• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąją parą įvairiuose fronto ruožuose įvyko 79 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir Rusijos kariuomenės susirėmimai, rašo „Obozrevatel“. Ukrainos kariai atrėmė daugybę priešo atakų karščiausia padėtis buvo Avdijivkos kryptimi, taip pat Novopavlivkos ir Lymano kryptimis.

13

Per pastarąją parą įvairiuose fronto ruožuose įvyko 79 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir Rusijos kariuomenės susirėmimai, rašo „Obozrevatel“. Ukrainos kariai atrėmė daugybę priešo atakų karščiausia padėtis buvo Avdijivkos kryptimi, taip pat Novopavlivkos ir Lymano kryptimis.

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai:

23:49 | Sprogimas Vinycioje

Vinycioje nugriaudėjo sprogimas, rašo „Ukriform“. Kol kas duagiau detalių nepateikiama.

Anksčiau penktadienio vakarą, visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro pavojus, buvo užfiksuotos skrendančios raketos.

23:36 | Oro pavojus visoje Ukrainoje

Visoje Ukrainoje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro pavojus, rašo „Kanal 24“.

Gyventojams nurodoma eiti į slėptuves.

Užfiksuotos kelios sparnuotosios raketos.

23:13 | Buvęs „Azov“ vadas: „Ukrainos pergalė visai reali“

Ukrainos trečiosios šturmo brigados vado pavaduotojas, buvęs „Azov“ vadas Maksimas Žorinas yra įsitikinęs, kad Ukraina gali laimėti, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, rusai daro daug, kad įtikintų ukrainiečius turį begalinius išteklius.

„Išteklių yra tikrai daug, įskaitant žmogiškuosius todėl jie taip elgiasi su savo kovotojais. Na, ir dar dėl jų moralinio išsivystymo lygio ir pažeisto mentaliteto“, – sako jis.

REKLAMA

Vis dėlto, M. Žorino vertinimu, tai nereiškia, kad rusai visiškai nejaučia nuostolių. Jis įsitikinęs, kad nuostoliai okupantams taip pat yra apčiuopiami, ir kuo toliau, tuo labiau.

„Esu įsitikinęs, kad mes galime laimėti dėl savo charakterio, visos visuomenės sutelkimo ir vienybės dėl vieno tikslo. Jei dar sukursime savo karinį-pramoninį kompleksą ir turėsime savo resursų kovoti Ukrainos pergalė visai reali. Ir fronto linijoje, ir žemyno žemėlapyje kai Rusijos Federacija nustos egzistuoti iš esmės“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA

22:23 | NATO vadovas: Rusijos remiami sąmokslai neatgrasys mūsų nuo pagalbos Ukrainai

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas penktadienį pasakė, kad „nepriimtini“ Rusijos remiami sąmokslai, kurių atvejų pastarosiomis dienomis buvo nustatyta Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje, neatgrasys aljanso nuo pagalbos Ukrainai.

„Tokie veiksmai yra pavojingi ir nepriimtini, – lankydamasis Berlyne kalbėjo jis. – Jie neatgrasys mūsų nuo pagalbos Ukrainai ir mes glaudžiai koordinuojame savo atsaką į bet kokius priešiškus išpuolius prieš NATO nares.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:25 | Ukrainos pajėgos įvardijo, kurioje fronto vietoje situacija karščiausia

Per pastarąją parą įvairiuose fronto ruožuose įvyko 79 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ir Rusijos kariuomenės susirėmimai, rašo „Obozrevatel“. Ukrainos kariai atrėmė daugybę priešo atakų karščiausia padėtis buvo Avdijivkos kryptimi, taip pat Novopavlivkos ir Lymano kryptimis.

Vien Avdijivkos kryptimi ukrainiečiai penktadienį atrėmė 23 atakas, kur rusai, remiami aviacijos, bandė išstumti Ukrainos dalinius iš pozicijų.

REKLAMA

Anot Ukrainos pajėgų, rusai toliau terorizuoja Ukrainos civilius gyventojus, apšaudo gyvenvietes iš įvairių rūšių ginklų.

„Iš viso priešas paleido 1 raketą ir 67 oro smūgius, 54 kartus iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų apšaudė mūsų karių pozicijas ir gyvenvietes“, – Ukrainos pajėgų generalinio štabo pranešime.

21:03 | Ispanija teigia siųsianti „Patriot“ oro gynybos sistemas Ukrainai

Ispanų gynybos ministrė Margarita Robles penktadienį pareiškė, kad Ispanija nusiųs JAV gamybos priešraketinės gynybos sistemų „Patriot“ Ukrainai, kuri paprašė daugiau karinės įrangos, kad galėtų atremti Rusijos atakas.

REKLAMA

Madridas pristatys „ilgojo nuotolio priešlėktuvinių raketų perėmėjų „Patriot“ komplektą“, teigė M. Robles Ukrainos rėmėjų kontaktinės grupės susitikime, sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

Ji nenurodė, kiek raketų Ispanija suteiks.

Šį mėnesį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė NATO narėms, kad jo šaliai reikia mažiausiai septynių „Patriot“ ar kitų pažangių oro gynybos sistemų, kad būtų atremti Rusijos antskrydžiai, ir paragino jas sustiprinti karinę pagalbą Kyjivui. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Sąjungos užsienio reikalų ir gynybos ministrai pirmadienį vykusiame susitikime pažadėjo toliau teikti pagalbą Ukrainai, tačiau neįsipareigojo tiekti oro gynybos įrangos.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas (Chosė Manuelis Albaresas) žurnalistams neatsakė, ar Madridas siųs „Patriot“ sistemas į Ukrainą.

20:32 | „Tai didžiausias kada nors suteiktos pagalbos paketas“: Pentagono vadovas skelbia apie paramą Ukrainai

JAV patvirtinta ilgai laukta 61 mlrd. dolerių parama Ukrainai netrukus taps apčiuopiama fronte. Pentagono vadovas Lloydas Austinas pranešė apie ginklų, kurie yra paramos paketo dalis, pirkimą, rašo „Kanal 24“.

REKLAMA

20:03 | Scholzas ir J. Stoltenbergas dar kartą ragina skirti Ukrainai daugiau „Patriot“ sistemų

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas dar kartą paragino Europos sąjungininkes didinti savo įsipareigojimus stiprinti Ukrainos oro gynybą. „Svarbu, kad ir toliau darytume tai, kas būtina“, - sakė jis penktadienį Berlyne viešint NATO generaliniam sekretoriui Jensui Stoltenbergui.

O. Scholzas per bendrą susitikimą su J. Stoltenbergu su žiniasklaidos atstovais pažymėjo, kad Berlynas paskelbė apie trečiosios „Patriot“ sistemos perdavimą Kyjivui. „Naudodamasis proga norėčiau ir mūsų europiečių draugų paprašyti, kad jie dar kartą peržiūrėtų savo atsargas, ar nebūtų galima kažką padaryti Ukrainos oro gynybai paremti“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Anot O. Scholzo, Ukrainoje ginama Europos saugumo architektūra, kuriai grėsmę kelia Rusijos karas. „Remsime Ukrainą tiek, kiek reikės“, – kartojo jis.

J. Stoltenbergas Vokietijos sprendimą perduoti Ukrainai dar vieną „Patriot“ sistemą taip pat pavadino „pavyzdžiu, kuriuo turėtų pasekti kitos Aljanso partnerės“. Jis pasveikino tolesnį ginklų tiekimą, apie kurį be Vokietijos paskelbė ir Didžioji Britanija, Nyderlandai bei kitos valstybės.

19:43 | Klyčko parodė, kaip vyko dvejų Kyjivo ligoninių evakuacija

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko paskelbė vaizdo įrašą ir parodė, kaip vyko evakuacija iš dvejų Kyjivo ligonių, rašo „Ukrinform“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvi ligoninės penktadienį evakuotos internete išplitus vaizdo įrašui, kuriame „anonsuojamas“ Rusijos smūgis, tariamai dėl jose slepiamų karių.

19:14 | Dėl rusų dronų grėsmės Ukraina iš fronto linijos atitraukė JAV suteiktus tankus „Abrams“

Ukrainos pajėgos mūšio lauke atitraukė amerikiečių suteiktus tankus „Abrams M1A1“, iš dalies dėl to, kad dėl Rusijos dronų jiems pernelyg sunku veikti nepastebėtiems ir nepuolamiems, naujienų agentūrai AP sakė du JAV kariuomenės pareigūnai.

REKLAMA

Po kelis mėnesius trukusių Kyjivo prašymų suteikti kovai prieš Rusijos invaziją itin reikalingų tankų, kurių vienas kainuoja apie 10 mln. dolerių (9,3 mln. eurų), 2023 metų sausį JAV sutiko nusiųsti Ukrainai 31 „Abrams“.

Tačiau nuo to laiko padėtis mūšio lauke labai pasikeitė, ypač dėl plačiai naudojamų Rusijos stebėjimo ir atakos dronų. Dėl šių ginklų ukrainiečiams tapo sunkiau apsaugoti tankus, kai juos greitai aptinka ir medžioja rusų dronai.

REKLAMA

Penki iš 31 tanko dėl Rusijos atakų jau yra prarasti.

Dronų paplitimas mūšio lauke reiškia, kad „nėra atviros teritorijos, per kurią būtų galima tiesiog važiuoti nebijant būti aptiktiems“, ketvirtadienį žurnalistams sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.

Jungtinio štabų vadų komiteto vicepirmininkas admirolas Christopheris Grady (Kristoferis Greidis) sakė, kad kol kas tankai atitraukti iš fronto linijos, o JAV pareigūnai kartu su ukrainiečiais sieks pakeisti taktiką. Šį žingsnį patvirtino ir trečiasis gynybos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinkoje, kurioje visur pilna bepiločių oro sistemų, tankams gali kilti pavojus, šią savaitę interviu AP sakė Ch. Grady, tačiau pridūrė, kad tankai vis dar yra svarbūs.

„Dirbsime su savo Ukrainos partneriais ir kitais partneriais [...], kad padėtume sugalvoti, kaip būtų galima tai išnaudoti šioje pasikeitusioje aplinkoje, kur viskas pastebima iškart“, – kalbėjo jis.

Pasak vieno iš pareigūnų, nors bepiločiai kelia didelę grėsmę, ukrainiečiai taip pat nesiėmė taktikos, dėl kurios tankai galėtų būti veiksmingesni.

Paskelbusios, kad Ukrainai suteiks tankų „Abrams“, JAV tą patį pavasarį karinėje bazėje Vokietijoje pradėjo ukrainiečių karių mokymus, kaip juos prižiūrėti ir valdyti.

Amerikiečiai taip pat apmokė ukrainiečius naudoti tankus kombinuotosios ginkluotės kariniuose veiksmuose – kai tankai veikia kaip dalis judančių šarvuotų pajėgų sistemos, koordinuojančios judėjimą su puolamąja ugnimi, pėstininkų daliniais ir oro pajėgomis.

Pavasariui įsibėgėjus ir ilgai lauktam Ukrainos kontrpuolimui įstrigus, perėjimas nuo mokymų naudoti tankus prie „Abrams“ dislokavimo mūšio lauke buvo laikomas būtinybe siekiant pralaužti įtvirtintas Rusijos linijas. Rugsėjį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „Telegram“ paskelbė, kad „Abrams“ atvyko į Ukrainą.

REKLAMA

Tačiau nuo to laiko Kyjivo pajėgos juos naudojo tik ribotai ir į savo kovines operacijas neįtraukė kombinuotosios ginkluotės, sakė vienas iš gynybos pareigūnų.

Jis teigė, kad per neseniai ukrainiečiams traukiantis iš Avdijivkos miesto Rytų Ukrainoje, kuriame kelis mėnesius vyko intensyvūs mūšiai, dėl Rusijos atakų buvo prarasti keli tankai.

Kadangi JAV Kongresas ilgai delsė skirti naują finansavimą Ukrainai, jos pajėgos turėjo taupyti šaudmenis, o kai kuriais atvejais galėjo atsišaudyti tik santykiu 1:5, kai į jas taikėsi rusai.

Avdijivkoje Ukrainos karius rusai smarkiai pranoko ginkluote.

18:24 | Ukrainoje – perspėjimas dėl „Kalibr“ Juodojoje jūroje: grėsmės lygis labai aukštas

Rusai Juodojoje jūroje turi du povandeninius laivus su aštuoniomis „Kalibr“ raketomis, rašo „Ukrinform“.

„Po gana ilgos pertraukos priešas į kovinę parengtį Juodojoje jūroje įvedė du povandeninius laivus. Iš viso „Kalibr“ salvė siekia aštuonias raketas“, – cituojamas Ukrainos pietų pajėgų pranešimas.

Ukrainos pajėgos pabrėžia, kad raketų grėsmės lygis yra labai aukštas.

18:19 | Vokietija perduos Ukrainai dar vieną „Patriot“

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pranešė, kad Vokietija perduos Ukrainai dar vieną „Patriot“ sistemą, rašo NEXTA.

REKLAMA

18:08 | Britas kaltinamas veikęs Rusijos naudai rengiant sąmokslą padegti su Ukraina siejamą įmonę

Britas, įtariamas rengęs sąmokslą padegti su Ukraina susijusią Londono įmonę, buvo apkaltintas priešiška veikla Rusijos naudai, penktadienį paskelbė prokurorai. 

Pasak jų, 20-metis Dylanas Earlas yra susijęs su Rusijos samdinių grupuote „Wagner“, kurią Jungtinės Karalystės vyriausybė yra paskelbusi uždrausta teroristine organizacija.

Jis įtariamas sukčiavimu, tikslinės ir žvalgybinės informacijos rinkimu bei bandymu verbuoti kitus asmenis padėti užsienio specialiosioms tarnyboms.

„Į įtariamą veiklą buvo įtrauktas ir dalyvavimas planuojant padegimo išpuolį prieš su Ukraina susijusį komercinį objektą kovo mėnesį“, – teigė Karūnos prokuratūros (CPS) kovos su terorizmu skyriaus vadovas Nickas Price'as (Nikas Praisas).

Įtariama, kad praėjusio mėnesio pabaigoje D. Earlas planavo ir sumokėjo kitiems asmenims, kad šie padegtų du pramoninius objektus Rytų Londone.

D. Earlas yra pirmasis asmuo, kuriam pateikti kaltinimai pagal praėjusių metų Nacionalinio saugumo įstatymą.

Dėl šios bylos kaltinimai pateikti dar keturiems vyrams. 

22 metų Jake'as Reevesas buvo apkaltintas materialinės naudos priėmimu iš užsienio žvalgybos tarnybos ir padegimu sunkinančiomis aplinkybėmis.

REKLAMA

22-ejų Dmitrijus Paulauska apkaltintas tuo, kad turėjo informacijos apie teroro aktus.

Kaltinimai padegimu sunkinančiomis aplinkybėmis pareikšti 60-mečiui Paului Englishui ir 21-erių Nii Mensahui.

17:41 | Chersono srityje rusai dronu smogė civiliniam automobiliui

Chersono srityje rusai dronu atakavo civilinį automobilį, rašo „Ukrinform“.  Sužeisti 60-ies vyras ir 64-erių moteris.

„Per dvi dienas Rusijos kariai bepiločiu lėktuvu atakavo trečią civilinį automobilį“, – sako Chersono srities karinė administracija.

17:24 | NATO vadovas: Rusijos remiami sąmokslai neatgrasys nuo Ukrainos rėmimo

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas penktadienį sakė, kad Rusijos remiami sąmokslai neatgrasys Aljanso nuo Ukrainos rėmimo.

Pareiškimas pasirodė po pastarosiomis dienomis Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje išaiškintų atvejų.

„Tokie aktai yra pavojingi ir nepriimtini, – Berlyne sakė J. Stoltenbergas. – Jie neatgrasys mūsų nuo paramos teikimo Ukrainai [...]. Mes glaudžiai koordinuojame savo atsaką į bet kokius NATO sąjungininkėms priešiškus veiksmus.“

16:45 | Kyjive skubiai evakuojamos dvi ligoninės – Rusijoje pagrasinta smūgiu

Kyjive skubiai evakuojamos dvi miesto ligoninės, viena iš jų – vaikų. Tokių veiksmų nuspręsta imtis internete išplitus vaizdo įrašui, kuriame „anonsuojamas“ Rusijos smūgis, tariamai dėl jose slepiamų karių.

REKLAMA

16:33 | Blinkenas perspėjo Kiniją dėl sankcijų

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas perspėjo Kiniją dėl sankcijų, rašo UNIAN.

„Kinija yra pagrindinė staklių, mikroelektronikos, nitroceliuliozės, kuri labai svarbi šaudmenų, raketinio kuro ir kitų dvejopo naudojimo prekių, kurias Maskva naudoja gynybos pramonės bazei kurti, tiekėja. (...) Rusijai būtų sunkiau tęsti puolimą Ukrainoje be Kinijos paramos“, – po susitikimo su Xi Jinpingu sakė jis.

J. Blinkenas aiškiai pagrasino Kinijai sankcijomis už tai, kad ji remia Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą.

„Jungtinės Valstijos yra pasirengusios imtis naujų priemonių ir įvesti sankcijas Kinijai situacijos Ukrainoje fone“, – nurodė jis.

16:22 | Zelenskis: Rusija perėmė iniciatyvą, kol JAV delsė teikti paramą

Rusija spėjo perimti iniciatyvą mūšio lauke, kol Ukraina laukė, kad Jungtinės Valstijos patvirtintų naują karinę pagalbą, penktadienį pareiškė prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Amerikos politikai kelis mėnesius aršiai diskutavo, kaip ir ar iš viso toliau remti Ukrainą, todėl Kyjivo pajėgoms labai pritrūko svarbiausių artilerijos ir oro gynybos šaudmenų.

„Kol laukėme sprendimo dėl Amerikos paramos, Rusijos kariuomenė sugebėjo perimti iniciatyvą mūšio lauke“, – sakė V. Zelenskis, pradėdamas virtualų dešimčių tarptautinių Ukrainos rėmėjų susitikimą.

REKLAMA

„Dabar mes galėsime ne tik stabilizuoti frontą, bet ir judėti į priekį, siekdami Ukrainos tikslų kare“, – sakė jis, kartu pažymėdamas, kad „Ukrainos gynėjams reikia jūsų pakankamos ir savalaikės paramos“.

V. Zelenskis taip pat pabrėžė, kad šis karas yra labai svarbus, sakydamas, kad Rusijos sėkmė gali pagimdyti tolesnę agresiją.

„Tokie grobuoniški režimai kaip Rusijos sparčiai didina savo agresijos apetitą. Kai jiems pavyksta vienoje pasaulio dalyje, tai sukelia problemų daugelyje kitų vietų. Nesustabdyta agresija plinta toliau“, – sakė jis.

JAV yra pagrindinės Ukrainos karinės rėmėjos, skyrusios daugiau kaip 44 mlrd. dolerių saugumo paramos nuo tada, kai Rusija 2022 metų vasarį pradėjo plataus masto invaziją.

Tačiau besiginčijantis Kongresas beveik pusantrų metų nepatvirtino didelio masto finansinės pagalbos Kyjivui ir tik praėjusią savaitę pagaliau ėmėsi veiksmų, kad atvertų kelią naujai paramai.

Aukšto rango JAV gynybos pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad JAV ir kitų šalių pagalba „leis ukrainiečiams pradėti perimti iniciatyvą“, tačiau „tai nebus greitas procesas“.

„Ukrainiečiams reikės nemažai atsinaujinti, kad galėtų priimti visas šias naujas atsargas... ir užtikrinti savo pozicijų gynybą. Taigi artimiausiu metu neprognozuočiau jokio didelio masto puolimo“, – pridūrė pareigūnas.

REKLAMA

15:11 | Maskvoje sunaikintas kariuomenės sraigtasparnis Ka-32: paviešintas vaizdo įrašas

Ukrainos kariuomenės žvalgyba penktadienio popietę patvirtino informaciją, kad buvo surengta karinė operacija Rusijos sostinėje – aerodrome „Ostafjevo“ sunaikintas sraigtasparnis Ka-32.

Ukrainiečių teigimu, aerodromas priklauso Rusijos gynybos ministerijai ir yra eksploatuojamas kartu su „Gazprom“ struktūros įmone „Gazpromavia“.

14:45 | Baltarusija oficialiai pareiškė apie galimybę įsitraukti į karą Ukrainoje: atnaujino savo karinę doktriną

Savo karinę doktriną atnaujinusi Baltarusija dabar numato galimybę savo sąjungininkus aprūpinti kariais.

„Baltarusija mano, kad galima teikti karinę pagalbą draugiškoms valstybėms remiantis dvišalėmis ir daugiašalėmis tarptautinėmis Baltarusijos Respublikos sutartimis, visų pirma siunčiant karinius kontingentus dalyvauti atitinkamoje veikloje siekiant palaikyti tarptautinę taiką ir saugumą“, – rašoma atnaujintame dokumente, skelbia UNIAN.

Kaip rašoma doktrinoje, Baltarusijos Respublika bet kokius karinius veiksmus, nukreiptus prieš Sąjunginės valstybės – kuriai priklauso ir Rusijos Federacija – narius, vertina kaip kėsinimąsi į visą valstybę ir „imsis atitinkamų atsakomųjų priemonių, panaudodama visas turimas jėgas ir priemones“. 

REKLAMA

Minskas savo karinėje doktrinoje taip pat paminėjo Ukrainą. Kremliaus propagandinei linijai ištikima Baltarusija mano, kad „kolektyviniai Vakarai“ išprovokavo „karinį konfliktą“ Ukrainoje ir sukūrė įtampos šaltinį prie Baltarusijos sienų artimiausiu metu.

„Tolesnis jo palaikymas, trukdymas taikiam sprendimui sudaro prielaidas jo eskalavimui ir laipsniškam dalyvių skaičiaus didinimui Lenkijos ir kitų NATO šalių sąskaita. Šios tendencijos didina Baltarusijos Respublikos įsitraukimo į tarptautinį ginkluotą konfliktą tikimybę“, – rašoma dokumente.

14:01 | Atsakas Putinui: pirmą kartą per 40 metų JAV pradeda kurti naują branduolinį ginklą

Pirmą kartą per 40 metų Jungtinės Valstijos pradės gaminti naują branduolinę kovinę galvutę W93, skirtą tarpžemyninėms balistinėms raketoms, skirtoms naudoti strateginiuose povandeniniuose laivuose.

13:21 | Rusai apšaudė Nikopolį iš artilerijos, tarp sužeistųjų – vaikas

Penktadienį rusams iš artilerijos apšaudant Dnipropetrovsko srities Nikopolio miestą buvo sužeisti 9 metų berniukas ir 42 metų amžiaus vyras, apgadinti taikių gyventojų namai ir dujotiekis.

Tai feisbuke pranešė Dnipropetrovsko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Lysakas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

„Per Nikopolio apšaudymą iš artilerijos nukentėjo 9 metų berniukas. Vaiko būklė vidutinio sunkumo. Gydytojai jam suteikė reikiamą medicininę pagalbą. Jis sveiks namuose“, – informavo S. Lysakas.

12:56 | V. Zelenskis per Černobylio katastrofos metines ragina daryti spaudimą Rusijai, kad ši pasitrauktų iš Zaporižios AE

Černobylio katastrofa pasauliui parodė, kad mirtinos grėsmės gali atsirasti labai greitai.

Tai „Telegram“ kanale Černobylio katastrofos 38-ųjų metinių proga pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praneša „Ukrinform“.

„Radiacija nepripažįsta sienų ir neskiria valstybių vėliavų. Černobylio katastrofa pasauliui parodė, kaip greitai gali atsirasti mirtinų grėsmių. Dešimtys tūkstančių žmonių savo sveikatos ir gyvybės kaina sustabdė Černobylio katastrofos plitimą ir šalino siaubingus jos padarinius 1986-aisiais ir dar daugelį metų“, – pažymėjo prezidentas.

12:27 | Rusai smogė valdomosiomis aviacinėmis bombomis miestui Charkivo srityje – sužeisti du vaikai

Dėl rusų smūgio Charkivo srities Derhačių miestui nukentėjo du vaikai.

Tai penktadienį pranešė Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Synehubovas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

„Dėl priešo smūgio Charkivo rajono Derhačių miestui sužeisti du vaikai. 16 ir 5 metų mergaitėms medikų pagalba buvo suteikta vietoje, apsieita be hospitalizacijos“, – sakoma pranešime.

Pasak O. Synehubovo, rusai smogė centrinei miesto daliai valdomosiomis aviacinėmis bombomis.

12:15 | NATO vadas įspėja: su Kinija negalime pakartoti tos pačios klaidos, kaip su Rusija

Per vizitą Berlyne NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Vakarai neturėtų leisti sau būti priklausomais nuo Kinijos išteklių, kaip jau buvo su Rusijos nafta ir dujomis, skelbia „Reuters“. 

Jis taip pat pridūrė, kad Kinija turėtų nustoti remti Rusiją kare prieš Ukrainą, jei tikisi gerų santykių su Vakarais. J. Stoltenbergas teigia, kad Rusijai kritiškai reikalinga Kinijos parama, kuri maitina jos karinį-pramoninį kompleksą tiekdama aukštųjų technologijų prekes, ypač puslaidininkius.

„Praėjusiais metais Rusija iš Kinijos importavo 90 proc. savo mikroelektronikos, kuri naudojama raketoms, tankams ir lėktuvams gaminti. Kinija taip pat stengiasi aprūpinti Rusiją geresniais palydovų pajėgumais ir nuotraukomis“, – kalbėjo NATO generalinis sekretorius.

Tačiau kartu Kinija tvirtina norinti palaikyti gerus santykius su Vakarais. Pasak J. Stoltenbergo, neįmanoma „turėti ir viena, ir kita“: kurstyti Rusijos karą ir tikėtis gerų santykių su Vakarais.

NATO generalinis sekretorius taip pat perspėjo Vakarų sąjungininkes netapti tokiomis pat priklausomomis nuo Kinijos, kaip ir nuo Rusijos.

„Praeityje padarėme klaidą tapdami priklausomi nuo Rusijos naftos ir dujų. Negalime pakartoti šios klaidos su Kinija. Priklausomybė nuo jos pinigų, žaliavų ir technologijų daro mus pažeidžiamus“, – pabrėžė J. Stoltenbergas.

11:46 | Žiniasklaida: Ispanija sutiko pasidalyti raketomis sistemoms „Patriot“ su Ukraina

Ispanija sutiko perduoti Ukrainai raketų sistemoms „Patriot“, susidūrusi su NATO ir ES spaudimu, kad Europos šalys, turinčios šių Jungtinėse Valstijose pagamintų sistemų, nusiųstų jų Kyjivui ir taip sustiprintų Ukrainos oro gynybą nuo Rusijos atakų.

Kaip rašo leidinys „El Pais“, remdamasis šaltiniais Ispanijos vyriausybėje, toks sprendimas priimtas po to, kai šalies Gynybos ministerija atsisakė perduoti Ukrainai nuo 2013 metų Turkijos ir Sirijos pasienyje dislokuotą „Patriot“ bateriją.

11:19 | Pareigūnas: JAV viliasi, kad Vokietija pradės Ukrainai tiekti didelio nuotolio raketas

Jungtinės Valstijos tikisi, kad jų ir sąjungininkių sprendimai siųsti Ukrainai didelio nuotolio raketas gali paskatinti panašių veiksmų imtis ir Vokietiją, iki šiol atsisakančią Kyjivui suteikti savo raketų „Taurus“, ketvirtadienį sakė vienas JAV pareigūnas.

Trečiadienį Vašingtonas patvirtino, kad kovo mėnesį slapta Ukrainai išsiuntė didelio nuotolio raketų ATACMS, kurių veikimo nuotolis yra 300 kilometrų. Prancūzija ir Jungtinė Karalystė nuo praėjusių metų gegužės tiekia Ukrainai sparnuotąsias raketas SCALP („Storm Shadow“), kurių veikimo nuotolis yra apie 250 kilometrų.

„Kalbant apie „Taurus“ [...], tai būtų Vokietijos sprendimas“, – žurnalistams sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs aukšto rango JAV gynybos pareigūnas, paklaustas, ar ATACMS tiekimas gali atverti kelią raketų „Taurus“ siuntimui į Ukrainą.

„Tačiau mes tikrai tikimės, jog tai, kad JAV suteikė ATACMS, o JK ir Prancūzija anksčiau nusprendė tiekti tolimojo nuotolio sparnuotąsias raketas, bus svarbus veiksnys“, – pridūrė pareigūnas.

10:43 | Ukrainoje sulaikytas korupcija įtariamas ministras

Ukrainoje sulaikytas žemės ūkio ministras Mykola Solskis, kuriam pareikšti oficialūs įtarimai dideliame korupcijos tyrime, penktadienį pranešė prokurorai.

Šią savaitę tyrėjai apkaltino M. Solskį, kad jis, būdamas didelės žemės ūkio bendrovės vadovu ir parlamentaru, neteisėtai pasisavino valstybinės žemės už 291 mln. grivinų (6,7 mln. eurų).

Korupcijos bylų teismas nurodė suimti jį iki birželio 24 dienos, nurodė prokuratūra.

10:20 | Praėjusią parą Rusijos kariuomenė apšaudė 21 Chersono srities gyvenvietę, sužeisti šeši žmonės

Rusijos kariuomenė praėjusią parą apšaudė 21 Chersono srities gyvenvietę, sužeisti šeši žmonės.

Tai penktadienį feisbuke pranešė Chersono srities valstybinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

Priešas apšaudė Beryslavą, Bilozerką, Mychailivką, Antonivką, Dniprovskę, Jantarnę, Odradokamianką, Osokorivką, Veletenskę, Kizomisą, Ivanivką, Novotiahinką, Tokarivką, Zolota Balką, Stanislavą, Sadovę, Prydniprovskę, Kačkarivką, Novovoroncovką, Olhivką ir Chersoną.

09:46 | Oro pajėgų atstovas: JAV pagalbos paketas padės mums lengviau kvėpuoti

JAV pagalbos paketas palengvins Ukrainos oro gynybos, kurią  priešas per pastarąjį mėnesį bandė išsekinti ir perkrauti kombinuotomis atakomis, darbą. Tai per televizijos maratoną pareiškė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Oro pajėgų atstovas spaudai Ilja Jevlašas, praneša „Ukrinform“ korespondentas.

„Pagalbos paketas iš JAV padės mums lengviau kvėpuoti, nes mums labai trūksta įvairių tipų raketų, ginklų, oro gynybos sistemų. Pastarąjį mėnesį kombinuotomis atakomis priešas mėgino išsekinti mūsų sistemas, jas perkrauti. Todėl dabar mums reikia bet kokių raketų įvairioms sistemoms, nes tai greitai sunaudojama ir labai brangi medžiaga“, – sakė pareigūnas.

Anot jo, Ukrainai reikia ne tik „Patriot“, bet ir trumpo bei vidutinio nuotolio oro gynybos sistemų. „Tai labai reikalinga kovojant su „Shahed“ tipo bepiločiais orlaiviais“, – pažymėjo Oro pajėgų atstovas.

09:17 | JAV Ukrainai ruošia dar vieną rekordinį karinės pagalbos paketą

„Politico“, remdamasis savo šaltiniais tarp neįvardintų JAV pareigūnų, skelbia, kad JAV ruošiasi paskelbti apie vieną didžiausių istorijoje karinės pagalbos paketų Ukrainai, kurio vertė sieks 6 mlrd. dolerių (5,6 mlrd. eurų).

„Jungtinės Valstijos baigia rengti vieną didžiausių iki šiol karinės pagalbos Ukrainai paketų, ruošdamosi pasirašyti 6 mlrd. dolerių vertės ginkluotės ir įrangos sutartis Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms“, – skelbia „Politico“.

Apie šį paketą gali būti paskelbta jau penktadienį, balandžio 26 d.

Pagalbos paketą sudarys oro gynybos sistemos „Patriot“, artilerijos amunicija, bepiločiai lėktuvai, priešlėktuviniai ginklai ir raketos „oras-oras“, kurios bus montuojamos ant naikintuvų, sakė leidinio šaltiniai.

Tačiau tikėtina, kad ši įranga Ukrainą pasieks tik po kelerių metų, nes pinigai skiriami pagal Ukrainos saugumo pagalbos iniciatyvą. Pagal ją sudaromos sutartys su JAV gynybos įmonėmis dėl naujos įrangos Ukrainai gamybos, tačiau tai nėra susiję su jos išėmimu iš dabartinių JAV atsargų.

08:29 | Rusų nuostoliai

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 950 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų vasario 24 d. iki 2024 metų balandžio 26 d. Rusijos armija Ukrainoje jau neteko apie 463 930 kareivių.

Tai penktadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas, kuriuo remiasi „Ukrinform“.

Be to, per šį laikotarpį okupantai rusai neteko 7 262 tankų (+7), 13 957 šarvuotųjų kovos mašinų (+15), 11 867 artilerijos sistemų (+31), 1 049 reaktyvinių salvinės ugnies sistemų (+0), 772 oro gynybos priemonių (+0), 348 lėktuvų (+0), 325 sraigtasparnių (+0), 9 461 drono (+12), 2 119 sparnuotųjų raketų (+1), 26 laivų (+0), 1 povandeninio laivo (+0), 15 984 automobilių (+35), 1 962 specialiosios technikos vienetų (+16).

08:05 | Ukraina atitraukia iš fronto amerikietiškus tankus „Abrams“

Ukraina atitraukia amerikietiškus tankus „Abrams M1A1“ iš fronto linijos. Viena iš priežasčių – tai, kad okupantai aktyviai naudoja bepilotes skraidykles, rašo UNIAN.

Kaip praneša naujienų agentūra „The Associated Press“, remdamasi dviem kariniais šaltiniais, Ukrainos ginkluotosios pajėgos 2023 metų sausį gavo iš JAV 31 tanką „Abrams“. Jie buvo naudojami priešo armijos gynybai pralaužti.

Tačiau per šį laiką mūšio laukas gerokai pasikeitė – visur pradėti aktyviai naudoti žvalgybos ir atakos dronai. Dėl to Ukrainai buvo sunkiau apsaugoti tankus. AP duomenimis, penki iš 31 tanko jau prarasti.

07:30 | Rusijos teismas už akių suėmė opozicionierius G. Kasparovą ir G. Gudkovą

Rusijos Syktyvkaro miesto teismas už akių dviem mėnesiams suėmė Rusijos opozicijos politikus Garį Kasparovą, Genadijų Gudkovą, Ivaną Tiutriną ir Jevgeniją Čirikovą.

Kaip rašo „Ukrinform“, tai pranešė portalas „Sever. Realiji“, remdamasis teismo spaudos tarnyba.

Keturi opozicijos politikai kaltinami „teroristinės organizacijos įkūrimu, vadovavimu jai, teroristinės veiklos finansavimu ir viešu jos teisinimu“. Už tai gresia iki 20 metų kalėjimo. Baudžiamoji byla buvo iškelta pagal Rusijos FSB Komijos valdybos medžiagą.

Teismas nepaaiškina, kokia konkrečiai yra jų persekiojimo priežastis, bet tikriausiai omenyje turimas Laisvosios Rusijos forumas. Tai du kartus per metus Vilniuje vykstanti Rusijos opozicijos atstovų konferencija. G. Kasparovas, I. Tiutrinas, G. Gudkovas ir J. Čirikova yra jo tarybos nariai.

06:51 | Kare Ukrainoje žuvo žurnalistė ir karė A. Puškarčiuk

Mūšio lauke Ukrainoje balandžio 25 d. žuvo buvusi leidinių „Tyžden“ ir „Čytomo“ žurnalistė Ala Puškarčiuk (šaukiniu „Ruta“), pranešė Visuomenės informavimo institutas, remdamasis kariškiu, buvusiu laikraščio „Tyžden“ vyriausiuoju redaktoriumi Dmytro Krapyvenka.

Pasak jo, A. Puškarčiuk žuvo Donecko srityje per Rusijos smūgį. Ji išvyko kariauti dar 2014 m., nutraukusi studijas universitete, socialiniame tinkle parašė D. Krapyvenka. 2018 m. A. Puškarčiuk buvo priimta į laikraščio „Tyžden“ komandą. Per Orumo revoliuciją ji įstojo į „Dešiniojo sektoriaus“ judėjimą, vėliau išvyko į frontą nušviesti karo veiksmų ir fotografuoti.

Rusijai pradėjus plataus masto invaziją, A. Puškarčiuk prisijungė prie ginkluotųjų pajėgų. Ji žuvo per raketos smūgį, pranešė „Čytomo“.

A. Puškarčiuk yra 77-oji žiniasklaidos atstovė, žuvusi dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.

JAV paramos milijardai manau metų bėgyje baigsis.
Rusija nusileisti neketina, kad ir kiek jai tai kainuotų.
Kinija padėjo ir padeda atgaivinti Rusijos karo pramonę
Rusija gauna dronus ir raketas iš Irano, jų panaudojimui jokių apribojimų nėra.
Rusijoje žmogiško resurso pakankamai.
Klausimas, ar Ukraina su dabartine JAV ir ES parama, su visokiais apribojimais dėl Rusijos teritorijos pajėgi sutriuškinti Rusijos armiją? Manau, kad ne.
Todėl nereikia būti dideliu karo žinovu, jog suprastum, kad šis karas dar pareikalaus daugybės žmonių žūčių, o jo finalas labai neaiškus. Kremlius nusiteikęs ginti savo piliečius į žūtį be skaičiaus. Todėl yra variantas, jog rusai gali sukilti. Bet tai labai menka galimybė
Atsisakykite okupantų kalbos. Jei kompanijoje kažkas kalba rusiškai, vistiek kalbėkite Lietuviškai. Bukite pilietiški, nes kartu esame stiprus
kuo skiriasi rusas nuo rusofašisto:
rusas svetimoj šaly per 1-2 metus išmoksta kalbą ir sėkmingai integruojasi į visuomenę
rusofašistas 30 metų gyvena toj šaly, ne tik nesimoko tos šalies kalbos bet nenorinčius su juo kalbėti rusiškai vadina rusofobais
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų