• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kijeve vyksta ESBO ministrų susitikimas, didėja Vakarų ir Rytų priešpriešos tikimybė (papildyta 12.52)

Ukrainos vyriausybė kalba apie pirmalaikių rinkimų galimybę

(papildyta 12.52) Jungtinės Valstijos palaiko ukrainiečius, dalyvaujančius protestuose už ateitį Europoje, ir Ukrainos vyriausybė turėtų įsiklausyti į savo žmonių siekius, ketvirtadienį Kijeve sakė JAV aukšto rango diplomatė.

(papildyta 12.52) Jungtinės Valstijos palaiko ukrainiečius, dalyvaujančius protestuose už ateitį Europoje, ir Ukrainos vyriausybė turėtų įsiklausyti į savo žmonių siekius, ketvirtadienį Kijeve sakė JAV aukšto rango diplomatė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

„Palaikome Ukrainos žmones, kurie savo ateitį mato Europoje“, - sakė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland (Viktorija Njuland), pradėdama Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) susitikimą Kijeve.

REKLAMA

Pasak jos, Jungtinės Valstijos ragina „Ukrainos vyriausybę įsiklausyti į savo žmonių balsą“.

„Tai Ukrainos momentas. Patenkinti žmonių aspiracijas arba nuvilti juos ir rizikuoti nusiristi į chaosą bei smurtą“, - pridūrė V.Nuland.

Ji atstovauja Jungtinėms Valstijoms ESBO susitikime, nes valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) atšaukė planus dalyvauti, kai Ukraina atsisakė pasirašyti svarbią sutartį su Europos Sąjunga (ES).

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos vyriausybės sprendimas atidėti sutartį su ES išprovokavo masinius gatvių protestus, kuriuose dalyvauja proeuropietiškai nusiteikę ukrainiečiai.

 

(papildyta 11.36) Užsienio diplomatai ketvirtadienį susirinko Ukrainos sostinėje, krečiamoje didelių protestų prieš vyriausybės sprendimą įšaldyti suartėjimą su Europos Sąjunga (ES) ir vėl atsigręžti į Maskvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keli tūkstančiai aktyvistų ketvirtadienio rytą tęsė mitingus centrinėje Kijevo aikštėje ir laikė apsupę vyriausybės pastatus, kai Vakarų šalių delegatai rinkosi į svarbios Europos saugumo organizacijos susitikimą.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dabar yra išvykęs į Kiniją, o vyriausybė nedemonstravo beveik jokių ženklų, kad ketina nusileisti protestuotojams.

REKLAMA

Milicija žadėjo nenaudoti jėgos, tačiau teisėsaugos pareigūnai sulaikė dešimtis demonstrantų bei ėmėsi tirti jų veiksmus.

Šias demonstracijas išprovokavo V.Janukovyčiaus sprendimas atsisakyti pasirašyti sutartį su ES, patiriant didelį Maskvos spaudimą.

Protestuotojų pasipiktinimas taip pat padidėjo, kai saugumo pajėgos savaitgalį išvaikė nedidelę taikią demonstraciją.

REKLAMA

Kelių šalių diplomatijos vadovai, tarp jų JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris), nusprendė nevykti į Kijeve vyksiantį ESBO ministrų lygio susitikimą.

Tačiau į Kijevą atvyko keli veikėjai, galintys daryti didelę įtaką Ukrainos krizėje, įskaitant Švedijos užsienio reikalų ministrą Carlą Bildtą (Karlą Biltą), Lenkijos Radoslavą Sikorskį (Radoslavą Sikorskį) ir Vokietijos Guido Westerwelle (Gvidą Vestervelę).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp dalyvių taip pat buvo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, todėl šiame susitikime didėja priešpriešos tarp Rytų ir Vakarų tikimybė.

G.Westerwelle pabrėžtinai aplankė protestus Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje ir po susitikimo su opozicijos lyderiais sakė žurnalistams, kad „Europos vartai“ Ukrainai tebėra atvertos.

REKLAMA

„Ukraina turi būti ant Europos denio, ir Europos pasiūlymai tebegalioja“, – pažymėjo jis.

Kreipdamasis į ESBO susitikimo dalyvius, Ukrainos premjeras Mykola Azarovas pareiškė, kad vyriausybė „pasiruošusi dialogui“ su oponentais.

Tačiau jis pasmerkė „ekstremistines jėgas“ tarp protestuotojų ir sakė, kad Ukrainos ateitį lems demokratiniai rinkimai.

REKLAMA

 

Ukrainos vyriausybė neatmeta galimybės tartis su opozicija dėl pirmalaikių rinkimų, ketvirtadienį pareiškė vienas aukšto rango pareigūnas prieš susitikimą Kijeve su aukštais Europos diplomatais.

„Turime surengti derybas“, – premjero pirmasis pavaduotojas Sergejus Arbūzovas atsakė, kai buvo paklaustas Ukrainos televizijos 5-ojo kanalo, ar mano, kad pirmalaikiai parlamento ir prezidento rinkimai leistų išspręsti priešpriešą su eurointegracijos šalininkais, rengiančiais demonstracijas visoje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tuomet, kai bus oficialūs pasiūlymai, (turėsime) juos aptarti“, – pridūrė jis.

37 metų S. Arbūzovas laikomas svarbiu nariu „šeimoje“, kuriai priklauso artimiausi prezidento Viktoro Janukovyčiaus šalininkai, darantys didelę įtaką jam priimant sprendimus.

Šie komentarai buvo išsakyti jau beveik dvi savaites Ukrainoje vykstant masiniams protestams prieš vyriausybės sprendimo nepasirašyti asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES).

REKLAMA

Ketvirtadienį aukšti Europos diplomatai dalyvaus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime Kijeve.

V. Janukovyčius šiuo metu yra išvykęs į Kiniją su valstybiniu vizitu.

ES sveikina „gilius europietiškus“ Ukrainos žmonių siekius

Europos Sąjungos (ES) prezidentas Hermanas van Rompuy  trečiadienį pareiškė, kad „gilūs europietiški ukrainiečių siekiai yra aiškūs ir kad Bendrija yra pasiruošusi į juos atsakyti, Ukrainą apėmus audringoms demonstracijoms už glaudesnius ryšius su Europa.

REKLAMA

Vokietijai pareiškus, kad ES durys turi būti paliktos atviros Ukrainai, H.Van Rompuy paragino tą šalį pasirašyti su Bendrija sutartį dėl politinės asociacijos ir laisvosios prekybos, kurią Kijevo vyriausybė atmetė praeitą savaitę ir išprovokavo masinius protestus.

„Europos Sąjunga pasiruošusi atsakyti į gilius europinius Ukrainos žmonių siekius, labai aiškius ir matomus šiomis dienomis, – H.Van Rompuy sakė per spaudos konferenciją Romoje. – Asociacijos sutartis, įskaitant plačią ir visapusišką laisvosios prekybos erdvę, siūlo ateitį nepriklausomai ir moderniai Ukrainai.“

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pasisakė prieš per didelės jėgos naudojimą, kai praeitą savaitgalį milicija Kijeve griežtai mėgino numalšinti protestus.

„Raginu visas šalis pademonstruoti susitvardymą ir gerbti piliečių teises bei laisves. Perdėtas policijos jėgos naudojimas yra nepriimtinas“, – pabrėžė ES prezidentas.

Demonstracijos Ukrainoje prasidėjo, kai šalies vyriausybė, spaudžiama Rusijos, atsisakė pasirašyti asociacijos sutartį, kuri galėtų tapti pirmuoju žingsniu narystės ES link.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų