzijos valdžios institucijoms.
1999 metais M. Paponas sėdo už grotų, tačiau 2002 metų rugsėjį dėl prastos sveikatos buvo paleistas.
M. Papono teismas privertė Prancūziją pažvelgti tiesai į akis ir pripažinti kolaboravimą su nacių okupantais - po karo prancūzai skubiai užvertė šį istorijos puslapį ir apie jį ėmė kalbėti tik praėjus keliems dešimtmečiams.
1942 metais M. Paponas buvo paskirtas pietvakarinio Žirondo regiono generaliniu sekretoriumi ir prižiūrėjo čionykštės Tarnybos žydų klausimais veiklą.
Jis primygtinai tvirtino tuo metu nieko nežinojęs apie holokaustą ir užimamu postu naudojosi tik tam, kad padėtų Prancūzijos pasipriešinimo naciams judėjimui. Pokariu prasidėjusio kolaborantų "valymo" M. Paponas sugebėjo išvengti ir į politines aukštumas iškilo dalyvaudamas Prancūzijos dešiniųjų veikloje.
1947 metais jis buvo paskirtas Prancūzijos valdomos Korsikos salos vyriausiuoju administratoriumi, 1954 metais tapo Prancūzijos Maroko protektorato generaliniu sekretoriumi, o nuo 1958-ųjų devynerius metus vadovavo Paryžiaus policijai.