• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos premjeras Wen Jiabao (Ven Dziabao) suteikė naują impulsą bendradarbiavimo su priešininke kaimyne Japonija perspektyvoms, tačiau paragino šią šalį darbais paremti atsiprašymus dėl agresijos karo metais ir nepritarti Taivano nepriklausomybei.

REKLAMA
REKLAMA

Wen Jiabao ketvirtadienį kreipėsi į japonų parlamentarus, kuriems perdavė Pekino draugystės žinią. Kalba parlamente yra dalis premjero trijų dienų vizito, kurio metu jis daugiau dėmesio skiriama simboliniams gestams, o ne konkrečioms pastangoms išspręsti nesutarimus dėl energetikos, teritorijos ir istorijos, programos dalis.

REKLAMA

Tačiau nepaisant džiugios vizito atmosferos Wen Jiabao priminė Tokijui, kad Kinija atsargiai žiūri į tai, kaip Japonija traktuoja savo militaristinę praeitį ir didesnės Azijos dalies, įskaitant Kiniją, okupaciją, kuri truko iki 1945 metų.

"Kinų liaudis patyrė katastrofą per Japonijos surengtą karinę invaziją", - sakė Wen Jiabao įstatymų leidėjams, primindamas apie pastaraisiais metais Japonijos lyderių išsakytus atsiprašymus.

REKLAMA
REKLAMA

"Nuoširdžiai tikimės, jog Japonija pasinaudos praktiniais veiksmais, kad įrodytų savo viešus pareiškimus ir pažadus", - sakė kinų premjeras.

Įtampa kinų ir japonų santykiuose paaštrėjo, kai Japonijos premjero pareigas ėjo Shinzo Abe (Šindzo Abės) pirmtakas Junichiro Koizumi (Džiuničiras Koidzumis), kasmet lankydavęsis prieštaringai vertinamoje Tokijo Jasukunio šventykloje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jasukunio šventykla įrengta 2,5 mln. japonų karių, kritusių pilietiniuose ir užsienio karuose, dvasioms, tarp jų - Antrojo pasaulinio karo laikų lyderiams, kurie yra pripažinti karo nusikaltėliais, paminėti. Kinija ir Pietų Korėja, patyrusios didžiausią japonų agresiją, šią šventyklą laiko Japonijos militarizmo simboliu.

REKLAMA

Wen Jiabao savo kalboje tiesiogiai nepaminėjo šios šventyklos, tačiau prieš kelionę duotame interviu griežtai paragino japonų premjerą atsisakyti vizitų į ją. Anksčiau Sh.Abe lankėsi joje, tačiau atsisakė nurodyti, ar vyks ten į būdamas premjeru.

GRIEŽTA POZICIJA DĖL TAIVANO

Wen Jiabao taip pat nepagailėjo griežtų žodžių dėl Taivano, buvusios japonų kolonijos, kuri nuo 1949 metų atsiskyrusi nuo žemyninės Kinijos ir gyvena savarankiškai. Pekinas šią salą laiko savo teritorijos dalimi ir tvirtina, kad ji turi susitaikyti su mintimi, jog ilgainiui visa Kinija bus suvienyta.

REKLAMA

Kinija kritikavo Japoniją, kad ji palaiko perdėm glaudžius ryšius su jėgomis, apsisakančiomis už visišką Taivano nepriklausomybę nuo Pekino.

"Mes visomis savo galiomis sieksime taikaus Taivano klausimo sprendimo, tačiau niekada nesutiksime su Taivano nepriklausomybe", - sakė Wen Jiabao.

"Viliamės, kad Japonija gali suprasti, koks opus Taivano klausimo pobūdis, todėl laikysis savo pažadų ir apgalvotai elgsis šiuo klausimu".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wen Jiabao kalba buvo pirmasis Kinijos lyderio kreipimasis į Japonijos parlamentą per daugiau nei 20 metų ir yra dar vienas svarbus žingsnis tęsiant abiejų šalių pastarojo meto pastangas užmiršti pagiežą dėl praeities ir užmegzti bendradarbiavimą.

Wen Jiabao didžiausią dėmesį skyrė praeities pavyzdžiams apie kinų ir japonų draugystę ir priminė, kaip ankstesniais laikais glaudžiai bendravo kinų ir japonų budistų vienuoliai.

REKLAMA

"Mūsų santykių raidos procese būta pakilimų ir nuosmukių, tačiau mūsų draugystės pamatas toks pat nepajudinamas, kaip Tai Šanis ir Fudžijama", - sakė kinų premjeras, paminėdamas šventus Kinijos ir Japonijos kalnus.

PAPRASTUMAS

Wen Jiabao vizito metu kaip diplomatijos priemonę pamėgino pasitelkti ir paprastumą - anksti ryte jis bėgiojo ir šnekučiavosi su Tokijo gyventojais bei pažadėjo, kad penktadienį per apsilankymą Kiote pažais krepšinį.

REKLAMA

Pekinas nenori konfrontacijos dėl jūrų sienų ar energetikos, ir tikisi užmiršti pagiežą dėl Tokijo invazijos, sakė kinų premjeras parlamente.

Be to, jis dar kartą patikino Japoniją, kad ji neturėtų būgštauti dėl augančios Pekino karinės galios.

"Galiu prisiimti asmeninę atsakomybę už savo žodžius, kad Kinija pasisako už taikią raidą", - sakė Wen Jiabao, kurio kalba buvo tiesiogiai transliuojama per televiziją ir Japonijoje, ir Kinijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wen Jiabao pakartojo, kad Kinija pasirengusi ir nori ieškoti būdų, kaip drauge ieškoti energijos išteklių ginčijamuose Rytų Kinijos jūros vandenyse, bei paragino imtis aktyvesnių šios problemos sprendimo paieškų.

"Paverskime Rytų Kinijos jūrą taikos, draugystės ir bendradarbiavimo jūra", - sakė premjeras, pakartodamas dažnai sakomą šūkį.

REKLAMA

Tačiau trečiadienį per Wen Jiabao ir Sh.Abe susitikimą nepavyko pasiekti konkrečios pažangos sprendžiant ginčą dėl ribos tarp šalių ekonominių zonų šiame rajone.

Wen Jiabao siekia, kad Kinijos augimas būtų labiau tolygus ir mažėtų aplinkos tarša bei energijos suvartojimas. Premjerą lydinčioje delegacijose gausu ekonomikos ir energetikos pareigūnų, kurie tikisi perimti Japonijos patirtį šioje srityje.

REKLAMA

Ketvirtadienį Kinijos energetikos politiką formuojančios Nacionalinės plėtros ir reformų komisijos vadovas Ma Kai kreipėsi į abiejų šalių pareigūnus, atsakingus už energetiką.

Ma Kai sakė, kad Kinijos pastangos efektyviau naudoti energiją ir sumažinti taršą atveria "milžiniškas investavimo galimybes", ir paragino japonų verslininkus jomis pasinaudoti.

REKLAMA
REKLAMA

Forume dalyvaujančios japonų ir kinų kompanijos pranešė pasirašiusios susitarimus, kurie ateityje gali atverti kelią bendriems naftos ir dujų projektams, įskaitant Rytų Kinijos jūroje.

Wen Jiabao ketvirtadienį kreipėsi į japonų verslo įmonių vadovus bei turėjo susitikti su pareigūnais galutinai suderinti planus dėl ekonominio dialogo prekybos ir investicijų klausimais.

Abiejų valstybių ekonomikos yra glaudžiai susijusios. Kinija kartu du Honkongu yra didžiausia Japonijos prekybos partnerė. Pernai dvišalė prekyba sudarė beveik 29 trilijonus jenų (624 mlrd. litų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų