• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai Liuksemburgo premjeras J.C. Junckeris gavo naujus įgaliojimus, pagal kuriuos jis gali padidinti eurozonos narių skaičių.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, sausio mėn. vyks Eurogrupės pirmininko rinkimai. Nauja kadencija truks pustrečių metų. Taigi, Lisabonos sutartis – naujų ES taisyklių ir nuostatų rinkinys, įsigaliojęs vos prieš kelias dienas, numatė daug naujų pokyčių. Tame tarpe pasikeitė ir Eurogrupės vadovo kadencijos trukmė, kuri nuo 2 metų pailgėjo iki pustrečių.

REKLAMA

Nors dabartinio Eurogrupės vadovo, Liuksemburgo politiko Junckerio kadencija baigsis 2010 m., tačiau jis turi nemažą ES narių paramą ir gali pretenduoti perrenkamas naujai kadencijai. „Jis šiuo metu yra vienintelis realiausias kandidatas“, po susitikimo su žurnalistais patikino ir Prancūzijos ekonomikos ministrė C. Lagarde.

REKLAMA
REKLAMA

Liuksemburgo atstovas neabejotinai turi patirties šioje sferoje – jis jau ėjo Eurogrupės pirmininko pareigas penkerius metus, nors kai kurios valstybės, pavyzdžiui Italija, ir siekė šio posto savo šalies kandidatui. „Matau, kad šis postas labiausiai tiktų mūsų finansų ministrui G. Tremonti“, Italijos premjeras S. Berlusconi sakė žurnalistams ES viršūnių susitikimo metu birželį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Euras kelia susirūpinimą

Be diskusijų dėl Eurogrupės vadovo posto, pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta raginimai iš naujo įvertinti euro pozicijas. Dažnai pasigirsta nuomonių, kad šiuo metu euras yra per daug stiprus. Tam pritaria ir TVF Europos skyriaus vadovas M. Belka, kuris tokią poziciją išdėstė susitikime su ES vadovais.

REKLAMA

J.C. Junckeris taip pat paskelbė ataskaitą apie viziją Kinijoje, kuriame dalyvavo ir ES Ekonomikos komisaras J. Almunia bei Europos Centrinio banko pirmininkas J.C. Tricketas. „Mes pamatėme pakankamai neįprastą dalyką – sparčiai auganti Kinijos ekonomika nuvertino savo valiutą lyginant su eurozona, kurioje ekonomikos augimo rodikliai yra daug prastesni“, po vizito Kinijoje sakė ES pareigūnas.

REKLAMA

Nors eurozonos ekonomikos augimas gali didėti vienu procentiniu punktu ateinančiais metais, tačiau euro stiprėjimas, lyginant su kitų regionų valiutomis, kenkia Europos Sąjungos eksporto konkurencingumui. Taigi, ponas Junckeris savo vizitą Kinijoje vertino kaip žvalgybinį ir turintį atkreipti ES dėmesį į socioekonomines kitų regionų tendencijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Graikija

Be to, aukšti ES pareigūnai pastaruoju metu atkreipia dėmesį ne tik į Kinijos ekonominį kilimą, bet ir pakankamai aktualią visos ES problemą – biudžeto deficitą Graikijoje. Taigi, ES atstovai paskelbė sieksiantys išlaikyti ar net didinti spaudimą Graikijos vyriausybei, kad pastaroji mažintų biudžeto deficitą. Tuo labiau, kad šios šalies biudžeto deficitas jau viršija 12 proc. BVP.

REKLAMA

„Graikijos problemos kelia rūpesčių visai eurozonai“ – paskelbė J. Almunia. Šis pastebėjimas pakankamai adekvatus – Graikijos skolos kitąmet gali viršyti šios šalies BVP beveik ketvirtadaliu. Be to, investuotojai vis labiau nerimauja dėl šios šalies ekonomikos ir skolinimosi mastų.

Tačiau Eurogrupės vadovas J.C. Junkeris atmeta nuogąstavimus dėl Graikijos bankroto galimybės ir išreiškė pasitikėjimą naujos vyriausybės siekiais spręsti socioekonomines problemas. Nors Graikija kelia rūpesčių, tai nereiškia šios šalies bankroto – paskelbė Junckeris. Tuo labiau, kad ir Graikijos vyriausybė paskelbė planą, kaip kitais metais biudžeto deficitą sumažinti iki 9,1 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų