Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Save Baltarusijos prezidentu vadinantis Aleksandras Lukašenka apkaltino tris asmenis bendradarbiavus su JAV ruošiant jo paties nužudymą. Baltarusių visuomenininkai paaiškino, kad kaltinami valstybės perversmo organizavimu „kalbėjo apie tą patį, apie ką kiekviena baltarusių šeima kalba virtuvėje“.

Save Baltarusijos prezidentu vadinantis Aleksandras Lukašenka apkaltino tris asmenis bendradarbiavus su JAV ruošiant jo paties nužudymą. Baltarusių visuomenininkai paaiškino, kad kaltinami valstybės perversmo organizavimu „kalbėjo apie tą patį, apie ką kiekviena baltarusių šeima kalba virtuvėje“.

REKLAMA

Maža to, sensacingoje istorijoje minimas ir Lietuvos vardas. Savaitgalį Baltarusijos televizijoje rodytoje laidoje buvo pasakojama, kaip iš Lietuvos turėjo įsiveržti smogikai ir „užimti Minską“.

„Sensacija“, skirta gąsdinti žmones „spalvotomis revoliucijomis“

Balandžio 17-ąją A. Lukašenka paskelbė „sensacingą“ žinią – prieš jį asmeniškai buvo tariamai organizuotas sąmokslas. Pasak baltarusių prezidento, kurio valdymo nepripažįsta Vakarų šalys, buvo surengtas pasikėsinimas jį nužudytą, o už viso to stovi JAV spec. tarnybos.

Žmones, kurie tariamai organizavo šį numanomą nusikaltimą, buvo sulaikyti Maskvoje, padedant Rusijos spec. tarnyboms. A. Lukašenkos įsitikinimu, už viso to stovi JAV valdžia.

REKLAMA

Į tokius A. Lukašenkos pareiškimus Vakaruose reaguota skeptiškai, o ir pats jėga ir klastojamais rinkimų rezultatais valdžioje išliekantis Baltarusijos prezidentas jau daugelį mėnesių prieš eilinius baltarusius naudoja terorą.

Rusijoje šis įvykis buvo pateiktas tradicine propaganda, kaltinančia Ukrainos nacionalistus ir kaltinant „bandymu surengti spalvotąją revoliuciją“. „Spalvotojų revoliucijų“ baubas yra dažnai naudojamas Kremliaus propagandos naratyvas, siekiant išgąsdinti rusus ir palaužti jų ketinimus siekti jau kelis dešimtmečius valdžią uzurpavusios „šeimos“ keitimo.   Balandžio 18-ąją buvo išplatinti pranešimai, kad sulaikytieji asmenys jau „prisipažino“, o birželio 24-ąją – Rusijos bei Baltarusijos valstybinėse televizijose išplatinti ir lakoniški jų prisipažinimai.

REKLAMA
REKLAMA

Apie šį tariamą pasikėsinimą į A. Lukašenką savo metiniame pranešime užsiminė ir Rusijos prezidentas V. Putinas, piktinęsis tuo, kad Vakarų šalys į tai neatkreipė reikiamo dėmesio.

„Turėjo pulti iš Lietuvos“

Sulaikytieji pasirodė esantys vyresnio amžiaus baltarusiai: Aleksandras Feduta, Grigorijus Kostujevas ir Baltarusijos bei JAV pilietybes turintis Jurijus Zenkovičius. Anot baltarusių KGB ir Rusijos FST pranešimų, šie asmenys „konsultavosi su JAV ir Lenkijos atstovais“.

Tame pačiame siužete su istorija apie iš Lietuvos besibraunančiais džipais buvo parodyti ir trijų sumontuoti sulaikytųjų „prisipažinimai“. „Aš pripažįstu savo kaltę“, – rodomas advokatas Jurijus Zenkovičius. „Pripažįstu savo kaltę“, – pareiškė politikas G. Kostujevas. „Prisipažįstu kaltas dalyvavus suokalbyje“, – rodytas ir politologas A. Feduta.

Balandžio 25-ąją ši propagandinė istorija apaugo tiesiog fantastiniam kino filmui prilygstančiomis detalėmis. Per Baltarusijos televizijos ONT laidą „Kontury“ istorikas Stanislavas Kniazevas papasakojo „pasikėsinimo“ planą: „Buvo ruošiama apie 150 džipų su stambaus kalibro kulkosvaidžiais. Mes tai jau galėjome matyti, kuomet jie gainiojosi po dykumas paskui Kaddafį. Pamenate tai? Buvo sumanyta taip, kad jie įsiverš iš Lietuvos į Minską (ne toks čia didelis atstumas, galima per 3 valandas pasiekti). Stambaus kalibro kulkosvaidžiais užimti rezidenciją ir sušaudyti prezidentą“, – „Mediazona“ cituojamas neįtikėtinus dalykus pasakojantis S. Kniazevas.

REKLAMA
REKLAMA

Diena anksčiau A. Lukašenka papasakojo apie tris „pasikėsinimo į jį scenarijus“. Vienas iš jų numatė įsiveržimą į jo užmiesčio rezidenciją, dar buvo planuojama jį „neutralizuoti“ Gegužės 9-osios šventės metu arba užpulti jo kortežą – tam tariamai buvo skirta 10 milijonų dolerių, o dar vienas milijonas buvo tariamai skirtas „snaiperiui, kuris turėjo nušauti prezidentą“.

Sulaikytųjų kolegos: kalbėjom apie tą patį, apie ką kalba kiekvieną vakarą savo virtuvėse kalba visos baltarusių šeimos

ONT parodytame reportaže paviešintas ir tariamai slaptas „Zoom“ pokalbis, kuriame be sulaikytųjų dalyvavo ir buvęs Baltarusijos jėgos struktūrų darbuotojas Aleksandras Perepečka, dabar gyvenantis Niujorke ir mokslininkas Pavelas Kulaženka, taip pat gyvenantis JAV, rašoma „Belsat“. „Tai buvo atviras diskusijų klubas, kuris rinkosi nuo sausio mėnesio. Konferencijų dalyviai taip pat nuolat keitėsi. Konferencija buvo siunčiama labai daugeliui žmonių. Mūsų diskusijų platformoje buvo aptariama visa tai, ką savo virtuvėse kiekvieną vakarą aptaria baltarusių šeimos:kaip paspartinti Lukašenkos pasitraukimą“, – „tut.by“ cituojamas P. Kulaženka.  

REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymi, kad teoretikų diskusijos nieko bendra su ruošimusi ar planavimu nužudyti A. Lukašenka, ar surengti valstybinį perversmą, neturi.

Pasak mokslininko, dabar valdžios kontroliuojama žiniasklaida siekia bent kažkaip pateisinti dviejų Baltarusijos piliečių pagrobimą Rusijoje ir jų pristatymą į Minską, kur pastarieji artimiausiu metu nesiruošė vykti.

Pasak jo, daugelis iš siužete parodytų ištraukų buvo ištrauktos iš konteksto, kad būtų pateiktos naudingame valdžiai kontekste.

A. Perepečka „Laisvės Radijui“ pasakojo, kad jį nustebino, jog jo ir kolegų pokalbiai „Zoom“ tapo pagrindu tokiems skambiems kaltinimams terorizmu. Jo teigimu, tokie pokalbiai reguliariai vyko jau pusę metų. Jis taip pat pridūrė, kad kai kurios ištraukos iš šių diskusijų yra viešai prieinamos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų