Rezoliuciją dėl Konstitucinio Tribunolo – institucijos, kuri tikrina, ar įstatymai atitinka Konstituciją, – trečiadienio vakarą priėmė Lenkijos parlamento žemieji rūmai.
Proeuropietiškų Lenkijos partijų, teisėjų, nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir Europos Komisijos nuomone, Konstitucinį Tribunolą politizavo konservatyvioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS), valdžiusi aštuonerius metus nuo 2015-ųjų iki 2023-iųjų.
Šia rezoliucija siekiama „sutvarkyti“ Konstitucinį Tribunolą po to, kai PiS atliko nemažai jo pakeitimų, kurie, anot dabartinės vyriausybės, sukėlė konstitucinę krizę.
Rezoliucijoje teigiama, kad 2015 metais PiS vyriausybės paskirti Konstitucinio Tribunolo teisėjai nėra teisėjai pagal įstatymą, o šiuo metu Konstitucinio Tribunolo pirmininko pareigas einanti Julia Przylebska (Julija Pšylembska) yra „neįgaliotas asmuo“. Joje taip pat pateikiamas raginimas jiems atsistatydinti.
J. Przylebska savo reakciją į rezoliuciją paskelbė Konstitucinio Tribunolo interneto svetainėje.
Anot jos, tai yra „šiurkštus Respublikoje galiojančių įstatymų ir trišalio valdžios pasidalijimo pažeidimas bei Konstitucijos, kuri yra aukščiausias Respublikos įstatymas, pažeidimas“.
J. Przylebska taip pat teigė, kad kaltinimai Konstituciniam Tribunolui grindžiami „neegzistuojančiais“ Europos Žmogaus Teisių Teismo ir ES Teisingumo Teismo sprendimais, kurie peržengė savo kompetencijos ribas, pažeisdami išimtinai valstybės kompetencijai priklausančias sritis.
„Prisiekiau ištikimai tarnauti tautai ir Konstitucijai. Šio įsipareigojimo ketinu laikytis“, – pabrėžė ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!