• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visame pasaulyje skubama ir nespėjama įsigyti koronavirusų testų staiga užgriuvus pandemijai, todėl pacientai, kurie įtaria, kad užsikrėtė, nesulaukia tinkamos ir laiku atliktos diagnozės. Tik kelios šalys atrodo pasiruošusios tokiai įvykių eigai, kitoms tenka kovoti su skaudžiomis namų darbų neatlikimo pasekmėmis. 

Visame pasaulyje skubama ir nespėjama įsigyti koronavirusų testų staiga užgriuvus pandemijai, todėl pacientai, kurie įtaria, kad užsikrėtė, nesulaukia tinkamos ir laiku atliktos diagnozės. Tik kelios šalys atrodo pasiruošusios tokiai įvykių eigai, kitoms tenka kovoti su skaudžiomis namų darbų neatlikimo pasekmėmis. 

REKLAMA

Pietų Korėja, pasimokiusi iš SARS epidemijos, gerokai padidino savo turimų testų atsargas, ir šiuo metu jau yra atlikusi daugiau nei 250 tūkst. testų, nors turi 52 mln. gyventojų. Labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusioje Italijoje – iš 60 mln. gyventojų patikrinti buvo 150 tūkst. Tačiau šios šalies valdžia taip pat sulaukė kritikos, kad masinis tikrinimas buvo pradėtas per vėlai.

Tačiau kitos valstybės, įskaitant ir JAV ar Jungtinę Karalystę, nepasimokė iš šių pamokų ir patikrintų asmenų skaičius ten išlieka palyginti labai kuklus. Didžioji Britanija patikrino apie 50 tūkst. gyventojų iš 67 mln., JAV laboratorijose buvo patikrinta tik 32 tūkst. (neįskaičiuojant privačių klinikų duomenų) iš 330 mln. gyventojų. Kovo 23-ąją JAV buvo užfiksuotas milžiniškas naujų koronavirusu užsikrėtusių šuolis – per parą 10 tūkst. atvejų – trečdalis prieš tai buvusių susirgimų.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertų teigimu, daugelis valstybių susidūrė su staigaus poreikio testams „butelio kakliuko“ problema.

„Visi nori testų, – „Financial Times“ cituojamas visuomeninės medicinos ekspertas Michaelas Osterholmas. – Ir tai tapo tikru iššūkiu bandant patenkinti poreikį“.

REKLAMA

Buvęs JAV maisto ir vaistų administracijos vyriausiasis mokslininkas Jesse’as Goodmanas pareiškė, kad toks požiūris gerokai pablogino galimybes laiku aptikti plintančią epidemiją. 

„Tai galėjo sumažinti tikimybę aptikti virusą ir sulėtino patį atsako procesą“, – aiškino jis. 

Valstybės susidūrė su teisinio reguliavimo problemomis, kuomet teko skubiai švelninti įstatymus, kad būtų galima įsigyti reikiamų medžiagų testams kurti. Kita problema – kur atlikti testus. Ligoninės baiminasi, kad ligonių srautui vykstant į gydymo įstaigas, bus užkrėsti sveiki pacientai. Todėl daugelyje valstybių imtasi mobiliųjų tyrimų centrų kūrimo politikos. Pavyzdžiui, JAV tariasi su prekybos tinklu „Wallmart“ dėl patikros taškų įrengimo.

REKLAMA
REKLAMA

Idealiu variantu galima būtų pasitikrinti namuose, tačiau Covid-19 nusėda giliai kvėpavimo takuose. Pačiam žmogui gali būti sudėtinga pasiekti tyrimui reikalingo tepinėlį savo gerklėje ir nosyje. 

Net ir profesionalams tai pavyksta toli gražu ne visada. Amerikos užkrečiamųjų ligų ir visuomenės sveikatos gydytojas Thomas Friedenas tvirtina, kad vienas tyrimas parodė: tik trečdalis tepinėlių parodė Covid-19 koronaviruso pacientų mėginiuose. „Taigi, net jeigu laboratorijos viską daro teisingai, mėginyje gali nebūti viruso“, – tikina ekspertas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimų trūkumas

Testams reikalingų medžiagų tiekimas pasiekė savo ribas, ypač toms, kurios naudojamoms viruso genetinei medžiagai paimti iš mėginio, vadinamai RNR ekstrahavimo rinkiniu.

Gamintojai, įskaitant rinkos lyderius vokiečių „Qiagen“, turėjo gerokai padidinti savo gamybos apimtis, kad galėtų patenkinti rinkos poreikius. 

JAV biotechnologijų industrijos prekybos asociacijos vadovas Jeremy Levinas tvirtina, kad „ištiko tikra ūmi krizė“. „Tai nepasirengimo iššūkis. Kodėl Pietų Korėjoje ir Kinijoje testai atlikti dešimtims tūkstančių? Jie pasimokė iš ankstesnės krizės. Jie kaupė svarbiausius daiktus, kurių gali prireikti, ir mokėjo su tuo tvarkytis, ir jie aiškiai komunikavo“, – „Financial Times“ cituojamas ekspertas. 

REKLAMA

Krizė juntama ir tepinėlių tamponų rinkoje. „Copan“, vieni didžiausių jų gamintojų pasaulyje, yra įsikūrę Lombardijoje, Italijos epidemijos epicentre. Bendrovė vis dar dirba, nepaisant visą šalį sukausčiusio karantino. Gamykla dabar dirba 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą. „Copan“ atstovai tvirtina, kad užsakovų buvo paprašyta „racionaliau peržiūrėti savo užsakymus“. 

Skiriasi ir rezultatų iš laboratorijos pateikimo greitis. Italijoje testai dažniausiai atliekami per 4-6 valandas. Kinijoje rezultatas pasiekia gydytojus per dieną. 

REKLAMA

Jungtinėje Karalystėje gauti testų rezultatus užtrunka mažiausiai 24 valandas. JAV ligoninės dažniausiai pasitelkia privačias laboratorijas, iki kurių mėginiai dar turi nukeliauti – kartais ir skraidinami. 

Ką tirti?

Valstybės vis dar nesutaria, kam testai turi būti atliekami. Nepaisant PSO primygtinių rekomendacijų „tirti, tirti, tirti“, – atlikti maksimaliai daug testų visais įtariamais atvejais, šalys vis dar dažniausiai renkasi tirti tik tuos, kurie kontaktavo su užsikrėtusiais asmenimis ar keliavo į rizikos šalis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Singapūras nuo pat epidemijos pradžios nusprendė tirti visus pacientus, turinčius gripo požymių. Ekspertų teigimu, tai leido aptikti Covid-19 pacientus net ir tais atvejais, kuomet paprastai jie liktų nepastebėti. 

Ispanijoje iš pradžių testai buvo atliekami ir pacientams su nežymiais simptomais, bet Madride dabar yra tiriami tik „blogiausi atvejai“. Tikimasi, kad artimiausiomis dienomis vėl bus pradėta tirti daugiau asmenų. 

REKLAMA

Panaši situacija ir Prancūzijoje, Australijoje ar Jungtinėje Karalystėje – tyrimai atliekami tik tiems pacientams, kurie susiduria su kvėpavimo sunkumais, kuriuos tenka guldyti į ligoninę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų