NATO Generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas teigia, jog organizacija yra pasiruošusi apginti bet kurią iš savo narių, tačiau tikina, jog Aljansas niekada nekomentuos detalių. Tai jis teigė pirmadienį Baltijos šalių žurnalistams Briuselyje, Aljanso būstinėje.
„Penktasis Vašingtono sutarties straipsnis yra NATO ašis. Aljanso pagrindas yra tai, kad suprantame vienos šalies užpuolimą kaip visų užpuolimą. Todėl galiu jus užtikrinti, kad turime visus reikalingus planus, kad apsaugoti ar apginti savo šalis nares. Tai taip pat galioja ir Baltijos šalims... Mano pagrindinė žinia yra labai aiški: visus reikalingus planus turime. Taškas“, - teigė pareigūnas.
A.F. Rasmussenas sakė, jog kaip buvęs Danijos premjeras puikiai supranta, kaip sunku didinti karines išlaidas ir paaiškinti tai šalies viduje. Ypač ekonominės krizės metu. Jis pripažino, kad tik mažuma šalių laikosi savo įsipareigojimų skirti bent du procentus bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybos reikmėms.
Jis taip pat dėkojo Baltijos šalims už solidarumą. „Visi žinome, kad Baltijos šalys, kaip ir kitos šalys susiduria su finansų krize, tačiau visos trys šalys tvirtai laikosi savo karinių įsipareigojimų Afganistane. NATO egzistavimo pagrindas yra pasitikėjimas ir solidarumas. NATO pirmiausia remiasi kaip tik solidarumu, tad iš aljanso pusės užtikrinama oro policijos misija Baltijos šalyse“, - sakė jis. Jis pabrėžė, kad kiekvienai šaliai atskirai pasirūpinti savo oro erdve būtų labai brangu. Tą jis pabrėžė ir kalbėdamas apie Baltijos šalis.
NATO generalinis sekretorius sakė suprantąs atskirų sąjungininkų nerimą dėl prancūzų karo laivų „Mistral“ pardavimo Rusijai, ypač turint omenyje istorinę patirtį bei nesenus įvykius Gruzijoje. Jis sakė tikįs, kad Prancūzija į tai atsižvelgs. „Aš taip pat tikiuosi, kad Rusija niekada nepanaudos šios įrangos prieš NATO nares arba prieš savo kaimynines šalis“, - sakė A. F. Rasmussenas.
Jis sakė nemanąs, jog NATO negali nustatyti tvirtas taisykles, kaip ir kokių mastu galėtų būti vykdomi tokie sandėriai. „Tai būtų sunku. NATO yra forumas, kuriame sąjungininkai turi atsižvelgti į vienas kito poziciją ir interesus, tikiuosi, kad taip ir bus“, - gen. sekretorius.
Naujoji Rusijos karinė doktrina, nurodanti NATO, kaip pavojų šiai šaliai, pasak aljanso gen. sekretoriaus, kai kuriuose paragrafuose, yra tarsi perimta iš šaltojo karo laikų, nes NATO tikrai nesirengia pulti Rusijos. Šiai valstybei, anot jo, derėtų tokios retorikos atsisakyti.
A.F. Rasmussenas sakė, jog Rusija nelabai gali ko nors pamokyti NATO ir siūlė prisiminti savo pačios bei sovietinę karinę patirtį. Tai jis išsakė reaguodamas į Rusijos pareigūnų išsakomas kritiškas pastabas, esą NATO nepajėgi susitvarkyti Afganistane ir kituose panašiuose įtampų židiniuose.
Atsakydamas įklausimą – ar NATO turėtų taikyti penktąjį straipsnį, kibernetinių atakų atvejais – jis sakė, jog sąjungininkai turėtų būti pasirengę įsikišti, jei ataka prieš šalį narę būtų labai rimta. Šiam naujam iššūkiui, pasak jo, skiriama daug dėmesio rengiant naują strateginę aljanso koncepciją.
*******
Dėl naujos koncepcijos bus diskutuojamas po kelių savaičių Taline vyksiančiame NATO ministrų susitikime. Pranešimą, tapsiantį naujos NATO strateginės koncepcijos pagrindu, rengia buvusios JAV valstybės sekretorės Madlenos Albright vadovaujama ekspertų grupė iš 12 aljanso šalių atstovaujančių ekspertų.
Koncepcija turėtų būti patvirtinta Lisabonoje, šių metų lapkritį. Tokio dokumento poreikį pirmiausia sąlygoja kintantys globalūs iššūkiai ir poreikis subalansuoti NATO narių kolektyvinės gynybos pareigą bei ekspedicinių operacijų, tokių, kaip Afganistane, kur NATO susidūrė dar ir su užduotimi atkurti pačią valstybę.