Žmonijai per ateinančius penkis dešimtmečius reikia smarkiai sumažinti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, kad būtų galima kontroliuoti pasaulinį atšilimą, bet tam reikia tik mažytės pasaulio produkcijos dalies, sakoma penktadienį parengtoje svarbioje Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje dėl klimato pokyčių.
Tarpvalstybinės klimato kaitos tarybos (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) trečioje savo ataskaitoje nurodo, kad pastangos neleisti vidutinei temperatūrai padidėti daugiau kaip dviem laipsniais pagal Celsijų atsieis tik 0,12 proc. pasaulio metinio bendrojo vidaus produkto (BVP).
"Tai mažas mokestis ... (už) didelės žalos klimatui rizikos sumažinimą", - po derybų, kurios užsitęsė ilgiau nei numatytas keturias dienas, žurnalistams sakė "Greenpeace" patarėjas Billas Hare'as (Bilas Heras), kuris padėjo parengti minimą ataskaitą.
"Tai puiki ataskaita, ... labai stipri ir ji rodo, kad ekonomiškai ir techniškai įmanoma smarkiai sumažinti išmetimą, pakankamai, kad šiltėjimas būtų apribotas 2 laipsniais, - sakė jis. - Ji rodo, kad to ... kaštai yra gana nedideli".
Kad nebūtų peržengtas tas 2 laipsnių slenkstis, už kurio, kaip sako mokslininkai, grėstų pražūtingi pasaulio klimato pokyčiai, anglies dvideginio išmetimą iki 2050 metų reikia sumažinti 50-85 procentais.
Tačiau technologijų pažanga, ypač efektyvesnių elektros energijos gamybos ir panaudojimo srityje, reiškia, kad tokie tikslai yra pasiekiami, pažymima ataskaitoje.
Joje akcentuojamas atominės, saulės ir vėjo energijos naudojimas, energiją taupyti padedančios pastatų ir apšvietimo technologijos. Taip pat pažymima, kad įmanoma surinkti ir sandėliuoti anglies dvideginį, išmetamą iš šiluminių elektrinių, naftos ir dujų gręžimo bokštų.
VEIKSMŲ REIKIA DABAR
Ataskaitoje, dėl kurios susitarė mokslininkai ir vyriausybių pareigūnai iš daugiau kaip 100 valstybių, nauja politika nedėstoma. Joje apžvelgiami naujausi mokslo duomenys dėl išmetalų kiekio mažinimo kaštų ir metodų; ji turi pasitarnauti vyriausybėms kaip tam tikras gairių planas.
Dabartinė politika yra netinkama, ir veiksmų reikia jau dabar, pabrėžia ataskaitos rengėjai.
Net ryžių sodinimo laiko pakeitimas ar geresni galvijų ir avių auginimo metodai gali sumažinti į atmosferą išskiriamo metano, kuris taip pat sukelia šiltnamio efektą, kiekį, sakoma ataskaitoje, kurią rengiant buvo pasinaudota 2,5 tūkst. mokslininkų darbu.
Ankstesnėse dviejose Tarpvalstybinės klimato kaitos tarybos ataskaitose buvo pateiktos liūdnos prognozės dėl žmogaus sukelto pasaulinio atšilimo, sukeliančio didesnį badą, sausras, karščius ir vandenynų vandens lygio palikimą, dėl kurio gali būti užlietos kai kurios salos.
Kinija, kuri pagal į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį yra antroji valstybė pasaulyje po Jungtinių Valstijų, norėjo, kad į ataskaitą nebūtų įtrauktos formuluotės apie išmetimo masto stabilizavimą maždaug ties dabartiniu lygiu iš dalies dėl to, kad trūksta ekonominių studijų.
Kuo staigesnis išmetimo mažinimas, tuo brangiau tai atsieis pasaulio ekonomikai, sakoma ataskaitoje.
2030 metais šių dujų išmetimo apribojimo ties "stabilizavimo" lygmeniu - 445-710 ppm (milijoninių dalių) anglies dvideginio ekvivalento - kaštų diapazonas yra nuo pasaulio BVP sumažėjimo 3 proc. iki nedidelio padidėjimo.
Tačiau atskiruose regionuose kaštai gali reikšmingai skirtis nuo pasaulinio vidurkio, priduria ataskaitos rengėjai.
Dabar šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija yra maždaug 430 ppm anglies dvideginio ekvivalento.