Apie tai jis antradienį kalbėjo Davose.
„Transatlantinis regionas susiduria su pasaulinėmis grėsmėmis. Saugumas nebėra regioninis klausimas, jis yra globalus. Taigi tai, kas vyksta Azijoje, svarbu Europai, ir atvirkščiai“, – sako J. Stoltenbergas.
Jensas Stoltenbergas: turime laikytis globalaus požiūrio
Anot Aljanso vadovo, būtina turėti globalų požiūrį.
„Japonija ir Pietų Korėja, kurios yra artimos NATO partnerės, yra susirūpinusios dėl to, kas vyksta Ukrainoje. Jos žino, kad kuo sėkmingiau Vladimirui Putinui seksis Ukrainoje, tuo didesnė tikimybė, kad Pekinas panaudos jėgą. Šiandien pasaulis yra tarpusavyje susijęs, todėl turime laikytis globalaus požiūrio“, – tęsia jis.
J. Stoltenbergas pridūrė, kad NATO nelaiko Kinijos priešininke. Anot jo, sąjungininkai turi atsižvelgti į dideles Kinijos investicijas į karinių pajėgumų, įskaitant branduolinius ginklus, plėtrą.
Susirūpinimą kelia ir Kinijos elgesys Pietų Kinijos jūroje, taip pat tai, kad ji pažeidžia NATO svarbiausias normas ir principus.
„Taip pat turime suprasti, kad ne NATO žengia į Aziją, o Kinija artėja prie mūsų. Matėme tai Afrikoje, matėme tai Arktyje, matėme jų bandymus kontroliuoti ypatingos svarbos infrastruktūrą. Ne taip seniai aptarėme 5G ryšio plėtrą – tai ne tik komercinis, bet ir saugumo klausimas. Taigi NATO turi reaguoti į tai, kas vyksta Azijoje“, – priduria J. Stoltenbergas.
Xi Jinpingas Belgijos premjerui: Kinija nori užmegzti glaudesnius ryšius su ES
Kinų prezidentas Xi Jinpingas penktadienį susitikęs su Belgijos ministru pirmininku Alexander'u De Croo pareiškė, kad Kinija nori stiprinti santykius su Europa.
A. De Croo atvyko į Kiniją ketvirtadienį, dalyvavo naujos Belgijos ambasados Pekine atidaryme ir tą pačią dieną susitiko su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi (Vang I).
„Kinija nori bendradarbiauti su Europos Sąjunga, kad naujaisiais metais būtų skatinama nuolatinė Kinijos ir ES santykių pažanga“, – Didžiojoje liaudies salėje Pekine Belgijos premjerui sakė Xi Jinpingas, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.
„Atsižvelgiant į chaotišką tarptautinę padėtį, būtina nutiesti daugiau tiltų tarp Kinijos ir Europos“, – sakė Xi Jinpingas ir pridūrė, kad abi šalys turėtų „drauge skatinti taiką, stabilumą ir klestėjimą pasaulyje“.
Pekinas ir ES yra svarbūs prekybos partneriai, tačiau pastaruoju metu blokas išreiškė norą mažinti priklausomybę nuo Kinijos technologijų ir kitose srityse.
ES pradėjo tyrimą dėl subsidijuojamų elektromobilių iš Kinijos, surinkusi pakankamai įrodymų, kad pastaruoju metu padidėjęs pigių subisidijuojamų elektrinių transporto priemonių importas iš Kinijos į ES kelia ekonominę grėsmę bloko elektromobilių pramonei. Pekinas šiuos kaltinimus neigia.
Pastaraisiais metais blogėjantys Kinijos ir Vakarų santykiai sukėlė susirūpinimą Briuselyje dėl galimų dirbtinio intelekto, dezinformacijos ir duomenų saugumo pažeidimų keliamų grėsmių.
A. De Croo penktadienį socialiniame tinkle „X“ parašė, kad jis taip pat susitiko su kinų premjeru Li Qiangu (Li Čiangu) ir „aptarė mūsų bendrus iššūkius, tokius kaip klimato kaita, taisyklėmis grindžiamos tarptautinės tvarkos gynimas ar būsimų pandemijų prevencija“.
A. De Croo sakė, kad abu politikai taip pat kalbėjosi apie Rusijos invaziją į Ukrainą. Pekino atsisakymas pasmerkti Maskvos invaziją taip pat didina įtampą tarp Kinijos ir Europos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!