Praėjusį pavasarį nuotaikos Ukrainoje buvo optimistinės. Vakarai pritarė prezidento Volodymyro Zelenskio raginimui suteikti karinę paramą pavasario puolimui ir vyravo optimizmas, kad žiauri Rusijos invazija į Ukrainą pasibaigs.
Tačiau po metų ilgai lauktas Ukrainos pavasario puolimas neatnešė jokių reikšmingų pokyčių fronto linijoje. Negana to, 2024-ieji prasidėjo Rusijai pirmaujant Donbase.
Gyvybiškai svarbi Vakarų karinė pagalba Ukrainai mažėja, o prezidentas Vladimiras Putinas jaučiasi drąsiau dėl neseniai įvykusių rinkimų rezultatų ir didėjančio karinio pranašumo prieš Ukrainą.
Vakarų aukštųjų technologijų tikslieji ginklai suteikė Ukrainos kariuomenei lemiamą pranašumą prieš Rusijos užpuolikus, tačiau praėjus dvejiems karo metams Vakarų karinės lėšos sumažėjo. Dėl to prezidento V. Zelenskio ir jo kolegų ukrainiečių ateitis atrodo vis niūresnė.
Reikia rimtos pagalbos
Aukšto lygio kariniams veiksmams reikia milžiniškų šaudmenų ir ginklų kiekių, todėl reikia greitai mobilizuoti sukurtą gynybos pramonės bazę, kad būtų užtikrintas reikiamas šaudmenų kiekis ir kokybė.
Nors Vakarų gynybos pramonės bazė turi gerokai didesnį potencialą nei Rusija, Vakarai neskubėjo investuoti. Priešingai, Rusijos gynybos pramonė šiuo metu yra tris kartus didesnė nei karo pradžioje, o Rusijos pajamos iš naftos palaiko ginklų srautus iš Šiaurės Korėjos ir Irano.
Nepaisant tvirtos Vakarų politinės retorikos, kuria remiama Ukraina, veiksmai kalba garsiau nei žodžiai, ir V. Putinas jaučiasi padrąsintas Vakarų neryžtingumo dėl įsipareigojimų kovoti su Rusijos agresija. V. Putinas gerai žino, kad Rusija turi didelį karinį ir ekonominį pranašumą prieš Ukrainą.
Tačiau jis taip pat žino, kad Rusija negali prilygti nei NATO, nei suderintai ir ryžtingai Vakarų karinės paramos prezidentui V. Zelenskiui kampanijai.
Vakarų parama
Kyla klausimas, ar Vakarų parama ir toliau bus tokio lygio, kokio reikia? V. Putino grasinimai turi atgarsį – net jei jis negali rizikuoti karu su NATO.
V. Putinas nuolat grasino eskalacija, atsakydamas į Vakarų karinę pagalbą Ukrainai. Karo pradžioje Vakarai delsė suteikti prieštankinių ginklų dėl V. Putino grasinimų.
Tačiau galiausiai Vakarai sutiko atsiųsti modernių tankų, o vėliau ir tolimojo nuotolio raketų, pavyzdžiui, „Storm Shadow“, nepaisydami vis didėjančios V. Putino grasinimų tirados.
Tačiau net ir dabar dėl Rusijos grasinimų imtis atsakomųjų veiksmų prieš Vokietiją, vėluojama tiekti raketas „Taurus“.
V. Putinas žino, kad negali sau leisti sukelti karo su NATO ar Vakarais, tačiau jo grasinimai atsiliepia susinervinusiems Vakarų lyderiams.
Duotų pasitikėjimo savimi
Jei V. Putinui pavyktų pavergti Ukrainą, jo kovose užgrūdinta kariuomenė, remiama tvirtos ir tvarios gynybos pramonės bazės, turėtų didelį karinį pranašumą prieš bet kurią Rusijos kaimynę šalį.
Jei Vakarai nepereis nuo nuolaidžiavimo prie rimtos pagalbos Ukrainai, kodėl V. Putinas turėtų sustoti?
Nors ginkluotės krizės greitai išspręsti neįmanoma, Vakarai turi kitų galimybių. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nuolat teigė, kad Vakarai neturėtų atmesti galimybės Ukrainoje dislokuoti Vakarų karių.
Kalbama ne tik apie Vakarų karinį personalą – toks žingsnis taip pat leistų Vakarams dislokuoti modernius ginklus, kurių Ukrainai negalima padovanoti saugumo sumetimais.
Ukrainos oro pajėgos
Be to, Rusijos karinės oro pajėgos sunkiai įveikė gerokai mažesnes ir mažiau pajėgias Ukrainos karines oro pajėgas, praradusios daugiau kaip 10 proc. savo prieškarinių naikintuvų.
Jei Vakarai įvestų neskraidymo zoną virš visos Ukrainos ar jos dalies, tai keltų didžiulę grėsmę Rusijos karinei pažangai ir gerokai pakreiptų jėgų pusiausvyrą Ukrainos naudai.
Prezidentas V. Putinas suvoktų tokio žingsnio svarbą ir sustiprintų savo grėsmingą retoriką, tačiau jis žino, kad būtent Rusija yra atsakinga už karą ir už įsiveržimą į pažeidžiamą kaimynę.
Rusija negali rizikuoti eskalacijos – jos kariuomenė iki šiol buvo nualinta per karą, o branduoliniai ginklai yra patikimas ginklas tik tuo atveju, jei kyla grėsmė pačiai Rusijai.
Galiausiai viskas priklauso nuo Vakarų politinių lyderių ryžto ir apsisprendimo. Niekas nenori įsivelti į žiaurų karą, tačiau istorija rodo, kad tokie agresoriai kaip V. Putinas nenusileis, jei jiems nebus mestas rimtas iššūkis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Ukrainos politikas slavu patriotas Kivu ( nuzudytas ) : ,, zydai uzsiunde broliskas slavu tautas viena ant kitos ,,