Naujasis Turkmėnistano, gamtinių dujų turtingos Vidurio Azijos valstybės, prezidentas yra pilkas politinis funkcionierius, sugebėjęs dešimt metų išlikti šios izoliuotos šalies vyriausybėje, kuri buvo nuolat pertvarkoma.
Trečiadienį ši buvusi sovietinė Vidurinės Azijos respublika oficialiai paskelbė Gurbanguly Berdymuchamedovą sekmadienį vykusių rinkimų, kuriuose už jį savo balsus atidavė beveik 90 proc. rinkėjų, nugalėtoju.
Iš karto po prisaikdinimo G.Berdymuchamedovas pažadėjo tęsti savo pirmtako, gruodį nuo širdies smūgio mirusio prezidento iki gyvos galvos Saparmurato Nijazovo, politiką.
Kvalifikuotas 49 metų stomatologas G.Berdymuchamedovas užėmė įvairius postus buvusios sovietinės Turkmėnistano respublikos sveikatos apsaugos ministerijoje, o 1997 metais buvo paskirtas S.Nijazovo sveikatos apsaugos ir medicinos ministru.
2001-aisiais jis tapo vicepremjeru, atsakingu už švietimą, mokslą ir sveikatos apsaugą.
Tuo laikotarpiu S.Nijazovas labai apkarpė išlaidas sveikatos apsaugai iš švietimui. Dabar G.Berdymuchamedovas užsiminė, kad gali peržiūrėti šį savo pirmtako sprendimą ir vėl padidinti sveikatos apsaugos ir švietimo sričių finansavimą.
Savo asmenybės kultą puoselėjas ekscentriškasis prezidentas iki gyvos galvos S.Nijazovas, kuris buvo pasivadinęs Turkmėnbašiu - "turkmėnų vadu", reguliariai per parodomuosius posėdžius priešais televizijos kameras atleisdavo ministrus.
G.Berdymuchamedovui pavyko išvengti savo kolegų likimo, tačiau kartą, 2004 metais, jis tris mėnesius liko be algos ir gavo pylos nuo S.Nijazovo už tai, kad buvo vėluojama išmokėti atlyginimus gydymo įstaigų ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams.
S.Nijazovo mirties dieną G.Berdymuchamedovas, neabejotinai užsitikrinęs armijos ir slaptųjų tarnybų paramą, tapo laikinuoju šalies vadovu, nors konstitucijoje buvo numatyta, kad mirus prezidentui jo pareigas perima parlamento pirmininkas.
Kad G.Berdymuchamedovas galėtų eiti valstybės vadovo pareigas, buvo priimtos konstitucijos pataisos, pagal kurias prezidento įgaliojimai, jeigu jis negali eiti savo pareigų, pereina viceprezidentui.
Turkmėnistano aukščiausioji įstatymų leidžiamoji institucija - 2 800 narių Chalk Maslachaty (Liaudies Taryba) - vienbalsiai iškėlė G.Berdymuchamedovo kandidatūrą dalyvauti prezidento rinkimuose.
"Jis buvo mūsų nuolatinis pašnekovas Ašchabade", - sakė vienas Turkmėnistano sostinėje dirbantis diplomatas.
"Šiuose susitikimuose jis nesistengė pasirodyti kaip didelis valstybininkas ar bent jau didelis demokratas. Tačiau net jei jam tai būdinga, jis nebūtų ilgai dirbęs Nijazovo vyriausybėje, jei būtų tai demonstravęs", - sakė diplomatas.
Diplomatas pabrėžė, kad tapęs laikinuoju Turkmėnistano vadovu G.Berdymuchamedovas liko gyventi savo namuose, nors galėjo įsikurti ištaiginguose prezidento rūmuose su auksu dengtu kupolu. Šie rūmai buvo pagrindinis S.Nijazovo brangiai atsiėjusios dykumoje įsikūrusio Ašchabado miesto atstatymo programos akcentų.
Nors vieningai sutinkama, kad kol kas G.Berdymuchamedovas nepateikė daug užuominų, kaip jis vadovaus šiai autoritarinei valstybei ir kas laukia jos milžiniškų gamtinių dujų išteklių, kai kas pabrėžia, kad jis bent jau nėra atitrūkęs nuo realybės.
"Jis gyvena kaip paprastas žmogus, - sakė diplomatas. - Jis turi nemažą šeimą, ir visi jos nariai gyvena normalų gyvenimą... Galima tik įsivaizduoti vis labiau paranojos apimamą Nijazovą, kuris klaidžioja po rūmus ir neturi su kuo pasikalbėti".