Kai kuriose šalyse yra valstybinių švenčių kalendorius, kuriuo galima pasinaudoti, kad kasmetinės atostogos būtų kuo ilgesnės. Europos užimtumo tarnybos (EURES) duomenimis, laisvas nuo darbo laikas ne tik stiprina darbuotojų psichinę ir fizinę sveikatą, bet ir padeda padidinti produktyvumą ir darbo našumą grįžus į darbą.
Kurioje Europos šalyje siūloma daugiausiai kasmetinių mokamų atostogų?
Įstatymuose nustatytos minimalios kasmetinės mokamos atostogos įvairiose ES šalyse skiriasi: daugumoje valstybių narių jos trunka nuo 20 dienų per metus, o kai kuriose šalyse – 25 dienas.
Remiantis 2020 m. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, aštuoniolikoje šalių siūlomas ES teisės aktuose nustatytas minimumas – 20 dienų. Tarp jų yra Belgija, Bulgarija, Čekija, Estija, Graikija, Airija, Ispanija, Italija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Lenkija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Vengrija, Vokietija.
ES nepriklausanti Šveicarija taip pat siūlo 20 dienų, o Jungtinėje Karalystėje minimali atostogų trukmė yra 28 dienos, įskaitant šventines dienas.
Austrijoje, Prancūzijoje, Liuksemburge, Švedijoje ir Danijoje suteikiamos mažiausiai 25 dienos kasmetinių mokamų atostogų per metus.
Įmonės gali siūlyti daugiau nei tik minimalią kasmetinių atostogų sumą. Dažnai tai lemia darbo stažas, sutarties rūšis ir profesija.
Kai kuriose Europos šalyse dėl kolektyvinių derybų, pavyzdžiui, per profsąjungas, darbuotojų mokamos atostogos taip pat buvo padidintos papildomomis penkiomis dienomis per metus.
Kurioje ES šalyje yra daugiausia valstybinių švenčių dienų?
Ligos atostogos, savaitės poilsis, motinystės atostogos, atostogos už ilgametį darbo stažą, vaiko priežiūros atostogos ir valstybinės šventės skaičiuojamos atskirai nuo kasmetinių mokamų atostogų.
2020 m. ES šalyse įstatymais nustatytų kasmetinių valstybinių švenčių trukmė svyravo nuo šešių dienų Graikijoje iki 15 dienų Latvijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje. Daugumoje valstybių narių tai buvo daugiau nei 10 dienų. ES vidurkis buvo 11,7 dienos.
Valstybinės šventės – tai nedarbo dienos, kuriomis įstatymuose įtvirtintos įvairios kultūrinės ir religinės šventės, įskaitant nacionalines ir nepriklausomybės dienas. Jos taip pat gali egzistuoti kaip nerašytos kultūrinės tradicijos ir gali skirtis priklausomai nuo metų.
Sudėjus minimalias mokamas atostogas ir valstybinių švenčių dienas ES, Graikijoje mokamų atostogų trukmė yra mažiausia – 26 dienos, o Austrijoje ir Maltoje – didžiausia – 38 dienos. ES vidurkis yra 33 dienos.
Kai valstybinė šventė sutampa su savaitgaliu arba poilsio diena, praktika įvairiose šalyse skiriasi. Kai kur vietoje jos suteikiama kita laisva darbo diena. Kitose šalyse papildomos laisvos dienos nesuteikiamos. Kai darbuotojai privalo dirbti švenčių dienomis, dažnai darbdavys pats sprendžia, ar pasiūlyti laisvų dienų vietoje jų, ar mokėti darbuotojui didesnį atlyginimą.
Jungtinėje Karalystėje valstybinių švenčių dienos įskaičiuojamos į 28 dienų minimalias atostogas, todėl jei darbuotojai dirba šiomis dienomis, jie turi teisę į kitą laisvą dieną.
Kaip maksimaliai išnaudoti kasmetines atostogas 2024 m.
Planuodami laisvą laiką pagal valstybinių švenčių dienas, galite maksimaliai padidinti iš eilės einančių atostogų dienų skaičių, todėl galėsite mėgautis ilgesnėmis atostogomis.
Velykos – puikus metas maksimaliai išnaudoti kasmetines atostogas. Velykų pirmadienis (balandžio 1 d.) yra šventinė diena. Tai gali būti devynių dienų atostogos, jei išnaudosite tik keturias savo kasmetinių atostogų dienas. Nuo kovo 23 d. iki balandžio 7 d. Velykų proga galite atostogauti net 16 dienų, naudodami tik devynias atostogų dienas.
Puiki galimybė ilgesnėms atostogoms yra ir gegužės mėnesį: Gegužės 1 d. yra nedarbo diena, todėl nuo balandžio 27 d., šeštadienio, iki gegužės 5 d., sekmadienio (9 dienas) galite atostogauti išnaudodami tik keturias atostogų dienas.
Vasaros pabaigoje, rugpjūčio 15 dieną, švenčiamos Žolinės (Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena). Taigi, išnaudodami vos keturias atostogų dienas – galite atostogauti net devynias (nuo rugpjūčio 10 d. iki 18 d.).
Rudenį vėl galite pasinaudoti keturių dienų atostogomis ir išeiti devynių dienų atostogų (spalio 26 d. – lapkričio 3 d.) nes lapkričio 1–2 d. yra šventinės dienos.
Bene keisčiausia darbo savaitė laukia kitų metų pabaigoje. Mat gruodžio 24-oji, Kūčių diena bus antradienis, o gruodžio 25-oji ir 26-oji, t.y. Kalėdų dienos, – trečiadienis ketvirtadienis. Veikiausiai didelė dalis lietuvių pasiims atostogų pirmadienį ir penktadienį ir taip turės visą laisvą šventinę savaitę.
Daugiau apie šių metų laisvadienius ir ilguosius savaitgalius Lietuvoje galite sužinoti čia.
Trys iš dešimties ES gyventojų negali sau leisti vienos savaitės kasmetinių atostogų
Nepaisant to, kad turite atostogų dienų, gali kilti problemų dėl didelės kelionės kainos. 2022 m. beveik trys iš dešimties (29 proc.) ES gyventojų negalėjo sau leisti vienos savaitės metinių atostogų ne namie.
Tarp ES narių Rumunijoje užfiksuota didžiausia tokioje padėtyje atsidūrusių asmenų dalis – didžioji dauguma (63 proc.) negali sau leisti vienos savaitės kelionės. Keturiose šalyse ši dalis viršijo 40 proc: Graikijoje (49 proc.), Bulgarijoje (44 proc.), Kroatijoje (42 proc.) ir Vengrijoje (41 proc.).
Tik 10 proc. žmonių Švedijoje negalėjo sau leisti vienos savaitės atostogų, po jų seka Suomija (12 proc.), Nyderlandai ir Danija (abiejose šalyse po 13 proc.).
Vokietijoje – 22 procentai, Jungtinėje Karalystėje – 24 procentai, o Prancūzijoje – 25 procentai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!