Negalėjo susisiekti su vyru
Į redakciją kreipėsi kelmiškio Alvydo (vardas pakeistas – red. past.) žmona. Moteris pasakojo, jog jos vyras prieš kelias savaites išvažiavo dirbti į Švediją. Uždarbiauti vyko ne pirmą kartą. Dviejų vaikų tėvas kasdien skambindavęs žmonai, pakalbėdavęs su vaikais.
Tačiau prieš savaitę vyras nustojo skambinti. Nuo to laiko negauna iš jo jokios žinios. Jo telefonas išjungtas. Mažyliai klausinėja, kur tėvelis, kodėl nepaskambina.
Trečio kūdikio besilaukianti moteris taip pat jaudinasi. Nemiega naktimis. O rytą dar reikia eiti į darbą.
Jauna mama sugalvojo susisiekti su vyro draugu. Draugas, su kuriuo jos vyras kartu išvyko į Švediją ir dirbo vienoje darbovietėje, paaiškino, jog Alvydas vairavo neblaivus ir įkliuvo policijai. Policija uždarė į areštinę.
Kuriam laikui artimieji nurimo. Bet ir vėl, nesulaukdami jokios žinios iš Alvydo, pradėjo baimintis, kad jam nutiko dar kažkas blogo. Jeigu pakliuvo į policiją, kodėl taip ilgai laikomas? Kodėl neleidžia paskambinti artimiesiems?
Žmona skambino į Lietuvos ambasadą Švedijos karalystėje. Jokios pagalbos ir patarimo, ką daryti, sako, nesulaukė.
Nevilties apimta į redakciją skambino ir Alvydo mama. „Nežinom ką daryti. Vaikai klausinėja, kur tėvelis. Marti verkia. Nesveika nervintis. Trečias vaikelis kely.“
„Nenori, kad apie jį žinotų“
„Šiaulių kraštas“ paskambino į Lietuvos ambasadą Švedijoje. Atsiliepė trečioji sekretorė Monika Bimbaitė. Jai pateikta visa turima informacija apie lietuvį, galimai sulaikytą policijos Helcenborgo mieste.
Prašyta patikrinti informaciją, ar kelmiškis tikrai areštinėje. Jeigu informacija pasitvirtintų, artimieji nusiramintų. Jaunas vyras visiškai nemoka švedų kalbos. Gal jam reikalinga teisinė pagalba ar vertėjas?
Tačiau konsulė tik pagilino abejones. Ji užtikrino, jog Švedijos teisėtvarkos institucijos – labai demokratiškos. Tikrai leistų paskambinti į namus ar kitais būdais susisiekti su artimaisiais. Esą, tikriausiai, pats vyras nenori, kad apie jį artimieji žinotų. Todėl ir konsulė neturinti teisės domėtis kas nutiko, o juolab informuoti artimuosius. Sulaikytasis dėl pagalbos jai turėtų paskambinti pats.
Alvydo žmonai patarė kreiptis į Kelmės policiją. Nunešti ten vyro nuotrauką. Tegu policija paskelbianti paiešką.
Paskambino tik po teismo
Alvydo žmoną, mamą ir vaikus prislėgė dar didesnė nežinia. Jauna moteris nenorėjo garsintis kreipdamasi į policiją. Nusprendė laukti dar keletą dienų.
Praėjus dviem savaitėms po nutrūkusių ryšių, Alvydas pagaliau paskambino. Paaiškino, jog porą savaičių buvo laikomas areštinėje. Prašęs, kad leistų pasipildyti kortelę ir paskambinti, tačiau jam nebuvę leista.
Tik tą dieną, kai vyko jo teismo posėdis, buvo leista susisiekti su artimaisiais.
Už tai, kad vairavo neblaivus, Alvydas turėjo išbūti areštinėje visą mėnesį. Alvydas patikino, jog laikomas geromis sąlygomis. Niekas jo neskriaudžia.
Darbą jaunas vyras Švedijoje prarado. Kol buvo laikomas areštinėje, darbdavys priėmė kitą darbininką.
Ar konsulatas privalo padėti?
Lietuvos mokesčių mokėtojai išlaiko ambasadas ir jų darbuotojus užsienio valstybėse. Ar jų misija su šiomis šalimis plėtoti tik ekonominius, kultūrinius ir kitus ryšius, reprezentuoti savo šalį, rengti susitikimus ar ir padėti savo šalies žmonėms?
Konsulų darbo apraše teigiama, jog Lietuvos pilietis, patekęs į bėdą svetimame krašte, ambasadoje gali gauti pagalbą. Ambasada privalo padėti susisiekti su jo artimaisiais, jeigu Lietuvos piliečiui tenka atlikti bausmę kitoje valstybėje, prireikia teisinės pagalbos.
Jie esant reikalui turėtų dalyvauti netgi teismo posėdžiuose, lankyti sulaikytuosius areštinėse ar įkalinimo įstaigose, kontroliuoti, kad nebūtų pažeidžiamos tėvynainių teisės.
Situacija – dvigubu dugnu
„Šiaulių kraštas“ situaciją pakomentuoti paprašė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktoriaus pavaduotojos Daivos Rimašauskaitės.
Ji susiklosčiusią situaciją pavadino „dvigubu dugnu“. D. Rimašauskaitė susisiekė su Lietuvos ambasada Švedijos karalystėje ir patvirtino šios ambasados trečiosios sekretorės Monikos Bimbaitės redakcijai jau pasakytus žodžius. Informacijos apie sulaikytą asmenį negalima perduoti tretiesiems asmenims. Esą yra buvę atvejų, kai išėję iš areštinės lietuvaičiai apskundė ambasados darbuotojus dėl informacijos suteikimo.
Sulaikytas Kelmės rajono gyventojas turėjo būti apklausiamas su vertėju. Vertėjo jis galėjęs paprašyti, kad leistų pranešti artimiesiems policijos telefonu, nes mobiliojo ryšio telefono areštinėje neleidžiama turėti. Paprastai, tokiais atvejais net pasiūloma paskambinti.
Artimieji, nesulaukę žinios iš į užsienį uždarbiauti išvykusiųjų, gali skambinti visą parą veikiančiu užsienio reikalų ministerijos telefonu: 8-5-2362444, kur gaus patarimą, kaip elgtis, arba kreiptis į vietos policijos komisariatą, kuris pateiks užklausą per Interpolą. Atsakymo paprastai sulaukiama per tris dienas.
Regina Musneckienė