Premjeras Donaldas Tuskas, kurio vyriausybė pradėjo dirbti praėjusią savaitę, pažadėjo išvaduoti šį transliuotoją ir kitą valstybinę žiniasklaidą nuo buvusių valdančiųjų dešiniųjų propagandos ir skaldančios politikos.
Pakeistas žinių pavadinimas, laida prasidėjo paaiškinimais
Pirmoji atnaujinta TVP pagrindinė žinių laida prasidėjo ekspertų ir pareigūnų paaiškinimais, kodėl valdant ankstesnei valdžiai programos neatitiko teisingumo ir objektyvumo standartų, ir kodėl naujoji valdžia turėjo skubiai imtis pokyčių. Buvo pakeistas net minimos laidos pavadinimas – iš „Wiadomosci“ („Žinios“) į „i9.30“, nurodant laiką, kuriuo ji transliuojama per pagrindinį kanalą TVP1, bet vienetą pakeičiant raide „i“, reiškiančia „informacija“.
Po to laidoje buvo parodytas reportažas apie 2024 metų biudžeto svarstymą parlamente, kitos naujienos iš Lenkijos ir viso pasaulio, stengiantis atspindėti įvairius požiūrius. Pabaigoje žinių vedėjas sakė, kad laida siekia aukščiausių standartų ir atsižvelgs ir į kritiškas nuomones.
Kitos TVP1 programos, pavyzdžiui, populiarūs serialai ar viktorinos, išliko nepakitusios.
Policija ir saugumo pajėgos pastatė užtvaras priešais pagrindinį TVP pastatą sostinėje Varšuvoje, kai buvusios valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) lyderiai trečiadienį pradėjo sėdimąjį streiką pastate, protestuodami prieš D. Tusko vyriausybės įgyvendinamus pokyčius.
Ketvirtadienį kai kurie PiS lyderiai liko viduje. Policija į TVP pastatą įleisdavo tik įgaliotus darbuotojus.
Naujoji D. Tusko vyriausybė atleido TVP vadovus
Trečiadienį vyriausybė pranešė, kad pakeitė valstybinių televizijos bei radijo ir vyriausybinės naujienų agentūros PAP vadovus. Aštuonerius metus, savo valdymo laikotarpiu, šias žiniasklaidos priemones kontroliavo ir kaip vyriausybės ruporą naudojo dešiniojo sparno PiS. Tuo laikotarpiu valstybinė žiniasklaida menkindavo vyriausybės kritikus bei opoziciją, skleisdavo euroskeptiškas pažiūras.
D. Tusko administracija pareiškė, kad sieks atkurti ir ilgam įtvirtinti nepriklausomą žiniasklaidą Lenkijoje teisiškai įpareigojamu būdu.
TVP vadovybė buvo pakeista staiga, todėl naujoji redakcija, matyt, neturėjo laiko parengti visos trečiadienio vakaro žinių laidos. Vietoje to eteryje pasirodęs naujai paskirtas vedėjas paaiškino situaciją ir pažadėjo, kad nešališkos žinių laidos prasidės ketvirtadienį.
Prezidentas Andrzejus Duda, ankstesnės valdančiosios partijos sąjungininkas, sukritikavo D. Tusko vyriausybės veiksmus valstybinės žiniasklaidos atžvilgiu, tačiau premjeras atsakė, kad jie yra reikalingi siekiant visuomenės labui atkurti žiniasklaidos objektyvumą ir sąžiningumą.
Derybos
A. Dudos kritikos akivaizdoje premjero kanceliarijos vadovas Janas Grabiecas ketvirtadienio popietę spaudos konferencijoje pareiškė, kad vyriausybė „pradeda darbą dėl naujos tvarkos visuomeninėje žiniasklaidoje“ ir kad „šis darbas turėtų būti labai platus (...) ir jame turėtų būti atsižvelgta į visų suinteresuotų šalių nuomonę“.
Jis taip pat sakė, kad D. Tuskas šiuo klausimu jau pradėjo derybas su A. Duda.
Vėliau ketvirtadienį prezidento kanceliarija paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad Nacionalinio saugumo tarybos posėdžio metu dėl galimų teisės aktų pakeitimų, susijusių su visuomenine žiniasklaida, įvyko trumpas prezidento ir premjero pokalbis.
„Prezidentas yra atviras bendradarbiavimui Lenkijai svarbiais klausimais. Prezidentui nebuvo pateikti jokie konkretūs teisės aktų projektai“, – sakoma pareiškime.
„Galimi būsimi įstatymo pakeitimai nepateisina ir nepašalina vakar įvykusio šiurkštaus įstatymo pažeidimo pasekmių“, – priduriama pareiškime, kuriame kalbama apie visų visuomeninės žiniasklaidos stebėjimo tarybų ir vadovų atleidimą.
Antradienį vakare Seimas – žemieji parlamento rūmai – priėmė rezoliuciją, kurioje Valstybės iždas raginamas imtis taisomųjų veiksmų, kad būtų užtikrintas tinkamas visuomeninės žiniasklaidos funkcionavimas ir atkurta „konstitucinė tvarka, susijusi su piliečių galimybe gauti patikimą informaciją“.
Opozicija ir ne pelno siekiančios organizacijos dažnai kritikavo PiS vyriausybę dėl bandymų slopinti nepriklausomą žiniasklaidą ir riboti žodžio laisvę.
Žiniasklaidos teisių gynimo grupė „Žurnalistai be sienų“ (RSF) 2020 metais teigė, kad „šališkas diskursas ir neapykantos kalba vis dar vyrauja (Lenkijos) visuomeninėje žiniasklaidoje, kuri buvo paversta vyriausybės propagandos ruporu“.
Šių metų ataskaitoje RSF taip pat nurodė, kad PiS vyriausybė „vis dažniau bando pakeisti privačios žiniasklaidos redakcinę liniją ir kontroliuoti informaciją jautriomis temomis“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!