• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos karinis bendradarbiavimas su Iranu, Šiaurės Korėja ir Kinija išsiplėtė ir apima dalijimąsi jautriomis technologijomis, kurios gali kelti grėsmę JAV ir jos sąjungininkėms dar ilgai po to, kai baigsis karas Ukrainoje. Apie tai rašo „The Wall Street Journal“.

13

Rusijos karinis bendradarbiavimas su Iranu, Šiaurės Korėja ir Kinija išsiplėtė ir apima dalijimąsi jautriomis technologijomis, kurios gali kelti grėsmę JAV ir jos sąjungininkėms dar ilgai po to, kai baigsis karas Ukrainoje. Apie tai rašo „The Wall Street Journal“.

REKLAMA

Kaip rašo leidinys, Rusijos ryšių plėtojimo greitis ir gylis saugumo srityje, dalyvaujant JAV priešininkams, kartais stebina Jungtinių Valstijų žvalgybos analitikus. Jų teigimu, Rusijos Federacija ir kitos šalys atidėjo į šalį istorinius nesutarimus, kad bendrai pasipriešintų tam, ką jos laiko pasauline sistema, kurioje dominuoja Jungtinės Valstijos.

„Glaudesnių karinių ryšių ženklas – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas trečiadienį Pchenjane pareiškė, kad pasiekė susitarimą dėl abipusės pagalbos teikimo bet kurios šalies užpuolimo atveju, apibūdindami šiuos santykius kaip dviejų autoritarinių valstybių aljansą“, – pabrėžia leidinys. 

REKLAMA
REKLAMA

Neoficialus karinis aljansas

Maskvos ryšių su Šiaurės Korėja, Iranu ir Kinija plėtra prasidėjo po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. vasarį, kai pradinės nesėkmės mūšio lauke ir Vakarų sankcijos privertė Rusiją desperatiškai ieškoti naujų ginklų šaltinių. Tačiau susitarimai virto bendrais gamybos, technologijų ir darbo jėgos perdavimo susitarimais, kurie, pasak pareigūnų, gerina ilgalaikius Maskvos ir potencialiai Teherano, Pchenjano ir Pekino pajėgumus.

REKLAMA

„Rusijos karą Ukrainoje remia Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas. Jie nori, kad JAV būtų nugalėtos. Jie nori, kad NATO būtų nugalėta. Jei jiems pavyks Ukrainoje, tapsime dar labiau pažeidžiami, o pasaulis taps dar pavojingesnis“, – netrukus po V. Putino ir Kim Jong Uno susitikimo įspėjo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Išplėsti Rusijos ir Šiaurės Korėjos, Irano bei Kinijos saugumo ryšiai kol kas nėra oficialus karinis aljansas, kaip, pavyzdžiui, NATO. Vietoj to, juose numatomi dvišaliai Rusijos ir kiekvienos iš kitų trijų šalių mainai.

REKLAMA
REKLAMA

„Rusijai, Šiaurės Korėjai ir net Kinijai visa tai yra santuoka iš išskaičiavimo, pagrįsta suartėjimu arba interesų ir tikslų suderinimu šiuo metu, o ne koks nors aistringas meilės romanas“, – neseniai sakė buvusi CŽA ir Baltųjų rūmų darbuotoja Sue Mi Terry. 

Svarbus Pekino vaidmuo

Tačiau jau pasirodė pirmieji naujos ašies kontūrai su platesnio strateginio ir diplomatinio bendradarbiavimo ženklais. Remiantis Vakarų pareigūnų ir muitinės duomenimis, Kinija yra pastangų stiprinti prekybos ryšius su šalimis, kurioms taikomos JAV sankcijos, centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak amerikiečių pareigūnų, Kinija padarė viską, kad neteiktų ginklų Rusijai, dėl ko, kaip pabrėžia Vašingtonas, būtų įvestos sankcijos. Tačiau Pekinas padėjo Rusijos gynybos pramonei atsigauti greičiau, nei tikėjosi JAV žvalgybos agentūros po pirmųjų Maskvos nesėkmių Ukrainoje ir Vakarų sankcijų, kuriomis Kremliui siekiama užkirsti kelią gauti ginklų, įvedimo.

Kinija tiekė didelius kiekius dvejopo naudojimo įrangos Rusijos gynybos pramonei, optiką tankams ir šarvuotosioms transporto priemonėms ir turbininius variklius sparnuotosioms raketoms. Ji taip pat padeda Rusijai tobulinti savo palydovinius ir kitus kosminius pajėgumus, kurie naudojami Ukrainoje.

„Jie elgiasi labai atsargiai, tačiau yra labai arti ribos. Jie daro viską, ką gali, kad paremtų rusus nepatirdami jokių nuostolių“, – leidiniui sakė neįvardintas gynybos sektoriaus atstovas.

galite nebeverkti, dolcui galas. BRICS laimėjo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų