REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moteris iš Izraelio tapo pirmuoju žmogumi, kuriam dėl maisto pasireiškė „sudaužytos širdies sindromas“, kai ji supainiojo didelę wasabi dozę su normalaus dydžio nekenksmingo avokado porcija.

Moteris iš Izraelio tapo pirmuoju žmogumi, kuriam dėl maisto pasireiškė „sudaužytos širdies sindromas“, kai ji supainiojo didelę wasabi dozę su normalaus dydžio nekenksmingo avokado porcija.

REKLAMA

Šeštą dešimtį įkopusi moteris atvyko į greitosios pagalbos skyrių su krūtinės skausmais po dalyvavimo vestuvėse, gydytojai pranešė „BMJ Case Reports 2019“. Vakarėlio metu ji pamatė, jos manymu, avokado padažą ant stalo ir jo šiek tiek suvalgė. Deja, kaip patvirtino jos skonio receptoriai ir vėliau – krūtinės skausmai, iš tikrųjų tai buvo „didelis“ kiekis – maždaug arbatinio šaukštelio dydžio – wasabi pastos („karšta“ japoniška šakninė daržovė, esanti toje pačioje šeimoje kaip garstyčios ir ridikėliai).

Po penkių minučių ji pradėjo jausti staigų spaudimą krūtinėje, kurį ji jautė net rankose. Tai truko kelias valandas, bet ji nusprendė likti vestuvėse, o galiausiai skausmas ėmė slūgti. Tačiau kitą dieną ji pasijuto nepatogiai ir silpnai, todėl kreipėsi į medikus.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai atmetė širdies nepakankamumo galimybę, tačiau EKG parodė kairiojo skilvelio disfunkciją. Jai pasireiškė „sudaužytos širdies sindromas“.

REKLAMA

„Takotsubo kardiomiopatija, taip pat žinoma kaip „sulaužytos širdies sindromas“, yra kairiojo skilvelio disfunkcija, kuri paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus moterims po staigaus intensyvaus emocinio ar fizinio streso“, – aiškina autoriai atvejo ataskaitoje.

Sudaužytos širdies sindromas laikinai paveikia širdies gebėjimą efektyviai pumpuoti kraują į jūsų sistemą ir sukelia simptomus, panašius į širdies priepuolio. Pirmą kartą šį sindromą daugiau nei prieš 20 metų užfiksavo japonų tyrinėtojai. Paprastai sindromą sukelia stiprus psichologinis ar fizinis stresas ir pirmą kartą buvo atpažintas moterims, patyrusioms emociškai traumuojantį įvykį, pavyzdžiui, sutuoktinio mirtį, nors tai taip pat buvo užfiksuota žmonėms, patyrusiems įvairias emocines traumas. 61 metų moteriai iš Teksaso ši būklė buvo diagnozuota po jos šuns mirties 2017 m.

REKLAMA
REKLAMA

Sindromo oficialus pavadinimas taip pat turi neįprastą reikšmę. „Kairysis skilvelis plačiai išsiplėtė su baziniu susitraukimu, suformuodamas siaurakaklio stiklainio, naudojamo Japonijoje aštuonkojams gaudyti (takotsubo), formą.“

Tyrėjai teigia, kad tai pirmas kartas, kai šią būklę sukelia maisto vartojimas. Ankstesnėse ataskaitose buvo aprašyta, kad su maistu susijusį takotsubo sukelia anafilaksija (rimta alerginė reakcija), o ne pats maistas.

„Mūsų žiniomis, tai pirmasis pranešimas apie takotsubo kardiomiopatiją, kurią sukėlė wasabi vartojimas“, – teigė tyrimo autoriai.

Būklė laikoma nepiktybine, nors gali atsirasti komplikacijų, tokių kaip plaučių edema ir aritmijos. Po gydymo AKF inhibitoriais ir beta blokatoriais moteris pasveiko. Ji buvo išrašyta ir visiškai pasveiko per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų