Šiuo metu oficialiais duomenimis gaisrą gesina virš 600 gaisrininkų, keturi lėktuvai ir kita gelbėtojų technika. Tačiau suvaldyti daugiau nei 10 tūkst. kv. m. plote išplitusios ugnies nepavyksta nuo pat ankstyvo sekmadienio ryto, kai į kelias dyzelinio talpas pataikė ukrainiečių dronai ir kilo gaisras.
Gesinant gaisrą nukentėjo jau 42 gaisrininkai, bent 18 atsidūrė ligoninėje, 5 iš jų – reanimacijoje.
Rugpjūčio 20 d. Volgodonsko vyskupijos „Telegram“ kanale buvo paskelbta dviejų kunigų, stovinčių prie Dievo Motinos ikonos, nuotrauka. Fone matyti Proletarsko naftos bazėje kilusio gaisro dūmai.
Tačiau maldos nepadėjo – ugnis ir toliau plinta, o rugpjūčio 20-osios vakare pasirodė pranešimai apie naujų talpų sprogimus ir nesuvaldomą gaisrą.
Dega vidutinio Rusijos miesto metinio biudžeto vertės turtas
Bendra degančioje Proletarsko bazėje laikomų degalų vertė yra apie 180 mln. eurų, paskaičiuota „The Wall Street Journal“, remiantis Rusijos vidaus dyzelino kaina (apie 500 eurų už toną).
Naftos produktų bazėje išvis yra 74 degalų rezervuarai, kurių kiekvieno talpa – 5 000 tonų. Skaičiuojant rubliais, juose esančio dyzelino vertė yra apie 18 mlrd. rublių (apie 180 mln. eurų).
„The Moscow Times“ paskaičiavo, kad tai prilygsta tokių miestų kaip Orelė (14,6 mlrd. rublių), Kurskas (16,4 mlrd. rublių) ar Iževskas (21,4 mlrd. rublių) metiniam biudžetui ir 1,5 karto viršija, pavyzdžiui, Smolensko (12 mlrd. rublių) ar Ivanovo (11,1 mlrd. rublių) iždą.
Slaptas objektas, priklausantis Rusijos rezervui
Oficialiai Rusijos valdžia neskelbia, kas tai per objektas. Anksčiau buvo skelbta, kad dyzelinio kuro talpos Proletarske priklauso bendrovei „Gazprom“. Viešuose pranešimuose institucijų (savivaldos ar gelbėtojų) rašoma tiesiog apie „gesinamus sandėlius“, nenurodant jų savininkų.
Portale „161“ rašoma, kad remiantis vaizdine medžiaga, tikėtina, dega valstybės gamyklos „Flagman“ teritorija. Tačiau viešai prieinamos informacijos apie šią valstybei priklausančią bendrovę faktiškai nėra – nei apie jos įkūrėją, nei kas jai vadovauja.
Išsiaiškinta, kad 2022-ųjų pabaigoje gamykla vadinosi „Kavkaz“ (vėliau galėjo būti pervadinta) ir priklausė Rusijos rezervui.
Rusijos rezervas (oficialiai – Rusijos valstybinių rezervų federalinė agentūra) – viena iš labiausiai uždarų Rusijos valstybės struktūrų: tai agentūra, kurioje saugomi kritinės svarbos resursai karo, mobilizacijos ar nepaprastųjų situacijų atveju.Viešai situacija piktinosi net ir leidinio 161.ru žurnalistas Aleksandras Ševčenka.
„Nieko apie sudėtingą gaisrą, sprogimus, didžiulį nukentėjusiųjų skaičių. Apsimeta, kad nieko svarbaus – tiesiog kažkas kartu su kitomis bėdomis, kurios įvykio regionuose tą dieną“, – apmaudą liejo savo komentare jis.
Šokiravo jį ir tai, kad apie milžinišką gaisrą nebuvo net užsiminta valstybinės televizijos žinių laidoje. Jeigu objektas iš tiesų priklauso Rusijos rezervui, tai galėtų paaiškinti, kodėl apie faktą nutylima valstybinių informavimo šaltinių pranešimuose. Rusijos valdžia nenori, kad gyventojai žinotų apie smūgį šalies kritinės svarbos atsargoms, ypač kai gaisro niekaip nepavyksta užgesinti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!