Lietuvių pavyzdžiu pasekė lenkai. Seime partijoms „Piliečių platforma“ ir „Teisė ir teisingumas“ atstovaujantys deputatai sutartinai reikalauja pašalinti šalyje likusius komunizmo laikų reliktus, rašo penktadienio "Lietuvos žinios".
Pašalinti komunizmo simbolius ragino dar Jaroslawo Kaczynskio vyriausybė. Tačiau paskelbus pirmalaikius seimo rinkimus, ši mintis buvo primiršta. Dabar Seimo nariai labai vieningai nutarė vėl prie to sugrįžti. Net tarpusavyje nuolat kovojančių partijų „Teisė ir teisingumas“ ir „Piliečių platforma“ nuomonė šiuo klausimu sutapo. „Laikas baigti su tamsia praeitimi. Viešoji erdvė turi būti išvalyta nuo paminklų, pastatytų negarbingiems veikėjams“, - sako „Piliečių platformos“ vicepirmininkas Grzegorzas Dolnikas. Jam pritaria ir „Teisės ir teisingumo“ atstovas Ryszardas Terleckis, teigiantis, kad „iki šiol Lenkijoje tebestovintys paminklai sovietų armijai kelia tik slogius prisiminimus“.
Lenkijos seimui jau pateikti du įstatymų projektai, turintys reglamentuoti komunizmo simbolių pašalinimą. Vakar pritarta vienam iš jų, kuris vadinasi „Dėl atmintinų tautai vietų“. Jame numatyta, prie vaivadijų įkurti Tautos atminties išsaugojimo tarybas, kurios ir turės nuspręsti, ką verta laikyti atmintinu objektu, o ką ne. Į tarybą bus įtraukti autoritetą vaivadijose pelnę žmonės, t.y. tie, kurie „nusipelnė puoselėdami tautos atmintį“.
Tautos atminties išsaugojimo taryba ir nurodys vaivadai, kuriuos paminklus reikia demontuoti ar kitokias komunizmo laikais laikytas atmintinas vietas ištrinti iš atminties. Tai nebūtinai turi būti su komunizmu susiję paminklai, bet ir antipatriotines nuotaikas kurstantys reliktai. Be vaivadų pašalinti komunizmą primenančius objektus turės teisę ir miestų burmistrai. Jiems net nereikės gauti miesto tarybos pritarimo.
Antrasis etapas prasidės šį rudenį, kai Seimo nariai pradės svarstyti partijos „Teisė ir teisingumas“ pateiktą projektą „Dėl komunizmo simbolių pašalinimo iš viešojo gyvenimo“. Jį priėmus vietos valdžia bus įpareigota pakeisti gatvių ir aikščių, pavadintų komunizmo didvyrių vardais arba kitaip įprasminusių komunizmą, pavadinimus.
Tačiau istorikas Andrzejus Paczkowskis mano, kad teisė nuspręsti kokius totalitarizmo paminklus reikia pašalinti turi būti suteikta vietos visuomenei. Istorikas bijo, kad verčiant praėjusios epochos paminklus arba keičiant gatvių pavadinimus gali būti prieita iki absurdo. Jis pateikė konkretų pavyzdį iš Bielsko-Bialo miesto. Jame Raudonųjų viršūnių gatvė buvo pervadinta tik todėl, kad jos pavadinime buvo žodis „raudonųjų“, kažkam asocijavęsis su Sovietų Sąjunga, nors iš tiesų tai reiškė tik raudonas viršūnes.