Europos Sąjungos valstybių lyderiai pirmuoju bloko prezidentu išrinko Belgijos ministrą pirmininką Hermaną Van Rompuy. Pirmąja ES užsienio reikalų ministre taps iki šiol prekybos komisarės pareigas ėjusi britė Catherine Ashton.
ES šiuo metu pirmininkaujančios Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas teigia, kad iš naujųjų pareigūnų tikimasi, kad jie sukurs tęstinumą ir bus Europos balsu ir veidu visame pasaulyje.
Centro dešiniųjų pažiūrų ekonomistas H. Van Rompuy Belgijos vyriausybei vadovauja mažiau nei metus. Politikas tarp kandidatų prieš kelias savaites netikėtai atsidūrė po to, kai jį remti nusprendė Vokietija ir Prancūzija.
Belgo pasirinkimas, analitikų teigimu, rodo, kad prezidento rolė visų pirma suvokiama kaip ginčų sprendimo tarpininko sąjungos viduje. H. Van Rompuy turi nedaug užsienio politikos patirties, todėl vargiai galės būti įtakingas veikėjas palaikant santykius su Vašingtonu ar Maskva.
Jei prezidentu pasirinktas vyras, atstovaujantis mažai šaliai ir išpažįstantis dešiniąją politinę ideologiją, tai užsienio reikalų ministrė C. Ashton yra tarsi atsvara – moteris, kairiųjų pažiūrų, atstovaujanti vieną iš didžiųjų sąjungos valstybių.
C. Ashton, kuri nuo praėjusių metų spalio eina prekybos komisarės pareigas, visiškai neturi jokios užsienio politikos patirties ir niekada iki šiol nebuvo užėmusi aukšto ministerinio posto. C. Ashton veikiausiai pati buvo nustebusi dėl savo sėkmės, nes net neparengė kalbos. Vietoje to ji žadėjo visame pasaulyje ginti europines vertybes.