• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Portugalija rengia referendumą dėl abortų legalizavimo

Referendumas, kuris vyks sekmadienį, gali išspręsti maždaug 23 tūkst. kasmet nelegaliai atliekamų abortų problemą, kurią socialistų ministras pirmininkas Jose Socratesas (Žozė Sokratišas) pavadino "gėdingiausia Portugalijos žaizda".
Nors abiejų pusių kampanijų dalyviai pažymi, jog tai toli gražu nėra vien moters teisės rinktis klausimas, beveik pusė Portugalijos rinkėjų gali ignoruoti šį balsavimą.
Tada dėl tokio opaus klausimo rengiamas plebiscitas baigtųsi kaip 1998 metų referendumas, į kurį atėjo vos 32 proc. rinkėjų ir kurio balsavimo rezultatai buvo pripažinti negaliojančiais.
Abiejų pusių argumentai yra aiškūs. Portugalijos Katalikų Bažnyčia, kuriai priklauso 90 proc. šalies gyventojų, tvirtina, kad abortų draudimo panaikinimas gali atverti kelią moraliniam nuosmukiui šioje vienoje labiausiai tradicijų besilaikančioje Europos šalių.
O abortams pritarianti pusė tikisi apsaugoti moteris nuo kalėjimo, kuris joms gresia dėl nelegaliai nutraukto nėštumo.
Liberalai taip pat mano, kad referendumas Portugalijoje, kurioje konservatyvios nuostatos vis dar yra itin gajos, taip pat paskatins didesnį atvirumą.
"Teigiama referendumo baigtis reikš ne tik tai, kad laimėjo moterų teisės, bet ir atvers galimybę nugalėti konservatyvumą", - sakė kairiųjų partijų bloko parlamente atstovė Alda Sousa (Alda Soza).
Jeigu bus pritarta, abortus bus leidžiama atlikti iki dešimtos nėštumo savaitės.
Katalikų Bažnyčia perspėja, kad abortų legalizavimas pastūmės tokių gerokai kontraversiškesnių klausimų kaip gėjų santuokos link.
"Esame puikių papročių šalis, bet jau pradedame justi šių didžiųjų klausimų spaudimą", - sakė Portugalijos Katalikų Bažnyčios vadovas, kardinolas Jose Policarpo (Žozė Polikarpu).
Nuomonės apklausos rodo, kad abortams pritariančiųjų skaičius yra didesnis už jų priešininkus, tačiau daugiau kaip 40 proc. rinkėjų teigia esantys neapsisprendę arba neketinantis eiti balsuoti. Jeigu referendume dalyvauja mažiau negu 50 proc. visų balsavimo teisę turinčių žmonių, rezultatai laikomi negaliojančiais.
Praėjusiais metais "Eurobarometro" atliktas 25 šalių "sociokultūrinių" vertybių tyrimas parodė, kad Portugalija yra septinta pagal tradiciškumą valstybė Europoje.
Šiuolaikiškai mąstantiems portugalams toks jų šalies reitingas gali būti itin apmaudus, pažvelgus į istorinę Portugalijos varžovę Ispaniją, kuri buvo pripažinta trečia liberaliausia šalimi Europoje.
Ispanijoje abortai yra legalizuoti nuo 1987 metų, o 2005 metų liepą buvo įregistruotos pirmosios tos pačios lyties asmenų santuokos. Portugalijoje tik 29 proc. gyventojų pritaria homoseksualistų vedyboms, nors likusiose Europos šalyse tos pačios lyties asmenų santuokų šalininkai sudaro vidutiniškai 44 proc., rodo "Eurobarometro" apklausos rezultatai.
Kiti portugalai mano, kad dėl vėluojančio Portugalijos progreso yra kalti diktatoriaus Antonio Salazaro (Antoniju Salazaro) viešpatavimo metai.
Nuo 1933 iki 1974 metų trukusio A.Salazaro režimo laikotarpiu valdžia griežtai kontroliavo ne tik Portugalijos ekonomiką, bet ir socialinį bei kultūrinį gyvenimą, o jam talkino represinės slaptosios policijos pajėgos.
Katalikų Bažnyčia buvo artima A.Salazaro sąjungininkė.
"Nepamirškite, kad Portugalija daug metų buvo uždara valstybė su visiška politine kontrole", - sakė 35 metų išsiskyrusi Ines Carvalho (Ines Karvalju), ketinanti balsuoti už abortų legalizavimą.
"Jeigu balsuoti neateis pakankamai rinkėjų, tai liudys, kad Portugalijos visuomenė tiesiog nėra pasiruošusi tokiai permainai", - pažymėjo ji.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų