• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prancūzija pasiryžusi įveikti ES sąstingį

Pristatydamas savo šalies pirmininkavimo ES Tarybai gaires, ketvirtadienį Europos Parlamente Strasbūre kalbėjęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy žadėjo konkrečiais darbais įrodyti ES naudą piliečiams, taip pat teigė, jog ES negalės plėstis nereformavusi savo institucijų. Daugumos EP frakcijų atstovai parėmė Prancūzijos siūlomus prioritetus klimato kaitos, migracijos, gynybos ir žemės ūkio srityse, o kai kurie deputatai kritikavo N. Sarkozy sprendimą dalyvauti Pekino olimpiados atidaryme.

REKLAMA
REKLAMA

„Lisabonos sutartis neišsprendžia visų problemų, bet ji lieka mums priimtinas kompromisas“, – kalbėjo N. Sarkozy. Jis pridūrė, jog iki kitų metų EP rinkimų „nebus naujos sutarties – tik arba Lisabonos, arba Nicos“. Prelegentas pažadėjo „ištraukti Europa iš ją ištikusios krizės“ ir įrodyti ES naudą piliečiams. Savo ruožtu jis teigė, jog tokie sudėtingi klausimai turėtų būti sprendžiami parlamentuose, o ne referendumuose, o ES konstituciją reikėjo parengti dar iki 2004 m. Sąjungos plėtros. Pasak N. Sarkozy, ateityje ES turi plėstis tik turėdama naują institucinę sąrangą, o „kelių greičių Europos“ reikėtų vengti.

REKLAMA

Kalbėdamas apie pirmininkavimo ES Tarybai prioritetus, Prancūzijos prezidentas teigė, jog „taršai negalioja valstybių sienos“, todėl svarbu iki šių metų pabaigos patvirtinti ES klimato ir energetikos įstatymų rinkinį. Kita vertus, nors ES neturi būti protekcionistinė, N. Sarkozy nuomone, neteisinga primesti įmonėms griežtas aplinkosaugos taisykles, o kartu importuoti galimus iš šalių, kurios tokių pačių taisyklių nesilaiko.

REKLAMA
REKLAMA

Pasidžiaugęs savo indėliu atveriant Prancūzijos darbo rinką naujųjų ES narių piliečiams, N. Sarkozy teigė, jog „santechniko iš Lenkijos“ baimė nepasitvirtino, o tik sugadino Prancūzijos įvaizdį. Tuo tarpu kalbėdamas apie imigraciją N. Sarkozy sakė, jog panaikinus ES vidaus sienų kontrolę neprotinga kiekvienai šaliai vykdyti atskirą imigracijos politiką – šį klausimą reikia spręsti Europos lygmeniu. „Europa nėra tvirtovė ir neatsisako priimti žmonių, bet ji negali priimti visų norinčių“, – pažymėjo prelegentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėdama būti politinė galia, ES turi sugebėti apginti savo politiką, sakė N. Sarkozy. Jis pridūrė, jog „Europos konfliktai turi būti sprendžiami europiečių“ – tam nepakanka NATO. Pasak Prancūzijos prezidento, konkuruodamos tarpusavyje gynybos srityje, ES šalys „tik silpnina Europą“.

REKLAMA

N. Sarkozy nuomone, neprotinga mažinti žemės ūkio produkcijos apimtis, kai Žemėje sparčiai daugėja gyventojų, o milijonai jų kasmet miršta badu. Paminėjęs išaugusias žemės ūkio gaminių ir maisto kainas, prelegentas siūle pagalvoti apie subsidijas ir preferencijas.

Savo kalboje Prancūzijos prezidentas paminėjo ir socialinę politiką. Pasak jo, neteisinga teigti, jog Europa „neturi kištis“ į socialinius reikalus, o kartu priekaištauti, kad ES nesiima jų spręsti. N. Sarkozy pasiūlė ES lygmeniu priimti minimalias socialines taisykles. Savo ruožtu prezidentas žadėjo skirti dėmesio Alzheimerio ir kitų retų ligų gydymo pažangai, taip pat kultūrai ir sportui.

REKLAMA

Atsakydamas į kai kurių europarlamentarų kritiką, N. Sarkozy pakomentavo savo sprendimą vykti į Pekino olimpinių žaidynių atidarymą. Prelegento teigimu, prieš taip nuspręsdamas jis atsiklausė visų ES šalių ir nė viena tam neprieštaravo. „Pažeminę ketvirtį žmonijos, neišspręsime žmogaus teisių klausimo“, – pažymėjo Prancūzijos prezidentas ir pridūrė, jog „ginti savo šalies ekonominius interesus nėra gėdinga“. Prelegentas žadėjo nuvykęs į Kiniją iškelti žmogaus teisių problemą, taip pat siekti Kinijos paramos svarbiais klausimais Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Kaip žinia, EP pirmininkas Hans-Gert Pöttering yra pareiškęs, jog dėl nutrūkusių Kinijos valdžios ir Dalai Lamos atstovų derybų jis boikotuos žaidynių atidarymą.

Diskusijoje kalbėjęs Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso daugiausia dėmesio skyrė ES vystymosi politikai. Išaugus maisto kainoms, prelegentas pasiūlė sukurti naują ES paramos fondą,  skirtą besivystančioms šalims. Savo ruožtu Komisijos pirmininkas pažymėjo ES migracijos politikos sukūrimo svarbą. Pritaręs rengiamiems teisės aktams dėl „mėlynosios kortelės“ bei nuobaudų nelegalių migrantų darbdaviams, J.M. Barroso ragino „kovoti su nusikalstamumu, bet gerbti žmogaus teises“. Tuo tarpu kalbėdamas apie ES socialinę politiką prelegentas teigė, jog „Europoje niekas neturi būti paliktas šalikelėje“. Pažymėjęs, jog „Prancūzijai būdinga politinė drąsa“, Komisijos pirmininkas sakė tikįs, kad jos pirmininkavimas leis įveikti ES iškilusius iššūkius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų