Jam buvo 47 metai.
„Po pasivaikščiojimo Navalnas blogai pasijuto ir beveik iš karto prarado sąmonę. Nedelsiant atvyko medicinos personalas ir buvo iškviesta greitosios pagalbos komanda. Buvo atliktos gaivinimo priemonės, kurios teigiamų rezultatų nedavė. Medikai patvirtino nuteistojo mirtį. Mirties priežastys nustatinėjamos“, – sakoma pareiškime.
Rusijos tyrimų komitetas pranešė pradėjęs tyrimą dėl jo mirties.
A. Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš sakė, kad jo komanda nebuvo informuota apie jo mirtį. „Aleksejaus advokatas dabar skrenda į Charpą“, kur yra jo kolonija, sakoma jos įraše socialiniame tinkle.
Pranešta ir V. Putinui
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas apie savo didžiausio priešo mirtį, penktadienį pranešė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
„Apie tai buvo pranešta prezidentui“, – žurnalistams sakė D. Peskovas ir pridūrė, kad medikai turėtų patikslinti mirties priežastį.
Kaltinimai Rusijai
Tarptautinėje politikos arenoje dėl A. Navalno mirties pasipylė kaltinimai Maskvai.
Paskelbus apie įkalinto Kremliaus kritiko mirtį, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Andrijus Jermakas pareiškė, kad Rusijos vadovas bijo bet kokios konkurencijos.
„Putinas yra didžiausias blogis, bijantis bet kokios konkurencijos. Rusų gyvybės jam yra niekas“, – „Telegram“ rašė A. Jermakas ir pridūrė: „Visi, kurie ragina derėtis, turi suprasti, kad juo negalima pasitikėti. Vienintelė kalba, kurią jis supranta, yra jėga.“
Norvegijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Maskvai tenka didelė atsakomybė už A. Navalno mirtį.
„Rusijos vyriausybei tenka didelė atsakomybė“, – socialiniame tinkle „X“ parašė Espenas Barthas Eide (Espenas Bartas Eidė), ir pridūrė, kad ši žinia jį labai nuliūdino.
Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius teigė, kad A. Navalną nužudė Kremlius.
„Kad ir ką galvotumėte apie Aleksejų Navalną kaip politiką, Kremlius jį ką tik žiauriai nužudė. Tai faktas ir tai yra kažkas, ką reikia žinoti apie tikrąją dabartinio Rusijos režimo prigimtį“, – „X“ rašė E. Rinkevičius, pareikšdamas užuojautą A. Navalno artimiesiems.
Prancūzijos užsienio reikalų ministro Stephane'o Sejourne'o (Stefano Sežurnė) teigimu, Rusijos opozicijos lyderis gyvybe sumokėjo už pasipriešinimą V. Putino priespaudai.
„Aleksejus Navalnas sumokėjo savo gyvybe už pasipriešinimą priespaudos sistemai, – „X“ rašė jis. – Jo mirtis griežtojo režimo kolonijoje primena mums Vladimiro Putino režimo tikrovę.“
Pasak Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles'io Michelio (Šarlio Mišelio), V. Putino vadovaujama Rusija yra visiškai atsakinga už A. Navalno mirtį.
„Aleksejus Navalnas kovojo už laisvės ir demokratijos vertybes. Dėl savo idealų jis paaukojo savo gyvybę, – „X“ rašė jis. – ES laiko Rusijos režimą vieninteliu atsakingu už šią tragišką mirtį.“
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pasmerkė A. Navalno mirtį kalėjime ir pareiškė, kad Rusijos opozicijos lyderis už savo drąsą sumokėjo gyvybe.
O. Scholzas prisiminė atvejus, kai jis kalbėjosi su A. Navalnu apie didžiulę drąsą, kuri paskatino jį grįžti į Rusiją po to, kai Vokietijoje pasveiko po apnuodijimo išpuolio.
„Dabar už šią drąsą jis sumokėjo savo gyvybe“, – konstatavo O. Scholzas.
A. Navalno mirtis yra siaubinga žinia ir didžiulė tragedija Rusijos žmonėms, penktadienį pareiškė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas).
„Būdamas aršiausias Rusijos demokratijos gynėjas, Aleksejus Navalnas visą gyvenimą rodė neįtikėtiną drąsą“, – „X“ rašė R. Sunakas ir pridūrė, kad mintimis yra su A. Navalno žmona ir Rusijos žmonėmis.
Žymiausias Rusijos opozicijos lyderis
A. Navalnas, žymiausias Rusijos opozicijos lyderis, didžiulio populiarumo susilaukė kritikuodamas korupciją V. Putino valdomoje Rusijoje.
Jis organizuodavo didžiulius protestus prieš Kremlių, kol 2021 metais, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, buvo suimtas. Dėl apnuodijimo jis kaltina Rusijos valdžią. Pastaroji neigia esanti kaip nors su tuo susijusi.
Keliose bylose jis buvo nuteistas kalėti 19 metų pagal kaltinimus, kuriuos nepriklausomos teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys pasmerkė kaip kerštą už opoziciją Kremliui.
Praėjusių metų pabaigoje jis buvo perkeltas į atokią koloniją už poliarinio rato, Rusijos Jamalo-Neneco regione Sibiro šiaurėje.
Paskutinė žinutė A. Navalno „Telegram“ kanale, kurį jis valdė per savo teisininkus ir komandą tremtyje, buvo Valentino dieną paskelbta padėka jo žmonai Julijai Navalnajai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!