„Ypač džiugino vandens patranka, kuri nė karto taip ir nesušlapino demonstrantų, tačiau gerokai aplaistė milicininkus. Vėliau išvis išsijungė – sugedo. Garsinės granatos irgi neaišku kaip veikė. Daugiau nei pusė jų vietoje priešui siaubą įvaryti turinčio garso išleisdavo kažką panašaus į petardos šnypštelėjimą,“ - teigė aktyvistas.
„Paradoksalu, bet Fiodorovyčiaus režimas gali žlugti būtent dėl korupcijos“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė K. Reuckis.
Vaizdai su už visko kliūvančiais ir griūnančiais Berkuto pareigūnais, gėdingai pralaiminčiais poziciją prieš „organizuotus“ mitingo dalyvius, neveikiančios vandens patrankos ir garsinės bombos gali rodyti, kad korupcija galėjo išvešėti net ir prioritetiniuose milicijos padaliniuose, o korupcinė valdžios politika gali atsisukti prieš ją pačią.
(papildyta 12.09) Ukrainos miliciją nuo akmenimis, plaktukais ir molotovo kokteiliais ginkluotų demonstrantų saugos snaiperiai, praneša censor.net.ua.
Kaip praneša Ukrainos žiniasklaida, snaiperiai pastebėti ant aplinkinių namų stogų. Tuo metu pasipriešinimas valdžios struktūroms tęsiasi, mitinguojantys mėto į "Berkut" akmenis, šie atsako garsinėmis granatomis.
(papildyta 11.40) Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota nesėkminga "Berkut" milicininkų ataka, pasibaigusi demonstrantų kontrataka, kuri privertė milicininkus paniškai bėgti į užsiimtą poziciją.
Vaizdo įraše matosi kaip pareigūnai vorele išbėga iš uždangos, bandydami išvaikyti per arti priėjusius riaušininkus. Tačiau dėl aiškios jėgų persvaros yra priversti trauktis.
Naktinį Kijevą nušvietė apokaliptiniai vaizdai: degė mašinos, keliose vietose kilo riaušės
Kijevo centre po protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimų vyko precedento neturinčios scenos - nakties dangų nušvietė padegtų autobusų liepsnos, protestuotojai lupo iš grindinio akmenis ir svaidė juos į milicininkus, tvyrojo tiršti ašarinių dujų debesys.
Per susirėmimus, kurie priminė lemiamas kautynes, antivyriausybiniai protestuotojai stengėsi pralaužti milicijos kordoną aplink vyriausybės pastatus, kaip ginklus panaudodami kone visas jiems pasiekiamas priemones.
Į miliciją buvo svaidomi Molotovo kokteiliai, kai beisbolo lazdomis ir grandinėmis ginkluoti demonstrantai periodiškai puldavo saugumo pajėgų rikiuotę. Protestuotojai atsitraukdavo ir puldavo vėl.
Pagrindiniai opozicijos lyderiai, organizuojantys jau du mėnesius trunkančius protestus prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių, išsižadėjo veiksmų, kurių, regis, ėmėsi gerai organizuotos radikalų grupės.
Kai kurie protestuotojai atrodė siurrealistiškai – su, pavyzdžiui, sovietinėmis dujokaukėmis, kad apsisaugotų nuo milicijos skleidžiamų ašarinių dujų, ir šiltais slidininkų drabužiais, turėjusiais ginti nuo minusinės temperatūros.
Vidaus reikalų ministerijai perspėjus, kad filmuojama kiekviena renginio minutė, protestuotojai dangstė veidus kepurėmis-kaukėmis ir šalikais.
Susirėmimų epicentre prie legendinio futbolo stadiono „Dynamo Kiev“ sproginėjo milicininkų svaidomos kurtinamosios granatos ir aidėjo nepertraukiamas protestuotojų barškinimas metaliniais vamzdžiais.
„Stovėsime iki pat galo“, - skandavo šimtai susirėmimuose dalyvavusių protestuotojų.
Protestuotojų svaidytų akmenų krušai krintant ant milicininkų, šie bandė apsisaugoti susiburdami į „vėžlį“ ir prisidengdami savo skydais.
Demonstrantai padegė penkis milicijos autobusus ir du sunkvežimius. Milicijos pranešime sakoma, kad visos tos transporto priemonės, išskyrus vieną, buvo visiškai sunaikintos.
Po daugiau kaip 10 valandų trukusių susirėmimų saugumo pajėgos bandė paimti viršų intensyviau naudodamos vandens patranką, bet protestuotojai nesitraukė.
„Pasakykite visiems, kad mums reikia daugiau benzino Molotovo kokteiliams. Parašykit tai „Facebook“, - sakė vienas protestuotojas.
Milicija taip pat panaudojo gumines kulkas – pirmą kartą per beveik du mėnesius trunkančius protestus prieš vyriausybės atsisakymą pasirašyti sutartį su Europos Sąjunga (ES).
Aktyvistai sakė, kad jos sužeidė dešimtis žmonių.
Kiti skundėsi dėl pagrindinės srovės protestų judėjimo, kuris iki šiol nesugebėjo mesti rimto iššūkio V.Janukovyčiui, trūkumų.
„Pažiūrėkit, čia nėra nė vieno parlamentaro, - sakė kitas protestuotojas. - Mums nereikia šių silpnavalių“.
Susirėmimuose dalyvavo keli šimtai radikalių protestuotojų, o dar keli tūkstančiai pritariamai stebėjo.
Mieste aidėjo kurtinamosios granatos ir būgnų tratėjimas; gerokai po vidurnakčio dar neatrodė, kad neramumai greitai nuslops.
Ilgesnį laiką išbūti įvykio vietoje be dujokaukės buvo beveik neįmanoma dėl ašarinių dujų koncentracijos. Žmonės be dujokaukių pritūpdavo, nes pažeme oras buvo švaresnis.
Baltieji rūmai paragino tuoj pat nutraukti smurtą Ukrainoje
Baltieji rūmai sekmadienį paragino tuojau pat nutraukti susirėmimus tarp saugumo pajėgų ir protestuotojų Ukrainoje ir perspėjo dėl galimų sankcijų.
Dešimtys žmonių buvo sužeisti per kruvinus susirėmimus Ukrainos sostinėje Kijeve, kurie vyko jau beveik du mėnesius tęsiantis opozicijos protestams prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių.
„Esame labai susirūpinę dėl smurto, šiandien vykstančio Kijevo gatvėse, ir raginame visas šalis nedelsiant deeskaluoti situaciją“, – sakoma Nacionalinio saugumo tarybos atstovės Caitlin Hayden pareiškime.
„Didėjanti įtampa Ukrainoje yra tiesioginė vyriausybės nesugebėjimo pripažinti teisėtų savo žmonių nusiskundimų pasekmė“, – sakoma pareiškime.
Naujausias smurto protrūkis įvyko 200 tūkst. žmonių nepaisius naujų suvaržymų protestams ir susirinkus į mitingą prieš V.Janukovyčių.
Per kone apokaliptines scenas netoli parlamento protestuotojai padegė kelis milicijos autobusus ir automobilius, svaidė akmenis ir Molotovo kokteilius į saugumo pajėgas. Milicija atsakė ašarinėmis dujomis ir kurtinančiosiomis granatomis.
C.Hayden sakė, kad Ukrainos vyriausybė ėmėsi „žingsnių Ukrainos demokratijos pamatams susilpninti laikydama nusikaltimu taikius protestus ir atimdama iš pilietinės visuomenės bei politinių oponentų svarbias demokratines įstatymines garantijas“.
Prezidento Baracko Obamos administracija taip pat atnaujino raginimus Ukrainos vyriausybei surengti derybas su opozicija.
„Raginame Ukrainos vyriausybę imtis žingsnių, kuriais būtų siekiama geresnio kelio Ukrainai žengiant į priekį, įskaitant antidemokratinių įstatymų, pasirašytų pastarosiomis dienomis, anuliavimą, riaušėms pasirengusios milicijos atitraukimą iš Kijevo centro ir dialogo su politine opozicija pradėjimą“, – sakė C.Hayden.
Atstovė perspėjo, kad „JAV ir toliau svarstys papildomus žingsnius, tarp jų – sankcijas, reaguojant į smurto naudojimą“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.