REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos teismas nurodė areštuoti prabangių viešbučių kompleksą, priklausantį milijardieriui Olegui Deripaskai – vienam iš nedaugelio oligarchų, sukritikavusių prezidento Vladimiro Putino karą Ukrainoje. Tai dar vienas spaudimo, kurį šalies magnatai patyrė nuo invazijos pradžios, atvejis, rašo „Financial Times“.

Rusijos teismas nurodė areštuoti prabangių viešbučių kompleksą, priklausantį milijardieriui Olegui Deripaskai – vienam iš nedaugelio oligarchų, sukritikavusių prezidento Vladimiro Putino karą Ukrainoje. Tai dar vienas spaudimo, kurį šalies magnatai patyrė nuo invazijos pradžios, atvejis, rašo „Financial Times“.

REKLAMA

Šis teisinis ginčas kilo dar prieš invaziją, kai oligarchą į teismą padavė V. Putino globojamas mokslo ir švietimo centras, todėl jis tariamai nėra susijęs su O. Deripaskos kritika karui, kurį jis pavadino „beprotybe“.

Tačiau, kaip teigė du šią situaciją puikiai žinantys asmenys, teismo įsakymas areštuoti 1 mlrd. JAV dolerių vertės viešbučio kompleksą ir prieplauką Sočyje buvo priimtas po to, kai Kremlius paprašė O. Deripaskos liautis kritikuoti karą.

„Kremlius paprašė jo nusiraminti“, – sakė vienas O. Deripaskai artimas žmogus.

Jungtinės Amerikos Valstijos dar nuo 2018 m. taiko sankcijas O. Deripaskai dėl jo ryšių su Kremliumi. Tačiau šis metalurgijos magnatas yra geriausiai žinomas kaip vienas iš nedaugelio Rusijos verslo lyderių, pasisakiusių prieš Maskvos vasarį pradėtą plataus masto invaziją į Ukrainą. „Mums kuo greičiau reikia taikos, nes jau pasiekėme tašką, iš kurio nebegalime grįžti“, – savo „Twitter“ paskyroje kovo mėnesį rašė verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigė kitas oligarchui artimas asmuo, dar tą patį mėnesį Kremlius paprašė jo sušvelninti savo kritiką, o nuo to laiko šį prašymą valdžia pakartojo dar mažiausiai vieną kartą.

REKLAMA

Daugelis oligarchų privačiai nesutinka su karu, tiesa, tik nedaugelis jų šią savo poziciją išreiškia viešai. Kai kurie oligarchai „Financial Times“ pasakojo, kad jie bijo paprieštarauti Kremliui, baimindamiesi galimų pasekmių jiems ir jų verslui.

Nors jis vengė kritikuoti V. Putiną asmeniškai, birželio mėnesį O. Deripaska pareiškė, kad „Ukrainos sunaikinimas būtų didžiulė klaida.“

Po dviejų savaičių V. Putino įkurtas mokslo, švietimo ir turizmo centras „Sirius Federal Territory“ pateikė tris ieškinius dėl žemės ginčų prieš O. Deripaskos bendrovę „RogSibAl“, kuriai priklauso kompleksas „Imeretinskiy“.

REKLAMA
REKLAMA

2020 m. V. Putino priimtas sprendimas suteikti „Sirius“ federalinės teritorijos su savo vyriausybe ir biudžetu statusą reiškė, kad šis centras tapo „RogSibAl“ žemvaldžiu, kadangi mokslo klasteris ir viešbučių kompleksas yra įsikūrę vienas šalia kito ant Juodosios jūros kranto.

Viešai prieinami teismo dokumentai, kuriuos gavo „Financial Times“, rodo, kad rugsėjo mėnesį teisėjas priėmė sprendimą „Sirius“ naudai, pagal kurį „RogSibAl“ turi būti iškeldinta. Tą patį mėnesį, atskiru sprendimu, teismas nutarė areštuoti visą šios įmonės nekilnojamąjį turtą.

„Sirius“ įsteigusio fondo „Talent and Success“ bendrasavininkas yra Sergejus Rolduginas, V. Putino draugas violončelininkas ir prezidento dukters Marijos krikštatėvis. V. Putinas yra „Talent and Success“ stebėtojų tarybos pirmininkas. Kai birželį S. Rolduginui buvo įvestos sankcijos, JAV jį pavadino V. Putino „ofšorinių turtų saugotoju“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sirius“ direktorė Jelena Šmeleva praėjusių metų rinkimuose su V. Putino partija kandidatavo į Rusijos parlamentą. Tiesa, jai rinkimai buvo nesėkmingi. Televizijos laidų vedėjas Vladimiras Pozneris pernai pristatė J. Šmelevą sakydamas, kad jos „įtaka glumina protą, ministrai ir didžiųjų įmonių vadovai skrenda į Sočį su ja susitikti, vos gavę pakvietimą.“

Kalbėdamas apie V. Putiną, prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas „Financial Times“ sakė, kad „Sirius“ „iš tikrųjų, jam yra kaip kūdikis – būtent jam kilo ši idėja... bet tai neturi nieko bendra su teisminėmis bylomis“.

Jis taip pat tikino, kad teiginiai, jog šios bylos yra susijusios su O. Deripaskos pareiškimais apie karą, yra „visiškai neteisingi“. „Jis niekada nepasisakė prieš operaciją Ukrainoje, – sakė D. Peskovas. – Kaip ir daugelis kitų, jis ragina viską daryti geriau ir efektyviau... Jis išreiškia savo poziciją.“

REKLAMA

O. Deripaskos atstovas spaudai neatsakė į prašymus pakomentuoti šią situaciją. Nei „Sirius“, nei Rusijos generalinė prokuratūra į užklausas taip pat neatsiliepė.

Sočis investicijų centru tapo po to, kai 2014 m. čia buvo surengtos žiemos olimpinės žaidynės, o miestui ir jo apylinkių gerinimui buvo išleista daugiau nei 50 mlrd. JAV dolerių.

Daugiau nei pusę šios sumos skyrė tokie verslininkai kaip O. Deripaska, kuris išleido daugiau nei vieną milijardą JAV dolerių olimpiniam kaimeliui ir krovinių uostui, kurį vėliau jis užsibrėžė paversti prabangiu apgyvendinimo kompleksu su prieplauka. Dabartinis „Imeretinsky“ kompleksas driekiasi 1,5 km palei Juodosios jūros pakrantę. Jame stovi daugybė viešbučių ir daugiabučių su baseinais.

REKLAMA

V. Putinas „Sirius“ įsteigė kaip centrą, kuriame po olimpinių žaidynių galėtų mokytis gabiausi Rusijos vaikai. Iš idėja gimė kaip sprendimas, turėjęs neleisti olimpinių žaidynių infrastruktūrai tapti nereikalingais statiniais. Tačiau galiausiai šis projektas įgavo savo gyvenimą. O. Deripaska buvo vienas iš dešimčių oligarchų ir valstybinių įmonių, prisidėjusių prie pagrindinio „Sirius“ fondo – jis iš viso paaukojo 360 mln. rublių (apie 5 mln. JAV dolerių).

Tačiau tai nesutrukdė „Sirius“ birželio mėnesį, su vietos valdžios pagalba, pateikti ieškinio, siekiant nustatyti, ar „RogSibAL“ nepažeidė savo nuomos sutarties. Pasak „Sirius“, uostas nebuvo paverstas į prieplauką, o buvusiame olimpiniame kaimelyje išdygo „neleistini statiniai“. Nepaisant internete esančių vaizdų su ten prišvartuotomis jachtomis, Krasnodaro teisėjas stojo į „Sirius“ pusę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjus kelioms dienoms po šio rugsėjo mėnesio sprendimo, Rusijos generalinio prokuroro pavaduotojas Maskvos miesto teismui pateikė atskirą ieškinį prieš „RogSibAl“.

Maskvos teismo byla praeitą mėnesį buvo trumpam atnaujinta, todėl pirmą kartą buvo leista paviešinti teismo dokumentus. Juose nurodoma, kad prokurorai siekė areštuoti „Imeretinskiy“ kompleksą ir „šį turtą perleisti Rusijos Federacijai“. Iš dokumentų matyti, kad buvo imtasi „priemonių šiam sprendimui įvykdyti“. Viena iš jų: „Viso „RogSIbAl“ nekilnojamo turto areštas.“

Atsižvelgiant į teismo tinklalapyje pateiktą bylos nagrinėjimo tvarką, pagal Rusijos standartus, Maskvos teismo byla buvo išnagrinėta nepaprastai greitai. Ieškinys buvo pateiktas rugsėjo 9 d., o sprendimą teisėjas priėmė jau rugsėjo 15 d.

REKLAMA

Nutarimai prieš O. Deripaskos įmonę parodo, kokie nepastovūs yra Rusijos oligarchų likimai: jų politinė įtaka išblėso, kai Kremlius sustiprino valstybės ekonomikos kontrolę, siekiant finansuoti karą Ukrainoje.

„Visi jaučia spaudimą, – sakė vienos įmonės vadovas. – Tu turi užmegzti reikiamus santykius su svarbiais žmonėmis, finansuoti reikiamus socialinius projektus, o tavo elgesys turi būti vertinamas, kaip teisingas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų