Kaip rašo „Rolling Stone“, meteorologai, dirbantys šiuo metu vykstančių audrų sezono metu, teigia, kad pastarosiomis savaitėmis sulaukė priekabiavimo, dezinformacijos kupinų replikų ir net atvirų grasinimų nužudyti, nes socialiniuose tinkluose pasipylė beprotiškos sąmokslo teorijos, kurios anksčiau būdavo nustumtos į užribį.
Didžiulis dezinformacijos srautas
Meteorologai sako, kad jų gautose žinutėse pateikiama įvairi dezinformacija. Kai kurie žmonės, pavyzdžiui, mano, kad uraganus galima tiesiog numušti branduoline bomba arba nupūsti milžinišku ventiliatoriumi.
„Vidutinis uragano gyvavimo ciklas sudegina maždaug 10 tūkst. branduolinių bombų energijos, – sakė meteorologas Matthew Cappucci žurnalui „Rolling Stone“. – Mintis, kad mes galime daryti įtaką tokiam dalykui, ką jau kalbėti apie tai, kad galime jį nukreipti, yra tokia absurdiška, kad, deja, beveik juokinga“.
Tačiau pagrindinis kaltinimas visiems buvo tariamas orų ekspertų vaidmuo įsivaizduojamame ir išties neįtikėtiname vyriausybiniame orų kontrolės sąmoksle.
„Žmonės taip toli nuėjo, kad, tiesą sakant, prarandu bet kokį tikėjimą žmonija, – sakė M. Cappucci žurnalui „Rolling Stone“. – Atrodo, per vieną naktį idėjos, kurios anksčiau būtų buvusios išjuoktos kaip kraštutinės, neįprastos nuomonės, staiga tapo normaliomis, ir tai labai apsunkina mano darbą“.
„Dirbu tai jau 46 metus ir niekada nebuvo taip, kaip dabar“, – žurnalui sakė Alabamos meteorologas Jamesas Spannas.
Vyras pridūrė, kad jį užplūdo bauginančios žinutės, kuriose raginama „liautis meluoti apie tai, kad vyriausybė kontroliuoja orus, kitaip...“.
Socialiniame tinkle X – sąmokslo teorijų lavina
Persekiojimas sutampa su sąmokslo teorijų plitimu, ir tam tikra prasme normalizavimu, Elono Musko socialiniame tinkle X, kur po uraganų „Helene“ ir „Milton“ suvešėjo vis didesnis dezinformacijos srautas – stumiamas šališkų influencerių, politikų ir paties Musko.
Iš tiesų atrodo, kad vyriausybinė orų kontrolės teorija įgavo pagreitį daugiausia dėl Džordžijos valstijos (JAV) kongresmenės Marjorie Taylor Greene, kuri po uragano „Helene“ prisijungė prie X ir pareiškė, kad „jie... gali kontroliuoti orus“. Nepaisant visuotinio išjuokimo, prieš uraganą „Miltoną“, M. T. Greene dar kartą pakartojo šį teiginį.
„Miltono“ kelias buvo itin netradicinis – jis susiformavo vakaruose ir judėjo į rytus, o tai itin retai pasitaiko Persijos įlankos uraganams. Netrukus X tinkle pasipylė daugybė pranešimų, kuriuose vyriausybė buvo kaltinama orų valdymu arba tiesiogiai kaltinama, kad ji šitaip kontroliuoja orus.
Ir ne tik M. T. Greene platino šias absurdiškas teorijas. Panašius teiginius skelbė, pavyzdžiui, Grantas Cardone, milijonierius, kuris gali pasigirti daugiau nei milijonu sekėjų X tinkle, ir žinomi dešiniųjų įtakingi asmenys.
„Tai kainuoja žmonių gyvybes“
Žinoma, meteorologams klimato kaitos neigimas nėra svetimas. Tačiau kalbėdamiesi su „Rolling Stone“, jie aiškiai pasakė, kad netikros informacijos ir grasinančių žinučių antplūdis dar niekada nebuvo toks didelis kaip dabar. Galiausiai dėl to mokslininkams ir transliuotojams sunkiau atlikti savo svarbų vaidmenį – teikti visuomenei patikimą, faktais pagrįstą informaciją, o gelbėjimo tarnybų darbuotojams – atlikti savo darbą.
„Klimato kaitos atmetėjų reakcijas matau jau daugybę metų, o per pastaruosius metus ar dvejus, ypač X platformoje, jos tapo ypač aršios, – žurnalui sakė Majamyje (JAV) dirbantis meteorologas Johnas Moralesas, kuris šią savaitę eteryje, kalbėdamas apie Miltono galią, buvo apimtas stiprių emocijų. – Tai yra post-tiesos era, ir tokie beprotiški įsitikinimai būdingi ne tik jūsų pamišusiam dėdei Joe“.
Šiomis dienomis dezinformacija, „atrodo, plinta lengviau ir man ypač neramu, kad po uragano „Helene“ ji iš tikrųjų išplito ir tikrai paveikė ekstremalių situacijų valdymo agentūrų darbą, kurios stengiasi padėti žmonėms atsigauti ir turi skirti išteklių, kad išsklaidytų gandus ir sutryptų tokius dalykus, kuriuos, deja, skleidžia net kai kurie politikai“, – pridūrė J. Moralesas.
„Tai kainuoja žmonių gyvybes ir žemina pirmosios pagalbos teikėjus ir valstybės tarnautojus“, – tęsė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!