naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis penktadienį lankydamasis Ukrainoje, mininčioje Maskvos invazijos metines, pareiškė, kad naujausios Europos Sąjungos siūlomos sankcijos Rusijai yra „per švelnios ir per silpnos“.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis penktadienį lankydamasis Ukrainoje, mininčioje Maskvos invazijos metines, pareiškė, kad naujausios Europos Sąjungos siūlomos sankcijos Rusijai yra „per švelnios ir per silpnos“.

REKLAMA

Briuselyje Europos diplomatai tikėjosi per pirmąsias Rusijos invazijos į Ukrainą metines paskelbti naują sankcijų paketą, tačiau teigė, kad derybos įstrigo dėl Lenkijos prieštaravimų.

„Kalbant apie dešimtąjį sankcijų paketą, esame juo nepatenkinti, nes jis yra per švelnus, per silpnas. Siūlome įtraukti papildomus asmenis“, – Kyjive sakė M. Morawieckis.

„Ilgą laiką siūlome įtraukti papildomus rusiškus produktus“, – pridūrė jis.

Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje skundėsi, kad dėl Lenkijos reikalavimų imtis griežtesnių veiksmų vėluojama įgyvendinti, anot vieno iš jų, vis dar „labai svarbų“ paketą.

REKLAMA

Dešimtuoju sankcijų etapu bus įšaldytas ES turimas trijų Rusijos bankų turtas, įvesta 11 mlrd. eurų (11,6 mlrd. JAV dolerių) vertės prekių eksporto kontrolė per metus, taip pat nukentės Maskvai tiekiamų Irano dronų gamintojai.

REKLAMA

Tačiau Lenkija taip pat nori, kad būtų uždraustas sintetinio kaučiuko, iš kurio gaminamos padangos, importas iš Rusijos, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga.

Italija nori, kad iki tokio draudimo būtų nustatytas ilgas pereinamasis laikotarpis, kad jos padangų pramonė turėtų laiko susirasti naujų tiekėjų. Paprieštaravus italams, valstybėms narėms nepavyko susitarti.

Vienas diplomatas skundėsi, kad dėl Lenkijos delsimo „nukentėjo Europa“, nes Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos galėjo greičiau paskelbti savo naujausias sankcijas.

REKLAMA

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda taip pat išreiškė susirūpinimą, kad ES teisės aktų paketas nėra pakankamas.

„Visada tikėjausi, kad sankcijos bus griežtesnės ir turės didesnį poveikį Rusijos ekonomikai“, – penktadienį žurnalistams sakė jis.

G. Nausėda sakė, kad tikėjosi, jog sankcijos palies Rusijos valstybinę branduolinės energetikos bendrovę „Rosatom“.

„Kol kas to padaryti nepavyko dėl tam tikrų kai kurių su Rusija susijusių šalių abejonių dėl branduolinės energetikos“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Bet mes esame kantrūs ir tikime, kad maži smūgiai nuvertė didelius ąžuolus. Taip jau yra nutikę praeityje“, – pridūrė jis.

Briuselis tikėjosi apie sankcijas paskelbti ketvirtadienį vėlai vakare, o kitą dieną pranešti išsamią informaciją, tačiau penktadienį derybos nutrūko nepasiekus susitarimo.

12:26 | JAV paskelbė naujų sankcijų Rusijai

Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė plataus masto sankcijas, kuriomis siekiama padidinti ekonominį spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą ir sugriežtinti pastangas apriboti Maskvos galimybes apeiti jau galiojančias priemones.

REKLAMA

Naujosios sankcijos, nukreiptos į bankų, kasybos ir gynybos pramonės sektorius, palies „daugiau kaip 200 asmenų ir subjektų, įskaitant Rusijos ir trečiųjų šalių subjektus Europoje, Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose, kurie remia Rusijos karo veiksmus“, teigė Baltieji rūmai.

Tarp asmenų, kuriems bus taikomos naujos sankcijos, papildysiančios daugybę ankstesnių priemonių, įvestų per pastaruosius 12 mėnesių, bus „tuzinas Rusijos finansų įstaigų, suderinus su sąjungininkais ir partneriais, taip pat Rusijos pareigūnai ir įgaliotosios institucijos, neteisėtai veikiančios Ukrainoje“.

REKLAMA

Baltieji rūmai teigė, kad smogiama Rusijos gynybos ir aukštųjų technologijų sektoriams, be kita ko, užkertant kelią pastangoms apeiti galiojančias sankcijas.

JAV prekybos departamentas įves eksporto kontrolę beveik 90 Rusijos ir trečiųjų šalių bendrovių, įskaitant Kinijos įmones, „už dalyvavimą sankcijų apeidinėjimo veikloje, remiant Rusijos gynybos sektorių“, teigė Baltieji rūmai.

Bendrovėms, kurioms paskelbtos sankcijos, bus uždrausta „pirkti prekes, pavyzdžiui, puslaidininkius, pagamintus JAV arba su tam tikromis JAV technologijomis ar programine įranga užsienyje“.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonominės sankcijos taip pat taikomos Rusijos metalų ir kasybos sektoriui.

11:12 | Nausėda: norisi griežtesnių sankcijų Rusijai

Naujausias, dešimtasis Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketas galėtų būti griežtesnis, tačiau jis yra geriau nei jokių sankcijų, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Visada aš norėjau griežtesnių sankcijų ir, ko gero, dalis Europos Sąjungos valstybių norėjo, kad sankcijos būtų griežtesnės ir padarytų greitesnį poveikį Rusijos ekonomikai. Tas poveikis jis yra, jis tik akceleruosis, mes matysime vis aiškesnes pasekmes Rusijos ekonomikai“, – penktadienį karo metinių minėjimo renginyje Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune sakė G. Nausėda. 

REKLAMA

Šalies vadovas sako, kad ES sankcijos turėtų būti nukreiptos prieš Rusijos valstybinę energetikos korporaciją „Rosatom“ ir jos vadovus.

„Vienas iš mūsų, Lietuvos reikalavimų, keliamas įvairiuose formatuose – sankcionuoti tiek patį „Rosatom“ kaip kompaniją, tiek ir „Rosatom“ vadovus. Kol kas to nepavyko padaryti dėl kai kurių su Rusija atominėje energetikoje ryšių turinčių šalių tam tikro rezervuotumo. Bet, žinote, mes esame kantrūs ir mes manome, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo. Taip jau yra buvę daugybę kartų praeityje“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.  

REKLAMA

Anot jo, kartais tenka rinktis, ar priimti sutartas sankcijas, ar jų iš viso netaikyti.

„Kita vertus, matydamas tą įvairų ES šalių žemėlapį, kartais tenka kelti klausimą – ar tokios sankcijos, ar apskritai jokių sankcijų. Tai žinoma, kad geriausia būtų sutarti, kad visi sutartų ir sankcijos būtų priimtos“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Labai tikiuosi, kad ir smarkiai vėluojant dešimtasis sankcijų paketas bus priimtas“, – pridūrė jis.

10:15 | JK paskelbė Rusijai naujų sankcijų

Jungtinė Karalystė penktadienį, minint pirmąsias Rusijos invazijos į Ukrainą metines, paskelbė Maskvai naują sankcijų paketą, įskaitant eksporto draudimus prekėms, kurias rusų pajėgos panaudojo mūšio lauke.

REKLAMA
REKLAMA

JK užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly pranešime žiniasklaidai sakė: „Ukrainiečiai priešinasi Rusijai, tačiau jie negali to padaryti vieni. Todėl turime padaryti daugiau, kad padėtume Ukrainai laimėti.“

„Šiandien skelbiame sankcijas elitui, kuris valdo pagrindines [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino pramonės šakas, ir įsipareigojame uždrausti eksportuoti į Rusiją visas prekes, kurias Rusija naudojo mūšio lauke“, – pridūrė jis.

Tarp šimtų sankcionuotų prekių yra orlaivių dalys, radijo įranga ir elektroniniai komponentai, kuriuos gali naudoti Rusijos karinis pramoninis kompleksas, taip pat ir bepiločių orlaivių gamybai.

Sankcijos taip pat paskelbtos Rusijos valstybinės branduolinės energetikos bendrovės „Rosatom“ vyresniesiems pareigūnams, dviejų didžiausių Rusijos gynybos bendrovių, keturių bankų vadovams ir kitiems Rusijos elito atstovams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų