Tragiška paauglio žūtis leido prasiveržti Graikijos visuomenėje susikaupusiam pykčiui. Laidotuvių dieną įtampa neatslūgo, įniršusių žmonių minioms vis garsiau reikalaujant vyriausybės atsistatydinimo.
Smurtas tęsėsi
Šalies sostinėje Atėnuose vakar ketvirtą dieną vyko susirėmimai tarp jaunų riaušininkų, daugiausia moksleivių ir studentų, bei policijos. Pareigūnai prieš Atėnų politechnikos universitete užsibarikadavusius asmenis panaudojo ašarines dujas.
Likus kelioms valandoms iki 15-mečio Aleksio Grigoropulo, šeštadienį žuvusio nuo policijos pareigūno kulkos, laidotuvių, keli tūkstančiai mokytojų ir studentų protestuodami išėjo į Atėnų gatves. Eitynių priešakyje buvo nešamas didelis plakatas su užrašu: "Žmogžudžiai! Vyriausybė - kaltininkė."
Pareigūnai su nerimu laukė vakaro, baimindamiesi, kad po pietų surengtos A. Grigoropulo laidotuvės gali visoje šalyje išprovokuoti naujus masinius neramumus.
Aukų gretose - kalėdinė eglė
Atėnų policija paskelbė naktį į antradienį areštavusi 87 asmenis, dalyvavusius masinėse riaušėse. Dauguma jų kaltinami tuo, kad prisidėjo plėšiant parduotuves. Per susirėmimus su demonstrantais buvo sužeista 12 policininkų, daug žmonių buvo nuvežti į ligonines dėl kvėpavimo sutrikimų, sukeltų ašarinių dujų.
Viena svarbiausių vandalų aukų tapo pagrindinė miesto Kalėdų eglė, stovėjusi centrinėje Sintagmos aikštėje. Jai supleškėjus, vis garsiau imta kalbėti apie anarchistų vaidmenį kurstant neramumus.
Iš viso Atėnų ugniagesiai per vieną naktį buvo iškviesti net 190 kartų - jie gesino gaisrus 49 biurų pastatuose, 47 parduotuvėse, 14 bankų ir trijose ministerijose. Taip pat buvo padegta 20 automobilių.
Daugelyje kitų šalies miestų pirmadienį vakare taip pat buvo neramu, tačiau antradienį padėtis kiek stabilizavosi.
Opozicijos užuojautos nesulaukė
Jaunųjų riaušininkų veiksmai į kampą stumia konservatorių vadovaujamą šalies vyriausybę. Premjeras Kostas Karamanlis po susitikimo su prezidentu Karolu Papuliju kreipėsi į opozicijos lyderius, prašydamas jų pagalbos išvedant šalį iš netikėtos krizės, tačiau sulaukė vien raginimų surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
„Reiškiame pretenzijas į valdžią, - sakė socialistų lyderis Georgas Papandrėjas. - Vienintelis dalykas, kurį gali pasiūlyti ši vyriausybė, yra atsistatydinti ir kreiptis į žmones jų verdikto“.
K. Karamanlio vyriausybės bandymai vykdyti aukštojo mokslo sistemos reformą yra sulaukę itin atkaklaus studentų ir dėstytojų pasipriešinimo. Būtent studentai dabar yra pagrindinė jėga, reikalaujanti premjero atsistatydinimo.
Armijos gatvėse nebus?
K. Karamanlis vakar stengėsi demonstruoti ryžtą nenusileisti riaušininkams. „Nepriimtini ir pavojingi įvykiai, sukelti kraštutinę ribą pasiekusių emocijų, negali būti toleruojami“, - tvirtino jis.
Šis smurto protrūkis, Graikijoje kilęs po to, kai šeštadienį policijos pareigūnas nušovė 15-metį A. Grigoropulą, yra vienas didžiausių per kelis pastaruosius dešimtmečius. Vis garsiau kalbama, jog vyriausybė gali šalyje įvesti nepaprastąją padėtį. Tiesa, galimybė į miestų gatves išvesti kariuomenės dalinius kol kas kategoriškai atmetama - daugelis Graikijos gyventojų bloguoju mini 1967-1974 metų laikotarpį, kai šalį valdė karinė chunta.