Dabar jau Švedijos policija savikritiškai kalba apie savo nesugebėjimą komunikuoti to, kas iš tiesų vyko, o šalies premjeras Stefanas Löfvenas tokią situaciją pavadino dvigubu moterų nuvylimu.
Stockholmo policijos komunikacijos su visuomene vadovas Vargas Gyllanderis tvirtina, kad buvo pasirinktas blogas komunikacijos modelis.
„Kaip asmuo (atsakingas už komunikaciją) Stokholme, aš į tai žiūriu labai savikritiškai, mes turėjome apie tai kalbėti. Aš iš tiesų nežinau, kodėl taip atsitiko“, – pasakojo V. Gyllanderis.
„Policija, kiek aš supratau iš turimo informacijos, atliko gana nemenką darbą. Buvo sulaikyti asmenys dėl priekabiavimo prie moterų,“ – pasakojo jis Švedijos radijo naujienoms.
„Taigi problema yra ne tiek pačios policijos darbas, tačiau tai, kad mes nesugebėjome komunikuoti to, kas buvo padaryta ir kas įvyko“, – teisinosi pareigūnas.
Rugpjūtį, kai Stokholmo policija pateikė festivalio „We are Sthlm“ ataskaitą, joje buvo rašoma: „Turint omenyje tai, kiek buvo susirinkę žmonių, įvykdyta nedaug nusikaltimų ir atlikta nedaug areštų“.
Tačiau vidinis policijos susirašinėjimas, kurį nutekino „Dagens Nyheter“, parodė visiškai priešingą paveikslą. Jaunų vyrų ir berniukų gaujos priekabiavo prie mergaičių, dešimtys atvejų buvo pranešta policijai, o pareigūnai, dirbę festivalyje, sugebėjo identifikuoti 50 įtariamųjų. Per penkias festivalio dienas, apie 200 jaunų vyrų buvo pašalinta iš kultūros renginio, kuris vyksta centriniame Stokholme kiekvienu metus.
Organizatoriai teigia, kad seksualinio priekabiavimo atvejų pasitaiko kiekviename festivalyje, tačiau nuo 2014-ųjų atsirado berniukų ir jaunų vyrų grupės veikiančios išvien.
„Visos bylos yra gana panašios. Yra vyrų grupės, kurios užsiima tuo, kad apsupa ir išniekina merginas. Iš pradžių mes buvome absoliučiai šokiruoti jų veiksmais“, – pasakojo Stokholmo miesto tarybos renginių skyriaus vadovas Rogeris Ticoalu.
Anot Peterio Agreno, kuris vadovavo policijos operacijai šią vasarą, yra tik vienas paaiškinimas, kodėl jie atvirai nekalbėjo apie šiuos įvykus – tie jauni vyrai dažniausiai būdavo „užsienio kilmės“.
Stokholmo policijos atstovas V. Gyllanderis šiuos teiginius komentavo nenoriai: „Šiomis dienomis diskusijos pasiekė labai jautrų lygį, ir jos tampa labai agresyviomis, kai paliečiamas pabėgėlių ir užsieniečių klausimas. Aš manau, kad mes visi dabar turėtume atsargiai save išreikšti. Tačiau reiktų pabrėžti, kad policija nėra ta institucija, kuri turėtų išsakyti savo nuomonę ar komentuoti kieno nors naudai. Tai nėra mūsų darbas. Tačiau jeigu policijos atstovas tai pasakė, tai yra jo nuomonė, ne policijos departamento pozicija“, – pareiškė V. Gyllanderis.
Tačiau policijos pareigūnas turėjo pripažinti, kad žmonės, kurie teigė, jog žmonėms nėra pasakoma visa teisybė, dabar jausis teisūs. „Taip, tai nėra labai gerai. Aš iš tiesų noriu pažymėti, kad tai nebuvo sąmoningas nuslėpimas. Mes turėjome komunikuoti, aš nežinau iš tiesų, kodėl mes to nepadarėme“, – teisinosi V. Gyllanderis.
Švedijos nacionalinės policijos komisaras Danas Eliassonas spaudos konferencijoje pirmadienį pažadėjo, kad bus daroma viskas siekiant išsiaiškinti kodėl policijoje buvo nutylėta apie seksualinio priekabiavimo viešų renginių metu atvejus.