Lietuvos atstovai JT supykdė Rusijos diplomatus Rusai boikotavo Lietuvos organizuotą JT Saugumo Tarybos susitikimą su Krymo totoriais

Rusija boikotavo pirmadienį Lietuvos organizuotą neformalų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos susitikimą su Krymo totorių bendruomenės atstovais, iš kurių buvo siekiama išgirsti apie padėtį Maskvos aneksuotame regione.

Rusijos misija prie JT pareiškė, jog Krymas dabar yra Rusijos Federacijos teritorija, todėl padėtis jame nebėra klausimas, kurį turėtų svarstyti JT Saugumo Taryba.

Savo vardų nepanorę viešinti JT diplomatai, dalyvavę uždarame posėdyje, sakė, kad jame taip pat nedalyvavo Kinija ir Ruanda.

Rusijos misijos prie JT pranešime pabrėžiama, kad susitikimas dėl žmogaus teisių ir žiniasklaidos laisvės Kryme buvo organizuotas ne siekiant pateikti padėties tame regione objektyvų įvertinimą, „o surengti šališką propagandos šou“.

Atsakydama į šiuos priekaištus, Lietuvos nuolatinės misijos Jungtinėse Tautose atstovė Rita Kazragienė pareiškė, kad daugelis Saugumo Tarybos narių ir 100 JT Generalinės Asamblėjos šalių laiko neteisėtu praėjusį mėnesį surengtą referendumą dėl Krymo statuso ir nepripažįsta Maskvos įvykdytos šio Juodosios jūros pusiasalio aneksijos.

Pasak jos, uždarame susitikime diplomatams pirmąkart buvo suteikta galimybė išklausyti „tų, kurie žino, kas dedasi Kryme“, nusiskundimų dėl neužtikrinamo informacijos nešališkumo ir žmogaus teisių padėties, ypač Krymo totorių atžvilgiu.

Krymo totoriai, kurių dauguma yra musulmonai, 1944 metais buvo masiškai deportuoti iš savo tėvynės Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino įsakymu dėl numanomo kolaboravimo su nacistinės Vokietijos pajėgomis, okupavusiomis Krymą per Antrąjį pasaulinį karą. Šios bendruomenės nariams buvo leista grįžti į Krymą tik 9-o dešimtmečio pabaigoje, pradėjus byrėti Sovietų Sąjungai.

Kaip rodo 2001 metais atlikto Ukrainos gyventojų surašymo duomenys, totorių bendruomenė turėjo apie 245 tūkst. narių ir sudarė 12 proc. Krymo gyventojų.

Šeštadienį Kryme surengtame forume totorių lyderiai pasmerkė Rusijos įvykdytą aneksiją ir kreipėsi į tarptautines organizacijas, prašydami būti pripažintais autonomine grupe.

REKLAMA

R.Kazragienė citavo Krymo totorių žmogaus teisių aktyvistą Mustafą Džemiliovą, kuris sakė Saugumo Tarybos narėms, jog jo bendruomenė ruošiasi surengti referendumą dėl didesnės autonomijos.


Rašyti komentarą...
P
Pikasas
2014-04-01 09:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bravo Lietuvos pozicijai dėl Krymo totorių. Net jei ši informacija yra tik Balandžio pirmosios pokštas, ji savo esme vis tiek išlieka prasminga. Kiekviena tautinė bendrija turi teisę būti išklausyta Jungtinių Tautų saugumo taryboje. Ypač tuo atveju, jei jos gyvenamoji teritorija yra okupuojama bei pažeidžiamos tautos teisės į laisvą apsisprendimą. Apie neteisėtą referendumą, kurį vykdė neteisėta Krymo valdžia ateina sklinda įvairi informacija. Nuo Kremliaus fanfarų iki to, kaip iš tikrųjų elgėsi Krymo gyventojai referendumo metu. Pasiekė žinia,kad Simferopolyje balsavo 123 procentai gyventojų, bendras balsavusiųjų skaičius neviršijo 38 procentų, o totorių bendruomenė teigia, kad balsavimuose dalyvavo tik vienas procentas totorių. Kokia pastarojo procento dalis balsavo už Rusijos okupaciją ir kokia už pasilikimą Ukrainai priklausančioje Krymo autonomijoje? - sunku pasakyti. Krymo totoriai sudaro atskirą tautinę grupę Pasaulyje. Jie neturi kitos tėvynės, kuri galėtų juos priglobti. Jei peržvelgti Krymo istoriją, tai ši tauta paliko joje ryškų pėdsaką. Tai,kad ją totaliai naikino ir vežė iš gimtinės carinės Rusijos laikais ir sovietmečiu ar privertė totorius bėgti į kitas šalis nuo persekiojimų, dar nereiškia, kad Rusija turi teisę reikšti pretenzijas į Krymo totorių žemes.

Kiekviena Pasaulio tauta turi būti gerbiama ir globojama Pasaulio visuomenės. Tam ir įsteigtos Jungtinės Tautos bei jų Saugumo taryba, kad tokios ar panašios problemos būtų aptariamos. Gėda Rusijos delegatui, atstovaujančiam okupantus, kad nepanoro net išklausyti Krymo totorių delegacijos neformaliame aptarime. Nesunku atspėti, kodėl taip elgiasi Rusija. Ji neturi rimtų kontraargumentų, pateisinančių Krymo aneksiją ir supranta, kad būtent sovietinis režimas, kurio teises perėmė Rusija, turi atsakyti už Krymo totorių naikinimą ir persekiojimus.

Susitikimas Saugumo taryboje, kur Lietuva šiuo metu yra tikroji narė, įvyko. Krymo totorių bendruomenės atstovai buvo išklausyti ir tai yra šiuo momentu svarbu. Tai, kad susitikimo dalyviai neišgirdo eilinės Kremliaus atstovo propagandos tirados, dalyviai nedaug prarado. Okupantų pozicija ir taip yra daugiau negu aiški. Krymo totorių žmogaus teisės, jų kalba, kultūra, išpažįstama religija turi būti gerbiamos bet kuriuo atveju. Sudėtinga to būtų reikalauti iš Rusijos imperijos teisingumo okupuotoje teritorijoje, kada putiniškas režimas neužtikrina žmogaus teisių visoje šalyje. baigdamas sutrypti paskutinius demokratinius daigus, kurie buvo pasirodę politinio atšilimo laikotarpiu.
Atsakyti
0

d
dabar tai bus
2014-04-01 11:23:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tuoj nugriaudės choras "pragmatikų"-ką jūs darote? Žinoma,ir Rusija nepraleis progos ekonominėmis priemonėmis atkeršyti už pažeminimą JTO.
O iš tikro tai Lietuvos diplomatai šioje vietoje pasielgė ne tik kad lojaliai Ukrainos atžvilgiu,bet net ir objektyviai! Tik va Čiurkinui ir Rusijos delegacijai,nuvalkiojusiems objektyvumo sąvoką,patinka "objektyvumas" tik iš savos varpinės skambantis.
Atsakyti
-1

t
tai-ne pokštas
2014-04-01 11:27:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rusijos televizijos cituoja pasipiktinusį Čiurkiną ir skamba būtent Lietuvos vardas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų