2009-aisiais mirčių, susijusių su narkotikais ir prekyba jais, skaičius dar išaugo ir buvo sumuštas 2008-ųjų „rekordas“.
Nors vyriausybė dar nepaskelbė oficialių skaičių, tačiau pasak žiniasklaidos pernai net 7600 žmonių žuvo su narkotikais susijusiuose nusikaltimuose. 2008-aisiais – daugiau nei tūkstančiu mažiau,
Nuo 2006-ųjų gruodžio, kuomet prezidentas Felipe Calderonas paskelbė karą prieš narkotikus, mirė net 15 000 žmonių. Nepaisant to, jog prezidento administracija kartoja, jog dauguma žuvusiųjų – nusikalteliai, o ne taikūs gyventojai, pasak kai kurių analitikų, situacija jau panašėja į pilietinį karą.
Daugiausia žuvusiųjų – Juarezo mieste, esančiame pasienyje su Teksasu. Žiniasklaida praneša, jog 2009-aisiais čia užfiksuotos net 2 575 mirtys. Prieš metus jų buvo 1 600. Chihuahua valstijoje, kurioje yra Juarezas, įvykdoma net 30 proc. šalies žmogžudysčių.
„Tai buvo labai sunkūs metai“, - pasakojo miesto meras Jose Reyes Ferriz.
Juareze įsikūrę du pagrindiniai narkotikų karteliai – Juarezo ir Pacific, tarpusavyje kovojantys dėl rinkos. Kovos „įrankiai“ – ginkluotos gaujos. Su Juarezo karteliu susijusioje Aztecas grupėje yra net 7000 narių, kurių 1 200 dienas leidžia už grotų. Pacific kartelio pusėje kovoja Mexicles ir Artistas Asesinos (AA – menininkai žudikai liet.). Mexilces turi 1200, o AA – 600 narių.
„Grupių kova tarpusavyje – itin nuožmi“, - kalbėjo miesto meras, tačiau pridūrė, jog tikisi pagerėjimo 2010-aisiais.
Didžiausios viltys siejamos su nevyriausybine programa – Juarezo miestas pradeda bendradarbiauti su Crime Stoppers International – organizacija, kuri dirba tiesiogiai su gyventojais, surinkdama informaciją apie nusikaltimus bei perduodama juos valdžiai.
Pasaulyje Crime Stoppers International vykdo 1200 programų. Meksika – pirmoji su organizacija pradėjusi bendradarbiauti Lotynų Amerikos šalis, Juarezas – pirmasis tiesiogiai su ja bendradarbiaujantis miestas.
Tikimasi, jog Juarezo gyventojai bendradarbiaus su organizacijos darbuotojais, mat jie garantuoja visisšką anonimiškumą.