• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad Rusijos ir Baltarusijos santykiai kasmet prastėja, ir tai gali privesti Maskvą prie karo su NATO. Tuo pačiu jis pažymėjo ir „šventą baltarusių ir rusų gynybos svarbą“. 

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad Rusijos ir Baltarusijos santykiai kasmet prastėja, ir tai gali privesti Maskvą prie karo su NATO. Tuo pačiu jis pažymėjo ir „šventą baltarusių ir rusų gynybos svarbą“. 

REKLAMA

Paklaustas, ar jaučia augančią grėsmę Baltarusijos suverenitetui A. Lukašenka pareiškė, kad Rusijai pabandžius į juos kėsintis, kiltų karas su NATO. 

„Ne, aš to nejaučiu. Galim pasvarstyti. Ar yra ta grėsmė iš, kaip kai kurie teigia, Rusijos? Klausykite, šioje situacijoje ką, Rusijai dar vienas galvos skausmas reikalingas? Ne. Rusija, aišku, veiks atsargiai, tvarkingai. Ir grėsmė kils tada, pavojinga grėsmė, kuomet pas mus bus visai blogai su ekonomika, kuomet žmonės nebegalės to pakęsti. Vienintelė priežastis, kol aš esu valdžioje. Kol aš esu valdžioje, tai yra vienintelė grėsmė. 

Kas liečia Vakarus… Taip, tačiau jeigu Rusija… na, staiga, kaip pas mus čia kai kurie kalba, o ir pas jus, pabandytų pažeisti mūsų suverenitetą, – na, jūs žinote, kaip sureaguotų ne tik pasaulinė bendruomenė…. Jie jau atsidurtų įtraukti į karą. To jau Vakarai ir NATO nepakeltų, todėl kad jie tai palaikytų grėsme sau. Šia prasme jie kažkuo būtų teisūs. Tai čia iš tos pusės. 

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu iš tos pusės. Aš paprasčiausiai svarstau, kaip paprastas žmogus (ir tik paprastas)“, – aiškino interviu metu A. Lukašenka. 

REKLAMA

Baltarusijos prezidento teigimu, jeigu iš Vakarų kiltų grėsmė Baltarusijai, tai „jau būtų tiesioginė grėsmė Rusijos suverenitetui“. „Kas yra trumpo ir vidutinio nuotolio raketos šalia Smolensko, ir kas yra ten kažkur toli Lenkijoje“, – pažymėjo A. Lukašenka. 

„Tai aš ir pasakiau paskutinių derybų metu (su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu), – pridūrė Baltarusijos prezidentas. – Mes šiandien esame Rusijos forpostas. Aš uždaviau Rusijos prezidentui klausimą: tu juk neleidi to, kad mes praleistume tankus į Maskvą, jeigu jie iš ten (Vakarų) eitų? Jeigu kažkas netikėtai užsimanytų kariauti su Rusija, tai mes į šalį nenueisim“. 

REKLAMA
REKLAMA

Baltarusijos prezidentas paprašė „Echo Moskvy“ vyr. redaktoriaus Aleksejaus Venediktovo perduoti visiems rusams, kad šie netikėtų pareiškimais, „tarsi Lukašenka yra kaprizingas“ derybų su Maskva metu. „Aš niekuo nesiskiriu nuo ruso. Baltarusis tai yra rusas su kokybės ženklu“, – pridūrė jis. 

Tuo pat metu Baltarusijos prezidentas pasiskundė, kad Maskva kasmet „užsuka veržles“ Minsko atžvilgiu. Jo teigimu, Rusijos ir Baltarusijos prekybos deficitas pasiekė 9 mlrd. dolerių. „Tai yra mes pas jus (Rusijoje) perkame už 9 mlrd. dolerių daugiau, negu parduodame. Tai (prekybos deficitas) – JAV ir Kinijos konflikto priežastis. Iš ekonominio taško tai yra absoliučiai identiški dalykai. Tai va ir klausimas – ką mes iš to gavome? Ką gavome, tai kad jūs kiekvieną kartą, kiekvienais metais pradedate mus spausti, „prisukinėti veržles“ ir kelti kainas?“ – pareiškė A. Lukašenka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, „kažkuriuo mūsų sąjungos kūrimo metu… viskas nuvažiavo žemyn“. „Kuomet aplink Vladimirą Vladimirovičių susispietė pragmatikai, rinkos specialistai, jie pagalvojo, kad išgyvensime be visų kitų, į Baltarusiją mums nereikia, tylutėliai juos spausime – ekonomika ten gera, pakelkime jiems dar energijos šaltinių kainas ir taip toliau“, – pasakojo A. Lukašenka. 

„Baltarusių ir rusų gynyba – tai šventa“

Baltarusijos prezidentas pareiškė, kad Rusijos Federacija po SSRS griūties nemokėjo už savo karines bazes baltarusiams. „Mūsų teritorijoje yra dislokuotos dvi karinės bazės Per visą laikotarpį nuo SSRS griūties, kiek jūs sumokėjote? Nulį. Kodėl jūs mums nemokate, o todėl, kad aš niekada to nereikalavau, nes baltarusių ir rusų gynyba – tai šventa“, – aiškino A. Lukašenka. 

REKLAMA

Jis taip pat nemano, kad Rusijai reikia naujos karinės bazės Baltarusijoje, o diskusijas apie jos kūrimą pavadino plepalais. „Ar pinigų nėra kur dėti? Kam čia bazė pasienyje, nedidelė raketa – ir ta bazė jau niekam tikusi, – pareiškė A. Lukašenka. – Tai buvo įprasta melaginga naujiena, paprasčiausi plepalai“. 

Jo teigimu, šiuolaikiniame kare aviacija jau nebėra tokia svarbi. „Lėktuvas pakilo, ir jį praktiškai iškart sunaikins. Ypač NATO pasižymi tokia ginkluote. Ukrainoje, ypač pirmosiomis konflikto dienomis, kiek numušė lėktuvų. Kam stumti tą bazę?“ – aiškino prezidentas. Jo teigimu, yra ir kitos galimybės dislokuoti Baltarusijos karinėse bazėse rusų lėktuvus. „Jeigu jūs norite mūsų teritorijoje dislokuoti lėktuvus, aš pasirengęs priimti asmeniškai, nors ir rytoj“, – aiškino A. Lukašenka. 

REKLAMA

A. Lukašenka prisipažino, kad prašė iš V. Putino padovanoti jam dešimtį naikintuvų, bet pastarasis pasiūlė juos įsigyti. „Aš sakiau, padėkite man lėktuvais, juk mes Rusijos Federacijos forpostas, duokite kokią dešimtį lėktuvų“, – pasakojo A. Lukašenka.  Tačiau, anot Baltarusijos prezidento, Rusijos prezidentas jam atsakė „brangu“, ir pasiūlė lėktuvus nusipirkti. 

„Aš supratau, aš turiu pirkti. Mes dabar juos perkame, 10-14 lėktuvų. Mes neturime naftos ir dujų, atimame iš vaistų“, – aiškino Baltarusijos prezidentas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų